Informacja dla osób niedosłyszących

Toruń będzie świętować

5 dni wypełnionych po brzegi wydarzeniami muzycznymi, sportowymi, teatralnymi oraz stałymi punktami, związanymi z corocznym świętowaniem Dni Torunia czeka nas w dniach 21- 25 czerwca.

- Toruńskie świętowanie jak co roku odbywa się z okazji imienin miasta - bo przecież naszemu miasto patronuje św. Jan oraz obchodów 784. urodzin, które wprawdzie wypadają w grudniu, ale uroczyście obchodzimy je w znacznie bardziej przyjaznej porze letniej - zaznaczył prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zapowiadającej Święto Miasta.

Dni Torunia otworzy w środę, 21 czerwca Święto Muzyki w ramach którego na toruńskiej starówce po raz kolejny zagoszczą zespoły i soliści. Przez całe popołudnie mieszkańcy miasta będą mogli posłuchać e różnorodnej muzyki „na żywo” oraz spotkać się z lokalnymi twórcami. W przedsięwzięciu bierze udział kilkanaście toruńskich zespołów, które będą prezentowały się w takich punktach jak Piernikowe Miasteczko, róg ulic Szerokiej i Mostowej, Rynek Staromiejski, ulica Świętego Ducha oraz w klubokawiarniach. Koncerty w ramach Święta Muzyki są bezpłatne.

21 czerwca o godz. 17:00 w Dworze Artusa odbędzie się również gala rozdania Nagród Prezydenta Miasta Torunia. Wyróżnienia przyznawane są corocznie w 10 kategoriach: przedsiębiorczość i ekonomia społeczna, innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży, nauka, ochrona zdrowia, wydarzenie kulturalne, człowiek kultury,ochrona dziedzictwa narodowego: w tym ochrona zabytków, pielęgnacja tradycji, upamiętnianie historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci, promocja miasta, sport oraz poświęcenie i postawa obywatelska.

W czwartek, 22 czerwca na Rynku Staromiejskim wszyscy fani mocnych wrażeń będą mogli obejrzeć Slackline Games. Zawody w przechodzeniu po linie będziemy mogli obserwować w Toruniu po raz drugi. W powietrzu zobaczymy najlepszych linoskoczków świata, którzy zmagając się na linie zapewnią nam niezwykłe wrażenia. - Między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim odbędzie rywalizacja zawodników z całego swiata. Do Torunia przyjadą m.in. Mickey Wilson ze Stanów Zjednoczonych, Tauri Vahesaar z Estonii czy Petr Vorisek z Czech.  Zaczynamy o godz. 17:00, będą wyścigi czas oraz pokazy akrobacji, całość potrwa około 2 godzin - zdradził dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk. Oprócz samych zawodów znajdą się też atrakcje dla najmłodszych. Dzieci pod okiem doświadczonych instruktorów będą mogły  nauczyć się podstaw chodzenia po linie.

Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej zapewnił również, że wszystkie wydarzenia zabezpieczone są przez służby porządkowe, tak aby widownia mogła w pełni skupić się na udziale w imprezach. Wszystkie przepisy wymagane prawem dotyczącym imprez masowych są spełnione.

W piątek, 23 czerwca zapraszamy na corocznie jedno z najważniejszych elementów miejskiego świętowania, czyli uroczystość w Piernikowej Alei Gwiazd, której inicjatorami są Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników – Fabryka Cukiernicza „Kopernik”. - Katarzynki w tym roku trafią do prof. Mariana Filara oraz muzyka Tomasza Organka, którego koncert zakończy uroczystość Tego dnia będziemy gościć również Akademię Marynarki Wojennej, której przedstawiciele wezmą udział w  95-leciu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, a także będą pełnić przy Piernikowej Alei Gwiazd asystę honorową. Przywiozą ze sobą również okrętowy dzwon. Spodziewamy się dość dużej reprezentacji oraz reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej i kompanii reprezentacyjnej - zapowiedział dyrektor Wydziału Kultury Zbigniew Derkowski.

