Samotnie na Biegun Południowy

Samotnie na Biegun Południowy

Ekspedycja na Biegun Południowy ze wsparciem miasta Torunia.

Podróżniczka Małgorzata Wojtaczka ze wsparciem miasta Torunia rozpoczęła już swoją podróż w stronę Antarktydy, skąd około 15 listopada rozpocznie samotny marsz, aby dotrzeć bez pomocy z zewnątrz - na Biegun Południowy.

Małgorzata Wojtaczka – uczestniczka wielu wypraw jaskiniowych, ekspedycji polarnych, narciarskich i żeglarskich. W swojej karierze ściśle współpracuje z Toruńskim Stowarzyszeniem Żeglarzy Morskich, z którym to między innymi w 2010 roku opłynęła Przylądek Horn. Podróżniczka uczestniczyła w: eksploracji nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii (najgłębsza jaskinia: - 903 m); zdobywaniu na nartach najwyższego szczytu Spitsbergenu Newtontoppen (1717 m n.p.m.) w warunkach zimowych, ciągnąc sanie ze sprzętem i jedzeniem; samotnym pokonaniu 120 km największego płaskowyżu Europy – Hardangerviddę w Norwegii; żeglarskich wyprawach polarnych (opłynęła Spitsbergen oraz dotarła na Antarktydę).

Jako pierwsza Polka i jedna z kilku kobiet na świecie swoją wędrówkę rozpocznie od brzegu kontynentu z zamarzniętej zatoki Herkules Inlet do środka Antarktydy. Podróż na nartach ciągnąc sanie transportowe ważące około 100 kg, zaplanowana jest na 1200 km. Cała ekspedycja trwać będzie 40 – 60 dni.       

Warto podkreślić, że w gronie sponsorów misto Toruń jest jedynym miastem wspierającym tą niesamowitą i pionierską na skalę polskich podróżniczek wyprawę.

Na naszej stronie będziemy publikować relacje dotyczące całej ekspedycji.

Wszyscy zainteresowani mogą także na bieżąco obserwować ekspedycję  Pani Małgorzaty Wojtaczka, poprzez oficjalną stronę wyprawy www.samotnienabiegun.pl . Na stronie dostępne są także: opis trasy, sprzętu i wielu innych ciekawych informacji.