Mobilne Bydgoskie Przedmieście

Od 30 października 2015 r. można będzie korzystać z darmowej aplikacji na smartfony, która pozwoli na bliższe poznanie przyrody i historii Bydgoskiego Przedmieścia.

Jest to jedyny taki projekt w regionie dotyczący edukacji mobilnej. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza prowadzi przez tereny wpisane do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Liczy ok. 4,5 km i będzie się na niej znajdować sześć stacjonarnych punktów informacyjnych:

  1. Siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  2. Ptasi raj
  3. Błonia Nadwiślańskie
  4. Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia
  5. Park Miejski
  6. Ogród Zoobotaniczny

Na trasie ścieżki będą rozmieszczone tabliczki z kodem QR. Poprzez zeskanowanie go za pomocą telefonu, możemy pobrać aplikację.

Dzięki zastosowaniu tradycyjnych tablic osoby, które nie używają nowoczesnej technologii, również będą mogły korzystać ze ścieżki. Tablice informują zarówno o historii, jak i o czasach współczesnych. Trasa ścieżki zamyka się w pętli, dzięki czemu spacer możemy zacząć w dowolnym punkcie.

- Bydgoskie Przedmieście to bogactwo przyrody, historii i kultury. Poza tym jest bardzo bogate w różnorodne gatunki ptaków, które są głównym bohaterem tej ścieżki, prowadzącej przez teren obszaru Natura 2000. Wybrana przez nas lokalizacja również jest atrakcyjna dla turystów - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.


Aplikacja ma funkcje nawigacyjną i informuje użytkownika o mijanych punktach. Wskazuje aktualną pozycję na ścieżce. Zastosowanie nowoczesnej technologii beaconów pozwala użytkownikowi z odległości ok. 7 m od tablicy informacyjnej na odczytanie dodatkowych informacji. Aplikacja jest także interaktywnym źródłem wiedzy o wszystkich gatunkach ptaków, które można spotkać w tej części Torunia. Za pomocą prostej gry edukacyjnej będzie można rozpoznać napotkany na drodze gatunek ptaka i oznaczyć miejsce na mapie.

Aplikacja, zaprojektowana przez Emilię Skłucką z GISgraph, będzie dostępna w sklepie Google Play pod nazwą „Ptaki w mieście”. Będzie działać na systemach Androida. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 50 tyś. zł i w dużej części był sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Przedsięwzięcie wsparła też Gmina Miasta Toruń.

Zobacz prezentację aplikacji