Informacja dla osób niedosłyszących

Więcej miejsc w DPS

Więcej miejsc w DPS

54 dodatkowych miejsc przybędzie w rozbudowywanym Domu Pomocy Społecznej mieszczącym się przy Szosie Chełmińskiej 220 w Toruniu.

- Będziemy mieli kolejne 54 miejsca w Toruniu. Te miejsca są bardzo potrzebne, ponieważ setki torunian czekają na nie. Będziemy też modernizowali drugą część budynku, który jest główną częścią DPS-umówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Zależy nam, aby w każdym wieku w Toruniu mieszkało się dobrze. W palach mamy jeszcze rozbudowy i budowy nowych obiektów opieki długoterminowej, o charakterze zakładów opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych.

Obecnie w Domu Pomocy Społecznej  przy Szosie Chełmińskiej jest 120 miejsc. Po rozbudowie o dodatkowy segment przybędzie ich 54, a więc łącznie będzie ich 174. W nowym budynku będzie 36 pokoi (18 jednoosobowych o pow. 17,77m2 z łazienkami o pow. 4,3 m2 oraz 18 dwuosobowych o pow. 22,07m2 z łazienkami o pow. 4,3 m2). Oprócz tego znajdą się tam pomieszczenia personelu, sale rehabilitacji, magazyny, sanitariaty, przestrzeń pobytu dziennego oraz nowa kuchnia z jadalnią. Na nowo położone zostaną także wszystkie instalacje. Wykonawca zagospodaruje również teren dookoła budynku. Znajdą się tam chodniki z kostki, drogi dojazdowe, parkingi, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, scena terenowa, śmietnik i oświetlenie terenu.

- Nowo powstający obiekt jest uzupełnieniem Domu Pomocy Społecznej. Główny cel tego zadania to zwiększenie bazy pobytowej dla osób starszych. W tym celu powstanie obiekt o powierzchni 3,8 tys. metrów kwadratowych. Na parterze pojawi się również dodatkowa przestrzeń kuchenna i część dzienna, na pozostałych kondygnacjach program zostanie uzupełniony również o różnego rodzaju sale rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i pielęgniarskiepowiedział dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia Marcin Maksim.


- Rozpoczęliśmy wykonanie drugiego piętra. Przed nami jeszcze technologia kuchni, trzy windy w budynku, dobre wyposażenie instalacyjne, właściwe ocieplenie dachu, elewacja z dużą ilością witryn. Będzie to nowoczesny budynek i mam nadzieję, że będzie dobrze służył przyszłym mieszkańcommówił kierownik budowy Jan Krauze.  

Przetarg na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej  przy Szosie Chełmińskiej wygrał Zakład Usługowo-Handlowy Leszek Piotrowski z Hartowca, który wycenił prace na ponad 9,1 mln zł brutto. Dokumentację projektową przygotowała P.H.U. TAROS – Pracownia Projektowa z Gdańska.

Prace powinny zakończyć  się w kwietniu 2018 r. Całkowity budżet zadania to 11 mln zł (3 mln zł w 2016 r., 5 mln zł w 2017 r. oraz 3 mln zł w 2018 r.). Za pozostałe środki planuje się zakup wyposażenia do rozbudowywanego budynku.

To kolejna w ostatnich latach inwestycja miasta z zakresu opieki społecznej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Gmina partycypowała m.in. w kosztach rozbudowy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego  prowadzonego przez Fundację "Światło" oraz  obiektów hospicjum „Światło” prowadzonego przez OIPiP przy ul. Grunwaldzkiej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek na Podgórzu oraz budowy ośrodka „Samarytanin” na Koniuchach.