Torunianie chcą monitoringu

Prawie 260 kamer monitoringu miejskiego działa obecnie w Toruniu. W przyszłym roku zostaną zainstalowane kolejne 32 – z tego 22 w ramach budżetu partycypacyjnego.

Bezpieczeństwo mieszkańców i gości Torunia to jedna z priorytetowych kwestii. Bardzo pomocny jest tu właśnie monitoring, dzięki któremu często udaje się złapać sprawców przestępstw i wykroczeń. Pierwsze kamery systemu monitoringu zostały zainstalowane w Toruniu w 2000 r. Początkowo systemem objęto Zespół Staromiejski, a od 2008 roku – także Bydgoskie Przedmieście. Kamery są też na lewobrzeżu. Obraz ze wszystkich punktów jest przesyłany, obserwowany i nagrywany. Centrum Obsługi znajdowało się początkowo w Komisariacie I Policji na ul. Wały gen. Sikorskiego 10. W 2004 r. oddano do użytku Toruńskie Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, gdzie zostało zorganizowane i przeniesione Centrum Monitoringu. W 2008 r. nazwę zmieniono na Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Obecnie Miejski monitoring w Toruniu to 257 kamer. System jest cały czas unowocześniany. Kamery są montowane nie tylko jako odrębne zadanie, ale także w ramach wielu innych inwestycji, choćby  „Zielonego pomostu”, rewitalizacji Bulwaru Filadelfijskiego i budowy przystani AZS  nad Wisłą, rewitalizacji dworca Toruń Główny, budowy węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto czy systemu monitorowania bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji zbiorowej. W ramach realizacji projektu unijnego – budowy sieci szerokopasmowej w Toruniu – doprowadzono między innymi do połączenia światłowodem Komendy Miejskiej Policji w Toruniu z Komisariatami Policji  Toruń - Śródmieście i Toruń - Podgórz.

W 2016 r. 22 kamery zostaną zamontowane w ramach budżetu partycypacyjnego. 20 pojawi się na Skarpie, dwie w Czerniewicach. Ponadto 21 istniejących punktów kamerowych na starówce zostanie zmodernizowanych i przełączonych na  system cyfrowy.

Co widzą kamery? Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, awantury, bójki, pobicia, osoby śpiące w miejscu publicznym, wykroczenia porządkowe, żebractwo, wykroczenia w ruchu drogowym. Dzięki pracy kamer i osób analizujących przesyłany przez nie obraz, w latach 2010-2014:

  • zatrzymano przeszło 200 sprawców przestępstw i wykroczeń,
  • nałożono prawie 3000 mandatów karnych,
  • skierowano prawie 100 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego

Za pomocą kamer najczęściej ujawniane są wykroczenia w ruchu drogowym. W latach 2010-2014 było to ponad 1800  przypadków. Na drugim miejscu listy rankingowej jest spożywanie alkoholu w miejscu publicznym - ujawnione przez monitoring miejski prawie  1600 razy w ciągu czterech lat.

Warto dodać, że dodatkowym wsparciem dla monitoringu miejskiego są kamery instalowane przez toruńskie spółdzielnie mieszkaniowe, w ramach monitoringu osiedlowego. W latach 2010-2014 zamontowano 28 takich urządzeń. Miasto współpracuje w tym zakresie ze spółdzielniami mieszkaniowymi: MSM, SM Kopernik, SM Rubinkowo.