Uroczyste  obchody 95-lecia Oficerskiej Szkoły marynarki Wojennej rozpoczną się w piątek mszą św. o 13:00 w kościele garnizonowym. Po mszy nastąpi przemarsz pod kotwicę a tam uroczystości jubileuszowe. W ramach świętowania na Rynku Staromiejskim odbędzie się również widowiskowy pokaz musztry paradnej.

W obchody toruńskich Dni Miasta wpisała się również Świętojańska Noc Zakupów, organizowana przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i przedsiębiorców z toruńskiej starówki, którzy w piątkowy wieczór 23 czerwca wydłużą godziny otwarcia swoich punktów handlowych do 21:00. Udział w akcji zadeklarowało 60 partnerów, a wielu uczestników Świętojańskiej Nocy Zakupów dla swych klientów przygotowało z tej okazji specjalną ofertę. Akcja odbywa się pod hasłem „Najkrótsza noc, najdłuższe zakupy”.

W sobotę i niedzielę na Rynku Staromiejskim będziemy mogli zobaczyć niezwykle efektowny brytyjski spektakl „Spark!” w wykonaniu grupy Worldbeaters Music, który zainauguruje Festiwal Teatrów Ulicznych. Na spektakle zapraszamy 24 i 25 czerwca o godzinie 16.00 i 22.00. Festiwal Teatrów Ulicznych potrwa do końca wakacji. Już po raz trzeci zobaczymy prezentowane w przestrzeni miejskiej przedstawienia teatralne w wykonaniu grup z całego świata i z Polski. Spektakle będą odbywać się w przestrzeni Starówki i w jej bliskich okolicach.

Podczas  Święta Miasta zapraszamy również do wspólnego kibicowania podczas wydarzeń sportowych. W piątek, 23 czerwca w godzinach 20:00-22:00 na terenie Centrum Rekreacyjno – Sportowego przy Skarpie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej chłopców w kategorii junior młodszy o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. W sobotę, 24 czerwca o 19:30 wystartują Regaty Ósemek Wioślarskich ze sternikiem o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. Impreza może pochwalić się już swego rodzaju tradycją, odbywa się w tym roku już po raz czternasty. - Bieg odbędzie się w tradycyjnej formule. Rozpocznie się o 19:30 w okolicach mostu kolejowego, a meta zlokalizowana będzie na wysokości Przystani Toruń. W biegu uczestniczą dwie osady: z Bydgoszczy i z Torunia. Znamy już skład ósemki toruńskiej: Robert Fuchs, Mirosław Ziętarski, Bartek Leszczyński, Damian Krawitowski, Filip Leszczyński, Karol Leszczyński, Karol Krause, Olaf Malinowski oraz Bartosz Komakowski jako sternik. Cały bieg potrwa około 10 minut, a zakończy go ceremonia wręczenia nagród - zapowiedział kierownik referatu sportu w Wydziale Sportu i Turystyki Łukasz Szarszewski.

Również w sobotę, 24 czerwca na Bulwarze Filadelfijskim w godzinach 15:00-22:00 odbędzie się Piknik Rodzinny "W kręgu żywiołów, czyli urodziny miasta Torunia”, zwieńczony koncertem Czesława Mozila.

-Zachęcam do wzięcia udziału w wydarzeniach, które są przygotowywane na te kilka dni naszego wspólnego, miejskiego świętowania, również w uroczystej mszy św. w intencji naszego miasta, a więc wszystkich mieszkańców, która odprawiona zostanie w katedrze św. Janów w sobotę, 24 czerwca o godz. 18:00 - zaprosił prezydent Zaleski.

Na Toruńską Noc Muzealną w ramach miejskiego świętowania zapraszają wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego, które dostępne będą dla zwiedzających bezpłatnie w sobotę, 24 czerwca w godzinach 18:00-24:00.

