Toruńskie szkoły zawodowców

6 toruńskich szkół przystąpiło do marszałkowskiego projektu „Szkoła zawodowców”. Umowę partnerską w imieniu samorządu Torunia podpisał prezydent Michał Zaleski.

Kursy zawodowe, lekcje branżowego języka obcego czy dodatkowe zajęcia na uczelniach wyższych – to tylko niektóre z elementów wsparcia uczniów i nauczycieli z 17 techników w regionie, które 17 stycznia 2017 r. rozpoczynają realizację projektu „Szkoła zawodowców”. Ze wsparcia skorzysta 700 uczniów i 24 nauczycieli ze szkół kształcących w zawodach, na które Województwo Kujawsko-Pomorskie stawia w gospodarce i nauce:

  • motoryzacja, urządzenia transportowe i automatyka przemysłowa,
  • przetwarzanie informacji, multimedia, programowanie, usługi IZT
  • biointeligentna specjalizacja – potencjał naturalny, środowisko, energetyka,
  • transport, logistyka, handel,
  • najlepsza bezpieczna żywność, przetwórstwo, nawozy i opakowania.

- Od wielu lat toczą się dyskusje jak prowadzić szkolnictwo zawodowe, żeby odpowiadało na potrzeby rynku. Dwa projekty, z których jeden dziś zaczynamy podpisując umowę z siedmioma samorządami z regionu zostały poprzedzone analizą trendów w szkolnictwie zawodowym i odpowiadaja na jego wyzwaniawyjaśnia wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski.

W ramach projektu pracownie językowe i zawodowe w szkołach zostaną doposażone w specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne, uczniowie będą uczestniczyć w innowacyjnych zajęciach pozalekcyjnych w pracowniach zawodowych i na uczelniach wyższych, a nauczyciele wezmą udział w kursach i studiach doskonalenia zawodowego.

„Szkoła zawodowców” pozwoli również uczniom na współpracę z pracodawcami w ramach wakacyjnych staży zawodowych, za które uczniowie otrzymają stypendium.

- Mam nadzieję, że ten projekt zachęci do korzystania ze szkolnictwa zawodowego w Toruniu. Coroczne nabory w technikach pokazują niewielkie zainteresowanie uczniów, a więc chętnie sięgamy po takie projekty, które pobudzają chęć takiego kształcenia, które natychmiast po zakończeniu szkoły daje przygotowanie do zawodów cenionych nie tylko w Polsce, ale i wielu innych krajach europejskichzauważa prezydent Torunia, Michał Zaleski.

prezydent Michał Zaleski i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podpisują umowę w projekcie "Szkoła  zawodowców", Urząd Marszałkowski, 17 stycznia 2017 r.

Wśród 6 szkół z Torunia, które będą uczestniczyć w projekcie „Szkoła zawodowców” znalazły się:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13,
  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO,
  • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska,
  • Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych,
  • Zespół Szkół Technicznych,
  • Zespół Szkół Samochodowych.

- Bardzo nas cieszy obecność w tym projekcie, ponieważ dotyczy przede wszystkim inteligentnych specjalizacji. Uczniowie z sześciu toruńskich szkół będą między innymi brać udział w zajęciach branżowego języka obcego i zajęciach pozalekcyjnych na uczelniach wyższych. W ramach projektu zapewniono również rozwój kadrze nauczycielskiej, dla której przewidziano kursy i studiamówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Anna Łukaszewska.

Oprócz sześciu toruńskich szkół w projekcie „Szkoła zawodowców biorą udział 4 szkoły branżowe z Włocławka, 2 szkoły z Grudziądza, 2 szkoły ze Żnina i po jednej ze Świecia, Wąbrzeźna i Tucholi. Jego realizacja potrwa do końca września 2018 r. i będzie finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partenerem projektu jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza”. Bliźniaczy projekt realizowany będzie również w Bydgoszczy pod nazwą "EduAkcja".