Prawnuk burmistrza Torunia

Prof. Ernst Konrad Koerner, który 29 września 2016 r., podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2016/2017 na UMK, odebrał doktorat honoris causa za dokonania naukowe, w piątek złożył kwiaty na grobie swojego pradziadka Theodora Eduarda Körnera, wybitnego burmistrza Torunia w latach 1842-1871.

Prof. Ernst Konrad Koerner jest wybitnym niemieckim językoznawcą, urodzonym w 1939 r. w Mlewcu koło Torunia. W 1919 r. jego rodzina przyjęła polskie obywatelstwo, a ojciec służył w polskiej kawalerii. Kiedy kilka dni temu profesor przyjechał do Torunia na uroczystość wręczenia mu doktoratu honoris causa UMK, m.in. za dokonania na rzecz popularyzacji językoznawstwa polskiego i współpracę z tutejszym Wydziałem Filologicznym UMK, nie spodziewał się, że będzie mógł odwiedzić rodzinne groby na cmentarzu św. Jerzego, w tym mogiłę wybitnego pradziadka Theodora Eduarda Körnera, zasłużonego burmistrza Torunia w latach 1842-1871.

Na ślad nagrobków rodziny Körnerów na cmentarzu św. Jerzego (w części ewangelickiej) trafił prof. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Z jego inicjatywy miasto i uniwersytet wspólnym staraniem odnowiły istniejące pomniki nagrobne, na których, w miejscu zniszczonych tablic, pojawiły się nowe z informacją o wybitnym burmistrzu. W piątek, 30 września 2016 r. jego prawnuk oraz delegacje miasta i uczelni złożyły tam kwiaty. Profesorowi Koernerowi towarzyszyli w tej ceremonii prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor UMK prof. Andrze Tretyn. Prócz nagrobka burmistrza Körnera zachował się też m.in. nagrobek wuja profesora, najstarszego brata jego ojca.

Uroczystość była okazją do wspomnień o dokonaniach rodziny Körnerów w Toruniu. Pradziadek prof. Konrada Koernera - Theodor Eduard Körner (ta forma nazwiska znajduje się w księgach parafialnych w Toruniu), który funkcję burmistrza Torunia sprawował przez 29 lat, w 1879 r. został honorowym obywatelem miasta. Był jednym z inicjatorów powstania pomnika Mikołaja Kopernika na toruńskim rynku, autorem pierwszego przewodnika po mieście, inicjatorem założenia Towarzystwa Upiększania Miasta, a także pierwszym prezesem Copernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst (niemieckiego towarzystwa kulturalno-naukowego, odpowiednika dzisiejszego ToMiTo). Wyprowadził finanse miejskie z zadłużenia, dbał o miejskie inwestycje. Za jego czasów do Torunia dotarła kolej, powstała gazownia miejska, rozwijała się opieka społeczna i edukacja – powstała ochronka dla dzieci przy ul. Piekary oraz gmachy szkolne przy ul. Prostej i w Zaułku Prosowym. Fundował też stypendia dla zdolnych uczniów, jak po latach jego prawnuk prof.. Konrad Koerner, który w 2000 r. ustanowił specjalny fundusz przyznający granty dla studentów i pracowników toruńskiego uniwersytetu.

Rodzina Körnerów mieszkała w Toruniu przy Rynku Nowomiejskim 3. W pamięci torunian zapisała się dobrze i na długo. Jeszcze do 1920 r. dzisiejsza ulica Fredry na Bydgoskim Przedmieściu nosiła nazwę Koernerstrasse.