Ponadto do 25 czerwca przy ulicach: Różana, Rynek Staromiejski i Łuk Cezara odbywa się również Jarmark Katarzyński. Mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z przedwakacyjnych zakupów rękodzieła czy wyrobów gastronomicznych, oferowanych przez 50 rzemieślników i lokalnych wytwórców i wystawców.

plakat - kliknij i powiększ

Do pobrania:

Świętojańska Noc Zakupów na Starówce  - lista partnerów

Najczęściej czytane

 1. Wyróżnieni za ratowanie życia

  Funkcjonariusze straży pożarnej, policji i straży miejskiej, a także reporterzy telewizyjni zostali...

  Czytaj więcej o Wyróżnieni za ratowanie życia
 2. Wakacyjna Rowerowa Masa Krytyczna

  Wakacyjna Rowerowa Masa Krytyczna

  Zapraszamy do wzięcia udziału w Wakacyjnej Rowerowej Masie Krytycznej, która odbędzie się w sobotę 1...

  Czytaj więcej o Wakacyjna Rowerowa Masa Krytyczna
 3. Festiwal Tańca Sfera Ruchu w MDK

  Spektakle oparte na technice tańca współczesnego z pogranicza teatru oraz performanc’u połączone z...

  Czytaj więcej o Festiwal Tańca Sfera Ruchu w MDK
 4. Ratusz nieznany

  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na niezwykłą wycieczkę po Ratuszu Staromiejskim.

  Czytaj więcej o Ratusz nieznany
 5. Malują na starówce

  Trwa malowanie oznakowania poziomego na starówce. Ma to związek z wprowadzaną od 13 lipca 2017 r....

  Czytaj więcej o Malują na starówce
 6. Nowe zasady pozyskiwania lokali

  Od 8 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady ubiegania się przez organizacje pozarządowe o gminny...

  Czytaj więcej o Nowe zasady pozyskiwania lokali
 7. Muzeum Sportu Żużlowego

  Muzeum Sportu Żużlowego

  29 czerwca 2017 r. w przeddzień inauguracyjnej rundy Speedway Euro Championship, w Toruniu dojdzie do...

  Czytaj więcej o Muzeum Sportu Żużlowego
 8. Stulatek z fantazją

  Sto lat skończył w niedzielę 25 czerwca 2017 roku pan Mieczysław Cymerski. Z tej okazji 27 czerwca...

  Czytaj więcej o Stulatek z fantazją
 9. Prezydent nagrodził laskarzy

  Prezydent nagrodził laskarzy

  Czek w wysokości 40 tys. zł oraz gratulacje od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego otrzymali...

  Czytaj więcej o Prezydent nagrodził laskarzy
 10. O strategii na Jordankach

  W piątek, 30 czerwca zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu...

  Czytaj więcej o O strategii na Jordankach
 11. Juniorzy Włókniarza na podium

  Włocławek przez Kaliningradem i Włókniarzem Toruń – tak się zakończył w niedzielę juniorski turniej...

  Czytaj więcej o Juniorzy Włókniarza na podium
 12. Wakacje z przyrodą

  Ogród Zoobotaniczny w Toruniu zaprasza na letni cykl zajęć przyrodniczych dla dzieci w ramach "...

  Czytaj więcej o Wakacje z przyrodą
 13. Karasiewicz mistrzynią Polski!

  Karasiewicz mistrzynią Polski!

  Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team zakończył z ogromnym...

  Czytaj więcej o Karasiewicz mistrzynią Polski!
 14. Turniej beach soccera przeniesiony

  Turniej beach soccera przeniesiony

  Ze względów organizacyjnych turniej beach soccera zostaje przeniesiony na sierpień 2017 r. Zapraszamy...

  Czytaj więcej o Turniej beach soccera przeniesiony
 15. Nowy prezes związku łyżwiarskiego z Torunia

  Nowy prezes związku łyżwiarskiego z Torunia

  Torunianin - Marek Kaliszek został wybrany na prezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego na...

  Czytaj więcej o Nowy prezes związku łyżwiarskiego z Torunia