Jubileusz u fizyków
W czwartek, 3 marca 2016 r. w Toruniu odbędą się uroczystości 70-lecia fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Z tej okazji Instytut Fizyki organizuje uroczystą sesję, wystawę i zwiedzanie laboratoriów. Jubileuszowe spotkanie odbędzie się w sali 26 Instytutu Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5/7 w Toruniu. Początek o godz.12.15. W programie otwarcie sesji przez dyrektora Instytutu Fizyki prof. dr. hab. Ireneusza Grabowskiego oraz następujące prelekcje:
- prof. dr hab. Józef Szudy - "Fizyka doświadczalna w Toruniu"
- prof. dr hab. Stanisław Dembiński - "Początki fizyki teoretycznej w Toruniu"
- prof. dr hab. Andrzej Kossakowski - "Toruńska fizyka matematyczna"
- prof. dr hab. Jacek Karwowski - "Chemia kwantowa na toruńskiej Fizyce"
- prof. dr hab. Stanisław Chwirot - "Toruńska Fizyka w trzecim tysiącleciu"
Dodatkowo od 9:00 do 12:00 można będzie zwiedzać laboratoria Instytutu Fizyki (obowiązują zapisy: telefoniczne 56 611-33-12 lub mailowo: monikac@fizyka.umk.pl). O godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie towarzyskie w Atrium Instytutu Fizyki (w programie m.in. wystawa fotografii, koncert kapeli wydziałowej, wspomnienia).
Wydział z okazji jubileuszu udostępnił zestaw unikatowych dokumentów, na które składają się dokumenty i zdjęcia pracowników i obiektów UMK związanych z badaniami fizyków do roku 1960, z lat 1961-1980 oraz po 1980 r. (galerie przygotowane przez: dr Katarzynę Bielską, mgr Monikę Czajkowską, mgr Martę Misiaszek, dr Karolinę Słowik) oraz Kronika Instytutu Fizyki prowadzona od lipca 1969 r. do września 1994 r.
Historia toruńskiej fizyki rozpoczyna się w roku 1946, wraz z przybyciem na UMK grupy profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wśród nich był prof. Aleksander Jabłoński, który objął kierownictwo nad Katedrą Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UMK. Zainteresowania naukowe profesora określiły też tematykę badawczą, jaką zajmowano się w katedrze - spektroskopia atomów i molekuł. Z biegiem czasu dziedzina badań poszerzyła się, jednak prawie wszystkie ich obecne kierunki wiążą się, w mniejszym czy większym stopniu, z fizyką atomowo-molekularną, spektroskopią i optyką. Od kilku lat w kręgu zainteresowań instytutu jest też szereg nowoczesnych gałęzi fizyki i dziedzin pokrewnych, jak np. optoelektronika, fotonika czy bioinformatyka.
Skutkiem reorganizacji UMK w roku 1968 było powstanie instytutów. Wtedy powstał też Instytut Fizyki. Najpierw należał do Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, a od jego podziału w roku 1993 - do Wydziału Fizyki i Astronomii (później przekształconego w Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej). Obecnie tworzy go dziewięć zakładów badawczych oraz kilkanaście pracowni dydaktycznych. W instytucie pracuje 125 osób, w tym 97 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych. W 2001 r. powstało Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej FAMO - międzyuczelniana jednostka badawcza, umożliwiająca prowadzenie w Polsce doświadczalnych badań na światowym poziomie z zakresu fizyki atomowej, molekularnej i optycznej.
W roku 2011 Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej powiększył się o jedyne w Polsce Centrum Optyki Kwantowej. Od 2010 r. funkcjonuje Fundacja Aleksandra Jabłońskiego, która wspiera wydział i współrealizuje strategię jego rozwoju. Siedzibą instytutu jest budynek przy ul. Grudziądzkiej 5 noszący od 1991 r. nazwę Instytutu Aleksandra Jabłońskiego.