Rekrutacja do szkół i przedszkoli

Pakiet uchwał dotyczących tegorocznej rekrutacji do szkół i przedszkoli oraz na zajęcia do Domu Harcerza i Młodzieżowego Domu Kultury przyjęli 23 marca 2017 r. toruńscy radni podczas sesji Rady Miasta Torunia.

- Przyjmujemy w konsultacjach z dyrektorami, że kryteria pozostawiamy takie same, ponieważ bardzo się one sprawdziły. Są one czytelne, sprawnie przebiegał nabór, a następnie organizacja nowego roku szkolnego. Z jednym wyjątkiem: kryterium ostatnie i przedostatnie zamieniamy miejscami tak, że więcej punktów będzie za kryterium związane z uczęszczaniem rodzeństwa do najbliższej szkoły czy żłobka, oczywiście w stosunku do tego przedszkola czy żłobka, do którego rodzic będzie chciał zapisać dziecko. Należy tez podkreślić, że uchwały, które będą wywołane związane z rekrutacją wynikają z nowego prawa oświatowego – mówiła dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska.

Podczas 36. sesji Rady Miasta Torunia przedstawione zostały uchwały dotyczące określenia kryteriów: w postępowaniach rekrutacyjnych do szkół podstawowych dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły, w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, które będą brane pod uwagę w drugim etapie postępowania oraz na zajęcia rozwijające zainteresowania lub uzdolnienia organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury i Domu Harcerza. Określono też wniosków składanych do przedszkoli.

Jeśli chodzi o uchwały dotyczące rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń w stosunku do poprzedniej uchwały nie ma zmian w kryteriach. Z jednym wyjątkiem: kryterium ostatnie i przedostatnie zamienione zostały miejscami tak, że więcej punktów będzie za kryterium związane z uczęszczaniem rodzeństwa do najbliższej szkoły czy żłobka. Podobnie, jak w latach ubiegłych dopuszcza się możliwość składania wniosku o przyjęcie dziecka łącznie do nie więcej niż pięciu przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Kryteria obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli oraz liczba punktów za te kryteria:

1) zamieszkiwanie w Toruniu i rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Toruniu  przez oboje rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko – 64 punkty;

2) zatrudnienie lub pobieranie nauki w trybie stacjonarnym przez oboje rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko – 32 punkty;

3) ubieganie się o przyjęcie dziecka do przedszkola zlokalizowanego najbliżej miejsca zamieszkania lub miejsca pracy jednego z rodziców – 16 punktów;

4) kontynuowanie edukacji przez rodzeństwo dziecka albo ukończenie przez rodzeństwo dziecka edukacji przedszkolnej w poprzednim roku szkolnym w przedszkolu, o przyjęcie do którego ubiega się dziecko – 8 punktów;

5) uczęszczanie rodzeństwa dziecka do zlokalizowanej w pobliżu przedszkola szkoły lub żłobka – 4 punkty;

6) zadeklarowanie przez rodziców dziecka chęci korzystania z pełnej oferty przedszkola, przez co najmniej 8 godzin dziennie – 2 punkty.

Zobacz projekty uchwał