Urząd przez Internet

Człowiek z laptopem

Załóż konto na platformie ePUAP, uzyskaj profil zaufany i załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet.

Toruń dołączył do grona miast, w którym wiele urzędowych spraw można już załatwić przez Internet. Uruchomione e-usługi realizowane są za pośrednictwem platformy ePUAP (wykaz usług znajduje się na stronie projektu http://www.zsim.pl/). Aby można było skorzystać z e-usług, trzeba posiadać konto na ePUAP wraz z profilem zaufanym. To bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.

Posiadając profil zaufany można załatwiać sprawy nie tylko w Urzędzie Miasta Torunia, ale we wszystkich jednostkach samorządowych w Polsce.

Aby uzyskać profil zaufany, należy założyć konto, a następnie wypełnić i wysłać wniosek o nadanie profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy w jednym z czterech punktów potwierdzania profili zaufanych na terenie Urzędu Miasta Torunia:

  • w budynku głównym UMT przy Wałach gen. Sikorskiego 8
  • w Punkcie Informacyjnym UMT przy ul. Grudziądzkiej 126
  • w budynku Wydziały Spraw Administracyjnych UMT przy ul. Batorego 38/40
  • w budynku Wydziału Ewidencji i Rejestracji UMT, Wały gen. Sikorskiego 25

Procedura zajmuje zwykle nie więcej niż kilka lub kilkanaście minut.

Dla osób posiadających podpis elektroniczny uzyskanie profilu zaufanego jest jeszcze prostsze, bowiem nie jest wymagana wizyta w urzędzie. Użytkownik loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wypełnia wniosek o założenie profilu, a następnie potwierdza swoje dane wykorzystując bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym.

E-usługi są dostępne przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. Profil zaufany służy również do logowania do innych systemów elektronicznej administracji, m.in.: Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy platform regionalnych. 

Dzięki profilowi zaufanemu na ePUAP użytkownik nie musi pamiętać wielu haseł i loginów, ale jednokrotnie zalogować się do różnych systemów, oferujących szereg przydatnych elektronicznych usług publicznych. Spośród ponad 100 kolejnych nowych usług, które planowane są wkrótce do uruchomienia w systemach elektronicznej administracji, warto wymienić m.in.:

  • wniosek o Elektroniczną Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – szczególnie przydatne przy wyjazdach za granicę i zachowaniu pewności uzyskania świadczenia zdrowotnego w kraju UE/EFTA; 
  • wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej – ważne przy chęci sprawdzenia czy obywatel właściwie płaci podatki; 
  • wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy; dopisanie się elektronicznie do spisu wyborców - przydatne gdy obywatel chce głosować w wyborach parlamentarnych w innym miejscu niż mieszka; 
  • wniosek powodziowy – wniosek o zasiłek finansowy dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi;
  • wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej; 
  • wniosek o informację o środowisku i jego ochronie – przydatne, gdy chcemy wybudować dom w lokalizacji, co do której chcemy mieć pewność, jaki wpływ na środowisko będą miały plany zabudowy okolicy, albo chcemy wiedzieć, jaki jest poziom zanieczyszczenia środowiska w okolicy

Projekt „Zintegrowany System Informacyjny Miast” jest realizowany w partnerstwwie Gminy Miasta Toruń (Lidera Projektu) z Miastem Bydgoszcz i Gminą Miasta Grudziądz, w ramach Priorytetu V. Dobre rządzenie, Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, Poddziałania 5.2.1 Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (numer identyfikacyjny Projektu: POKL.05.02.01-00-072/13-00).