Jan Hanasz Honorowym Obywatelem Torunia

Profesor Jan Hanasz - astronom, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu oraz bohater toruńskiej „Solidarności” podziemnej Honorowym Obywatelem Miasta Torunia – taką decyzję podjęli radni. Tytuł zostanie wręczony na uroczystej sesji 29 grudnia 2016 r.

Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. . Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców „Solidarności” w  Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator „Toruńskiego Informatora Solidarności”, najważniejszego pisma toruńskiej „Solidarności” podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej „Solidarności” w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność –  m. in. dzięki niemu „Solidarność”  toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą.

W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia „Solidarność”. Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet40 kilometrówod Torunia.

W 1985 r. Jan Hanasz zorganizował przed wyborami do sejmu telewizyjne transmisje ( na wizji) haseł antywyborczych. Podczas drugiej audycji został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań.  Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności  w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej „Solidarności”. W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r.

Od 1989 r. koncentruje się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.