Prof. Glemźa znów w Toruniu

Zdjęcie do artykułu: Prof. Glemźa znów w Toruniu

W Toruniu gości z wizytą prof. dr architekt Jonas Glemźa, którego raport dla Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO zadecydował w 1997 r. o wpisaniu Torunia na Listę.

Prof. Glemźa zawitał do Torunia podczas wakacyjnej podróży z żoną Aldoną. Jest w naszym mieście od wtorku. Zwiedza starówkę i podziwia efekty prac renowacyjnych przy toruńskich zabytkach po blisko 20 latach od wpisu (1997), do którego się istotnie przyczynił. Tylko w ciągu ostatnich 14 lat na odnowę ten cel zostało wydanych w Toruniu około 500 mln zł, przede wszystkim w ramach programu „Toruńska Starówka – etap I”, ale także mniejszych: „Toruń – Hanza nad Wisłą” czy Lokalny Program Rewitalizacji.

W piątek Jonas Glemźa spotkał się w urzędzie z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i jego zastępcą Zbigniewem Fiderewiczem. Rozmawiano o polskich i litewskich miastach wpisanych na Listę UNESCO, a także o intensywnie rozwijających się kontaktach Torunia z Litwą, m.in. podpisanym niedawno przez Toruń liście intencyjnym z Kownem, z którym chcemy zawrzeć umowę o partnerstwie. Jak się okazuje, prof. Glemźa i jego żona urodzili się w tym mieście. Prezydent Torunia zaprosił gościa do udziału w przyszłorocznych obchodach 20-lecia wpisu Torunia na Listę UNESCO.

To już piąta wizyta prof. Jonasa Glemzi w Toruniu. Ta najważniejsza dla naszego miasta miała miejsce w październiku 1996 roku, kiedy prof. dr architekt Jonas Glemźa - jako ówczesny wiceminister kultury Litwy i przedstawiciel Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - został delegowany przez Komitet do Torunia w celu sprawdzenia zgodności ze stanem faktycznym informacji zawartych w dokumentacji załączonej przez Rząd Polski do wniosku o wpisanie Torunia na Listę UNESCO. Jego opinie zawarte w raporcie były pozytywne.

Wpisu dokonano podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu, która odbyła się pomiędzy 4 i 6 grudnia 1997 roku. Głosowanie odbyło się 4 grudnia (i tę datę uznaje się za datę wpisu), a certyfikat potwierdzający fakt umieszczenia Torunia na liście nosi datę 6 grudnia 1997 roku, czyli datę zakończenia obrad sesji plenarnej.

W 2012 r. Rada Miasta Torunia odznaczyła prof. Jonasa Glemzię Medalem za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze.