Nowe propozycje Młyna Wiedzy
Warsztaty z dziedziny biologii, chemii, fizyki, geografii i przyrody znalazły się wśród nowych propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Dla szkół przygotowano także zajęcia w specjalistycznych pracowniach, a na przedszkolaki czekają aktywności w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”.
Orientuj się na warsztatach
Dla szkół podstawowych toruńskie centrum nauki przygotowało trzy warsztaty. Środowe skupią się na temacie pszczół. Uczestnicy zbudują ul, a także poznają ciekawostki związane z tymi owadami. Co można dojrzeć pod kroplą wody? Czy woda może być ciekawym narzędziem badawczym? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można poznać podczas czwartkowych zajęć – „Świat w kropli wody”. Piątki będą poświęcone różnorodnym tkaninom.
– Uczestnicy poznają nie tylko właściwości tkanin, ale dowiedzą się na przykład czy z plastikowej butelki można zrobić koszulkę. Te zajęcia proponujemy również dla uczniów gimnazjum – wyjaśnia rzecznik Młyna Wiedzy Marcin Centkowski.
Uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wtorkowe warsztaty „Orientuj się”.
– Poświęcamy je mapom, pojęciu skali, kartogramów. Podczas zajęć będzie można stworzyć własną mapę – mówi Marcin Centkowski.
Godzinne zajęcia warsztatowe będą rozpoczynały się o godz. 9:00 i 11:00.
Potęga białek w pracowni biologicznej
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało ofertę zajęć w pracowni dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum. Zajęcia trwają godzinę i będą odbywały się we wtorki, środy i czwartki w godz. 9:00-10:00. Nauczyciele mogą również skorzystać z dwugodzinnych zajęć dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia zaplanowano w piątki w godz. 9:00-11:00.
Godzinne zajęcia w pracowni biologicznej poświęcone są głównie zjawisku denaturacji białek – cząsteczek, które odgrywają kluczową rolę w organizmie człowieka, a także dafniom i wirkom. Z kolei, zajęcia dwugodzinne dotyczą bakterii, katalazy, wolnych rodników, fermentacji i allelopatii.
Szczegółowe opisy zajęć przygotowanych w pracowni biologicznej CNMW są dostępne na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl/pracownie-biologiczne/.
Żyj na co dzień fizyką!
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza również na zajęcia w pracowni fizycznej. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum przygotowano cztery zagadnienia. – Uczestnicy poczują się jak inżynierowie stajni najlepszych samochodów wyścigowych odkrywający tajniki i zawiłości oporu powietrza. Poznają także właściwości siły grawitacji. Sprawdzą czy producenci czajników elektrycznych „nie mijają się z prawdą”. Przetestują również różne materiały i substancje pod kątem ich przewodności elektrycznej – wyjaśnia Marcin Centkowski.
Nauczyciele w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wybrać zajęcia w ramach trzech tematów: „Przyjdź i doświadcz”, „Spotkanie z mechaniką” oraz „Eksploracja Wszechświata”. Pierwsza grupa tematyczna obejmuje takie doświadczenia jak: badanie oporu elektrycznego oporników i żarówki, badanie ciepła właściwego wody, wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego i cech wahadła matematycznego.
Podczas spotkania z mechaniką uczestnicy przeprowadzą badania m.in. sprawności różnych układów wielokrążków, przetestują zasadę zachowania pędu w zderzeniach sprężystych i niesprężystych.
Trzeci temat zajęć w pracowni fizycznej jest poświęcony astronomii. - Uczniowie będą mieli możliwość utrwalenia sobie takich pojęć jak paralaksa, prawa Keplera, siła odśrodkowa czy też ruch po okręgu – mówi Piotr Zieliński, opiekun pracowni.
Terminy i godziny zajęć w pracowni fizycznej są takie same jak w przypadku pracowni biologicznej. Opisy są dostępne na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl/pracownie-fizyczne/.
Wesołe miasteczko prof. Młynka dla najmłodszych
We wtorki i piątki centrum nauki zaprasza przedszkolaki do zabawy w przestrzeni pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”. „Wesołe miasteczko prof. Młynka i jego przyjaciół”, „Odkrywamy planetę”, „Czarodziejska szafa gra!” to propozycje do wyboru podczas wtorkowej wizyty. „Zmyślaki” to propozycja dla najmłodszych w piątki.
Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9:00 i trwają przez 2 godziny. W tym czasie przez godzinę dzieci uczestniczą w warsztatach, a pozostały czas jest przeznaczony na zwiedzanie wystaw CNMW z opiekunem.
Opisy zajęć w pracowni „przeBUDOWA” są dostępne na stronie: http://mlynwiedzy.org.pl/przedszkolaki-w-centrum-nowoczesnosci-mlyn-wiedzy/.