Sala na Jordankach otwarta!

Zdjęcie do artykułu: Sala na Jordankach otwarta!

Toruń doczekał się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia! 12 grudnia zostało oficjalnie otwarte Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki.

Wydarzenie zgromadziło w Toruniu wielu honorowych gości. Przybył  wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Obecny był projektant sali Fernando Menis. Z Nawarry przyjechał Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej Angel Tellechea Goyena. Nie zabrakło przedstawicieli miast partnerskich Torunia, parlamentarzystów, samorządowców, w tym nowego wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza  i wielu gości z ogólnopolskich i regionalnych instytucji kultury i nauki. Obecni byli także wykonawcy obiektu i osoby nadzorujące przebieg inwestycji.

- To wielka chwila dla polskiej kultury, ale także dla promocji nauki czy prestiżowych spotkań. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w regionie i kraju. Jesteśmy uczestnikami wydarzenia, które przejdzie do historii!mówił otwierając salę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystej gali otwarcia projektant sali Fernando Menis otrzymał z rąk Michała Zaleskiego najwyższe wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Torunia medal Thorunium - „za stworzenie projektu sali na miarę XXI wieku, która będzie służyć wielu pokoleniom torunian”.  Nagrodzono także specjalnymi certyfikatami osoby zasłużone dla powstania obiektu.

Gala miało wyjątkową, artystyczną oprawę. Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka i połączone toruńskie chóry: Akademicki, Astrolabium i chór Zespołu Szkół Muzycznych wykonały IX symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Partie solowe zaśpiewali: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Sobierajski i Wojciech Gierlach. Tego wieczora zabrzmiał także specjalnie skomponowany na otwarcie Sali Hommage à Toruń - utwór związanego z Toruniem kompozytora Piotra Mossa, laureata Piernikowej Alei Gwiazd. Prezydent Torunia otrzymał od autora rękopis dzieła.

Zobacz film z otwarcia CKK Jordanki w Toruniu

Projekt toruńskiej sali jest dziełem hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, która w 2009 r. wygrała ogłoszony przez miasto międzynarodowy konkurs architektoniczny. Obiekt położony w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej starówki ma niezwykle oryginalną architekturę. Bryła budynku została w znacznej części (ok. 60 proc.) zagłębiona w ziemi, ze względu na ograniczenia konserwatorskie dotyczące zabudowy  wokół Zespołu Staromiejskiego Torunia. Obiekt ma charakter modułowy, składa się z wielu elementów ruchomych, dających wiele możliwości kształtowania wnętrza w zależności od potrzeb – koncertowych, widowiskowych, teatralnych czy konferencyjnych. Główna sala koncertowa mieści 880 miejsc, a kameralna – 300. W architekturze budynku dominuje połączenie surowego, nietynkowanego betonu z barwami czerwonej cegły tzw. pikado, okładziny będącej konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Architekci nawiązali w ten sposób do gotyckich budynków Torunia, gdzie często jest spotykane połączenie elementów ceglanych z szarymi płaszczyznami tynku.

Salę koncertową wybudowało go konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA, a koszt inwestycji wyniósł 180 mln zł netto, z czego  blisko 30 proc. to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.