Jubileusz prof. Czesława Łapicza

Profesor Czesław Łapicz ze statuetką Szklanego Anioła

70. urodziny i 47-lecie pracy naukowej świętuje prof. Czesław Łapicz – znakomity toruński językoznawca, slawista, jeden z inicjatorów Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Jubileusz zasłużonego naukowca i społecznika uczci dwudniowa (10-11 grudnia 2015 r.) konferencja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pt. "Święte księgi Żydów, Chrześcijan i muzułmanów w słowiańskim kręgu kulturowym". Biorą w niej udział językoznawcy z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji, Węgier i Wielkiej Brytanii. Program konferencji

Gościem inauguracji konferencji był prezydent Torunia Michał Zaleski, który uhonorował jubilata listem gratulacyjnym i statuetką Szklanego Anioła.

W takiej chwili, jak dzisiejszy jubileusz, reprezentanci świata nauki, ale także mieszkańcy Torunia mają okazję spojrzeć i docenić długoletnią obecność Pana Profesora w życiu akademickim i społecznym Torunia - mówił prezydent Toruni Michał Zaleski.

Prezydent Torunia wręcza prof. Łapiczowi statutkę szklanego anioła

widok na sale jubileuszowej konferencji

Prof. Czesław Łapicz ur. 10 lutego 1945 w Gliniszczu Małym. W 1963 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sokółce. Następnie podjął studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w roku 1968. Osiem lat później doktoryzował się rozprawą pt. Apelatywy geograficzne w gwarach wschodniej Białostocczyzny na tle wschodniosłowiańskim. Pracę habilitacyjną, zatytułowaną Kitab Tatarów litewsko-polskich. Paleografia. Grafia. Język, obronił w roku 1986. Od 1990 roku jest profesorem UMK. W latach 1974-1978 pracował też na Uniwersytecie Gdańskim.

Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie języków i gwar słowiańskich (zwłaszcza polskich, białoruskich i języka staro-cerkiewno-słowiańskiego) oraz ich wzajemnych relacji historycznych i systemowych. Specjalizuje się w badaniach rękopiśmiennych tekstów Tatarów – muzułmanów Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym przede wszystkim kitabów oraz tefsirów. Badania tego piśmiennictwa zaowocowały wyodrębnieniem się oryginalnej gałęzi filologicznej – kitabistyki. Jest autorem, współautorem oraz redaktorem dziesięciu książkowych prac naukowych, opublikował ponadto ponad 120 artykułów i rozpraw z zakresu komparatystyki i dialektologii słowiańskiej oraz kitabistyki.

prof. Czesław Łapicz zdjęcie portretowe

Na UMK pełnił wiele funkcji kierowniczych: przez dwie kadencje był prodziekanem Wydziału Humanistycznego (1989-1992), prorektorem ds. kształcenia (1993-1996 i 1999-2002) i dziekanem Wydziału Filologicznego (2005-2008). Przez wiele kadencji był członkiem Senatu UMK. Do emerytury był dyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej i kierownik Zakładu Komparatystyki Słowiańskiej w tymże instytucie. Przez 28 lat organizował na UMK zajęcia Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego, w których uczestniczyli co roku obcokrajowcy z kilkudziesięciu krajów.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej i Towarzystwa Naukowego w Toruniu, którego był wiceprezesem w latach 2004-2012. Był jednym z inicjatorów i wieloletnim przewodniczącym Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W 2012 r. prof. Czesław Łapicz znalazł się wśród zwycięzców konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i otrzymał 800 tys. zł na badania dotyczące najstarszego polskiego przekładu Koranu na język polski. Projekt nosi tytuł "Tefsir - projekt filologiczno-historycznego opracowania oraz krytycznego wydania tzw. tefsiru Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego z 2. połowy XVI w."