Powstanie kościół na osiedlu JAR

Miasto zamierza przekazać nowo powstałej parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła grunt przy ul. Konrada Grasera 5 w użytkowanie wieczyste. Powstanie tam kościół oraz budynki parafialne.

- Przygotowując się do inwestycji na tym terenie, pamiętaliśmy o tym, żeby można tam było wybudować obiekty sakralne. Dlatego powstał projekt uchwały, żeby w użytkowanie wieczyste oddać blisko 9500 metrów kwadratowych na rzecz nowo powstałej parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła powiedział zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Rasielewski.

Prezydencki projekt uchwały dotyczący przekazania gruntu przy ul. Konrada Grasera 5 parafii  p.w. Świętego Andrzeja Apostoła zostanie przedstawiony radnym podczas najbliższej 34. sesji, która odbędzie się w czwartek 26 stycznia br.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, miasto może przekazać teren na cele sakralne w trybie bezprzetargowym, z 99-procentową bonifikatą, w użytkowanie wieczyste. W przypadku działki przy ul. Konrada Grasera 5, czyli znajdującej się na powstającym w tej części miasta osiedlu JAR, miałby to być okres 99 lat. Założoną w listopadzie 2016 roku parafię p.w. Świętego Andrzeja Apostoła obowiązywać będą terminy zabudowy tego terenu – prace budowlane muszą rozpocząć się w ciągu 7 lat, a zakończyć – nie później niż 15 lat od daty oddania gruntu w użytkowanie wieczyste.

Grunt przy ul. Konrada Grasera 5 wyceniony został na 1,6 mln złotych brutto. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, prezydent miasta ustalił pierwszą opłatę w wysokości 25% ceny nieruchomości, która po uwzględnieniu 99% bonifikaty wynosi 4.031,33 złotych brutto. W kolejnych latach parafię obowiązywać będzie opłata roczna w wysokości 48,38 złotych.

Na terenie, który ma zostać przekazany parafii, powstanie kościół oraz budynki parafialne. Proboszcz nowej parafii, ks. Łukasz Skarżyński, planuje podejmować szereg działań mających służyć integracji i aktywizacji mieszkańców osiedla. Mają tam powstać też punkty pomocy psychologicznej i prawnej.