Toruń w połowie sfinansuje koszty szczepień przeciw pneumokokom dla 332 dzieci w wieku 24-36 miesięcy. Drugą połowę kosztów pokryje samorząd województwa.
Gmina Miasta Toruń po raz drugi przystąpiła do programu wojewódzkiego „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim".
W Toruniu rodzice będą mogli zaszczepić dzieci w dwóch miejscach:
1. Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak & Nowak Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Filtrowa 29b, tel. 56 623 56 07
2. Centrum Medyczne „OLK-MED.” Sp. z o.o. w Toruniu, Plac 18 Stycznia 4, tel. 56 655 01 37
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola). Nosiciele mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.
Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi) mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą:
- sepsa – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie płuc, zapalenie stawów
- inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne)
Zakażenia inwazyjne powodują poważne powikłania (w tym kalectwo), a wielu chorych umiera. Zakażenie przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia.
- Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne, ponieważ bakteria ta występuje powszechnie i kontakt z nią jest nieunikniony – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszewska.
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w województwie kujawsko-pomorskim realizowany jest przez Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z samorządami terytorialnymi. W 2016 r. przystąpiły do niego 32 samorządy z terenu województwa, w tym miasto Toruń, które na realizację programu na rzecz swoich mieszkańców przeznaczyło kwotę 43.990 tys. złotych. W ramach programu wykonane będą szczepienie przeciwko pneumokokom z użyciem szczepionki koniugowanej 13-walentnej.
Celem programu jest:
- spadek częstości występowania IChP u dzieci szczepionych,
- redukcja hospitalizacji spowodowanych potwierdzonym radiologicznie zapaleniem płuc u dzieci w wieku od 2 do 4 lat,
- redukcja częstości wizyt ambulatoryjnych oraz zalecanych antybiotykoterapii spowodowanych ostrym zapaleniem ucha środkowego.
Program obejmuje szczepienie dzieci w wieku 24-36 miesiąc życia, które wcześniej nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom. Miasto w 50 proc. sfinansuje koszty szczepień dla 332 dzieci - mieszkańców Torunia. Drugą połowę kosztów pokryje samorząd województwa, więc dla dzieci szczepienia są bezpłatne.
Realizatorami świadczeń dla mieszkańców Torunia są:
1. Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak & Nowak Sp. z o.o. w Toruniu, ul. Filtrowa 29b, tel. 56 623 56 07
2. Centrum Medyczne „OLK-MED.” Sp. z o.o. w Toruniu, Plac 18 Stycznia 4, tel. 56 655 01 37
Fundacja Aby żyć, organizator kampanii społeczno-edukacyjnej „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!” realizuje działania edukacyjne skierowane do rodziców w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom.
Aby ułatwić rodzicom zdobycie wiedzy na temat pneumokoków oraz możliwości zabezpieczenia swoich dzieci przed chorobami, które one wywołują, na potrzeby kampanii powstała edukacyjna strona internetowa (www.szczepimy.com.pl [2]). Na stronie rodzice mogą uzyskać informacje m.in.: co to są pneumokoki, jakie wywołują choroby, w jakim wieku należy rozpocząć szczepienie dziecka celem uzyskania najskuteczniejszej ochrony, jak przygotować dziecko do szczepienia, co to są niepożądane odczyny poszczepienne. Na stronie internetowej funkcjonuje też forum dla rodziców, w ramach którego można zadać indywidualne pytanie lekarzowi, wymienić opinie z innymi rodzicami na temat szczepień oraz zdrowia dziecka. Dodatkowo została zamieszczona też interaktywna mapka, która w łatwy sposób umożliwia odszukanie akcji bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom w danym województwie.
Kampania uzyskała Patronat Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz towarzystw naukowych.