Uczymy, jak ratować

Jak pomóc dziecku przy zachłyśnięciu, zakrztuszeniu lub przy urazie? Wydział  Zdrowia i Polityki Społecznej UMT we współpracy ze Strażą Miejską oraz ratownikami medycznymi zaprasza na cykl szkoleń  przeznaczonych dla rodziców najmłodszych torunian dotyczących udzielania pierwszej pomocy naszym milusińskim.

- Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia kompetencji rodziców i opiekunów najmłodszych torunian. Stąd pomysł organizacji szkoleń z zakresu udzielania I pomocy. Do współpracy zaprosiliśmy Akademię Pierwszej Pomocy i Straż Miejskąmówi zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz.

- Cykl szkoleń zostanie przeprowadzony w toruńskich żłobkach publicznych i niepublicznych w terminie 3 – 29 listopada. Będą to szkolenia zamknięte, dla 11 żłobków. Planowane jest także szkolenie otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych tą problematyką – dodaje dyrektor wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMT Izabela Miłoszewska. – Zapraszamy na nie 18 listopada o godz. 16.00 do Domu Harcerza. W razie potrzeby, gdy będzie wielu chętnych, zorganizujemy kolejne otwarte szkolenia.

Chęć uczestnictwa w szkoleniu, które odbędzie się 18 listopada, należy zgłaszać w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UMT, nr tel. 56 611-84-54 lub 56 611-84-62. Decyduje kolejność zgłoszeń.

- Podczas szkoleń prowadzonych przez ratowników medycznych szczególna uwaga zostanie poświęcona radzeniu sobie w przypadku zakrztuszenia, zachłyśnięcia, urazów. Ratownicy poinstruują także uczestników szkoleń o zasadach obowiązujących podczas obsługi zewnętrznych defibrylatorów, których coraz więcej pojawia się w miejscach publicznych naszego miastamówi Grzegorz Sagan z Akademii Pierwszej Pomocy.

Podczas spotkania z dziennikarzami zorganizowanego 24 października w urzędzie miasta Grzegorz Sagan i Tomasz szypielewicz, ratownik ze Straży Miejskiej w Toruniu, dali pokaz pierwszej pomocy dziecku na specjalnych fantomach.

Warto wiedzieć

Każda z osób, u której doszło do zatrzymania krążenia potrzebuje prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej RKO. Najlepszym sposobem na zwiększenie szansy na przywrócenie krążenia jest przestrzeganie każdego z ogniw łańcucha przeżycia: szybkie dotarcie do poszkodowanego, wczesne podjęcie RKO, wczesna defibrylacja, wczesna zaawansowana pomoc medyczna. Każdy z tych kroków zwiększa szanse na uratowanie życia. Pominięcie któregokolwiek zmniejsza szanse poszkodowanego.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED służy do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia /NZK/. NZK to stan, w którym dochodzi do zatrzymania prawidłowej czynności mechanicznej serca, skutkującego ustaniem krążenia krwi.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED to specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymani krążenia.

Defibrylator AED przeprowadzi użytkownika przez każdy z koniecznych etapów pomyślnej akcji ratowniczej: od sprawdzenia stanu pacjenta, wezwania pomocy, oceny oddychania i krążenia do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przeprowadzenia defibrylacji.

Defibrylacja elektryczna jest zabiegiem medycznym, stosowanym podczas reanimacji.  Polega na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii poprzez powierzchnię klatki piersiowej w celu wygaszenia najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca.

Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą, zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków.

W roku 2015 ze środków budżetu partycypacyjnego zakupiono 10 defibrylatorów AED, które zainstalowano w obiektach użyteczności publicznej:

  1. Urząd Miasta Torunia,  ul. Wały gen. Sikorskiego 8;
  2. Urząd Miasta Torunia, ul. Grudziądzka 126;
  3. Miejska Państwowa Straż Pożarna, ul. Olsztyńska 6;
  4. Miejska Państwowa Straż Pożarna, ul. Legionów 70/76;
  5. Dworzec PKP, ul. Kujawska 1;
  6. Arena Toruń, Hala Sportowo-Widowiskowa ul. Bema 73/89;
  7. Motoarena ul. Pera Jonssona .
  8. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Aleja Solidarności 3-13;
  9. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ul. Wł. Łokietka 5;
  10. Centrum Targowe Park ul. Szosa Bydgoska 3;

W roku 2016 Gmina Miasta Toruń otrzymała od Rotary Club, 4 kolejne defibrylatory które są umieszczone w:

  1. Szkole Leśnej na Barbarce;
  1. Muzeum  Piernika przy ul. Strumykowej;
  2. Aquaparku przy  ul. Hallera;
  3. Planetarium przy  ul. Franciszkańskiej