Innowacyjne przedszkole

Innowacyjne przedszkole

Pod hasłem „Innowacyjne przedszkole-owocna edukacja”, 14 maja 2016 roku w  toruńskiej Od Nowie odbył się II Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego.

Kongres to inicjatywa, która zrodziła się wobec potrzebom aktywnego środowiska nauczycieli przedszkoli, zainteresowanych kwestią skutecznego wychowania i edukacji.

W kongresie wzięli udział nauczyciele z toruńskich przedszkoli i szkół podstawowych, żłobków oraz placówek spoza naszego regionu. Wśród gości znaleźli się m.in. Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska, Dyrektor Włocławskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Krystyna Sobczak, Prorektora ds. Kształcenia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Beata Przyborowska, wizytator Toruńskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Irena Zielińska  oraz wicedyrektor  Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu Witold Anusiak.

Spotkanie rozpoczął występ dzieci z Prywatnego Przedszkola „Pod Muchomorkiem” i Przedszkola Miejskiego nr 14 im. Janusza Korczaka w Toruniu.

- Kongres prowadzony był w formie aktywnej konferencji podczas której zebrani prelegenci prezentowali swoje innowacyjne działania w pracy z dziećmi – mówi Prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa i Twórczość” w Toruniu Małgorzata Koc.

Wykład inauguracyjny „Status innowacji w edukacji” wygłosiła prorektor ds. Kształcenia UMK prof. Pani Beata Przyborowska, natomiast dr Elżbieta Wieczór z Wydziału Nauk Pedagogicznych  UMK przybliżyła zebranym idee alternatywnych placówek dla najmłodszych Reggio Emilia w prezentacji „ Sto języków dziecka”.

- Ideą tegorocznego kongresu było otwieranie się na innowacyjne  doświadczenia nauczycieli także  spoza Torunia – dodaje Prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa i Twórczość” w Toruniu Małgorzata Koc.

Dyrektor Przedszkola nr 16 w Ostrowcu Świętokrzyskim i prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton Katarzyna Dryjas,  zapoznała uczestników z „Pedagogiką planu daltońskiego” , którą z powodzeniem realizuje w swojej placówce. Ze Szkoły  Podstawowej im. M. Konopnickiej w Konarach k. Krakowa przyjechała Magdalena Oleksy Zborowska, która przedstawiła praktyczne wykorzystanie teorii inteligencji wielorakich w przedszkolu i w szkole. Metodę zadaniową i sposoby jej realizacji w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, zaprezentowały nauczycielki Niepublicznego Przedszkola „Pod Tęczą w Inowrocławiu”.

Innowacyjne działania w przedszkolach  toruńskich zaprezentowały cztery przedszkola:

  • Pokazywane wierszyki jako narzędzie pracy nauczyciela -  Przedszkole Miejskie nr 4 w Toruniu
  • „Metoda Projektu i nie tylko…”  Przedszkole Miejskie nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu
  • „Kosmiczna podróż” – zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej – Przedszkole Miejskie nr 13 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Grupy profilowane w przedszkolu, trening sportowy – Przedszkole Miejskie nr 14 im. Janusza Korczaka w Toruniu

Kongres zakończyła prezentacja „Tradycja i nowoczesność – innowacja pedagogiczna „Dar Zabawy”, którą zebranym przybliżyli przedstawiciele Froebel.pl - Rafał Iskra i Anna Turska z Lublina.

Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy mogli także korzystać z propozycji  przygotowanych przez przedszkola w formie pomysłów  plastycznych, które warto przenieść do swojej pracy z dziećmi. Prezentacje zostały przygotowane przez Przedszkole Miejskie nr 2,11,12, Przedszkole Niepubliczne Krasnal  i Przedszkole w  Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu. Podczas kongresu obecne były także zaproszone wydawnictwa , chętnie odwiedzane podczas przerwy przez nauczycieli.

Inicjatorem kongresu było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość” zaś współorganizatorem Delegatura w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia oraz  Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Honorowy patronat nad Kongresem objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Patronat naukowy - Wydział Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu.