Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom
Toruń w połowie sfinansuje koszty szczepień przeciw pneumokokom dla 332 dzieci w wieku 24-36 miesięcy. Drugą połowę kosztów pokryje samorząd województwa.
Gmina Miasta Toruń po raz drugi przystąpiła do programu wojewódzkiego „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim".
W Toruniu rodzice będą mogli zaszczepić dzieci w dwóch miejscach:
1. Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak & Nowak Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Filtrowa 29b, tel. 56 623 56 07
2. Centrum Medyczne „OLK-MED.” Sp. z o.o. w Toruniu, Plac 18 Stycznia 4, tel. 56 655 01 37
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola). Nosiciele mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.
Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi) mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą:
- sepsa – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie płuc, zapalenie stawów
- inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne)
Zakażenia inwazyjne powodują poważne powikłania (w tym kalectwo), a wielu chorych umiera. Zakażenie przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia.
- Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne, ponieważ bakteria ta występuje powszechnie i kontakt z nią jest nieunikniony – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszewska.
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w województwie kujawsko-pomorskim realizowany jest przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z samorządami terytorialnymi. W 2016 r. przystąpiły do niego 32 samorządy z terenu województwa, w tym miasto Toruń, które na realizację programu na rzecz swoich mieszkańców przeznaczyło kwotę 43.990 tys. złotych. W ramach programu wykonane będą szczepienie przeciwko pneumokokom z użyciem szczepionki koniugowanej 13-walentnej.
Celem programu jest:
- spadek częstości występowania IChP u dzieci szczepionych,
- redukcja hospitalizacji spowodowanych potwierdzonym radiologicznie zapaleniem płuc u dzieci w wieku od 2 do 4 lat,
- redukcja częstości wizyt ambulatoryjnych oraz zalecanych antybiotykoterapii spowodowanych ostrym zapaleniem ucha środkowego.
Program obejmuje szczepienie dzieci w wieku 24-36 miesiąc życia, które wcześniej nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom. Miasto w 50 proc. sfinansuje koszty szczepień dla 332 dzieci - mieszkańców Torunia. Drugą połowę kosztów pokryje samorząd województwa, więc dla dzieci szczepienia są bezpłatne.
Realizatorami świadczeń dla mieszkańców Torunia są:
1. Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak & Nowak Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Filtrowa 29b, tel. 56 623 56 07
2. Centrum Medyczne „OLK-MED.” Sp. z o.o. w Toruniu, Plac 18 Stycznia 4, tel. 56 655 01 37
Fundacja Aby żyć, organizator kampanii społeczno-edukacyjnej „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!” realizuje działania edukacyjne skierowane do rodziców w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom.
Aby ułatwić rodzicom zdobycie wiedzy na temat pneumokoków oraz możliwości zabezpieczenia swoich dzieci przed chorobami, które one wywołują, na potrzeby kampanii powstała edukacyjna strona internetowa (www.szczepimy.com.pl). Na stronie rodzice mogą uzyskać informacje m.in.: co to są pneumokoki, jakie wywołują choroby, w jakim wieku należy rozpocząć szczepienie dziecka celem uzyskania najskuteczniejszej ochrony, jak przygotować dziecko do szczepienia, co to są niepożądane odczyny poszczepienne. Na stronie internetowej funkcjonuje też forum dla rodziców, w ramach którego można zadać indywidualne pytanie lekarzowi, wymienić opinie z innymi rodzicami na temat szczepień oraz zdrowia dziecka. Dodatkowo została zamieszczona też interaktywna mapka, która w łatwy sposób umożliwia odszukanie akcji bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom w danym województwie.
Kampania uzyskała Patronat Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz towarzystw naukowych.