Nowa koncepcja hali targowej

23 września 2016 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną nowej hali targowej w Toruniu.

Zwycięską pracę przedstawiła pracownia JSK Architekci z Warszawy, której projektantami są Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, pochodzący z Torunia architekci, uwiecznieni w 2012 r. w Piernikowej Alei Gwiazd za projekt Stadionu Narodowego w Warszawie. Ich koncepcja toruńskiej hali targowej była jedyną dostarczoną na konkurs w terminie do 12 września 2016 r., mimo że w maju br. gotowość do udziału w konkursie zgłosiło 7 pracowni.

- Celem konkursu było uzyskanie koncepcji hali targowej najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i ekonomicznym, w granicach przewidywanych nakładów, w najkorzystniejszy sposób rozwiązującej zadany program funkcjonalno–użytkowymówi Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia.Choć ostatecznie została dostarczona tylko jedna koncepcja, na szczęście dla nas jest na bardzo dobrym poziomie – prosta, funkcjonalna i spełniająca wszystkie kryteria konkursowe.

Obiekt miałby powstać na działce przy Szosie Chełmińskiej 25-27, w miejscu obecnego parkingu i niewielkiego budynku biurowego, tuż obok niedoszłego centrum handlowego „Solaris”. Ma prostą, kubaturową bryłę, umożliwiająca w przyszłości dalszą rozbudowę w głąb działki. Na parterze ulokowano tradycyjne targowisko warzywno-owocowe z szerokimi alejkami komunikacyjnymi, dobrze doświetlone dzięki licznym przeszkleniom. Przewidziano też sporo zieleni . Na wyższych kondygnacjach mogą się mieścić sklepy, biura, gabinety, punkty usługowe – zgodnie z potrzebami przyszłego zarządcy. Pod budynkiem został zaprojektowany duży parking podziemny z windami na wyższe kondygnacje. Wjazd do garażu byłby możliwy od strony Szosy Chełmińskiej i ulicy przewidzianej po drugiej stronie targowiska. W I etapie zabudowy za budynkiem hali pozostałby tradycyjny plac targowy, który w przyszłości, po ewentualnej rozbudowie hali, stanowiłby rynek wewnętrzny.

Zwycięską koncepcję można przez najbliższy tydzień oglądać w holu na II piętrze głównego budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Koncepcja toruńskiej hali według JSK Architekci z Warszawy

 

Projekt hali targowej przedstawiony sześć lat temu przez spółkę "Toruńskie Sukiennice" 

Konkurs na koncepcję hali miasto ogłosiło w konsekwencji dyskusji, jaka przetoczyła się przez Toruń kilka lat temu w związku z inicjatywą spółki "Toruńskie Sukiennice", dotyczącą podniesienia standardu miejskiego targowiska przy Szosie Chełmińskiej. Spółka ta, zawiązana w 2011 roku, zrzesza część kupców z targowiska, zainteresowanych nową inwestycją. Jednak zlecona przez nich koncepcja hali, przygotowana przez pracownię z Gdańska, nie wszystkim się spodobała. Drugi nurt dyskusji dotyczył zaś obaw pozostałej części kupców, czy budowa nowoczesnego obiektu w miejscu "zielonego rynku" nie spowoduje utraty przez nich miejsc pracy, zmniejszenia liczby klientów i wyższych kosztów działalności. Wyraz tym obawom handlowcy dali m.in. w przeprowadzonych przez miasto konsultacjach społecznych. Podobne wątpliwości zgłaszali też klienci targowiska.

W efekcie Gmina Miasta Toruń, która jest właścicielem terenu, postanowiła ogłosić otwarty konkurs studialny na opracowanie koncepcji architektonicznej hali i przyległego terenu. Organizacją konkursu zajął się Wydział Architektury i Budownictwa w ścisłej współpracy z Toruńskimi Sukiennicami Sp. z o.o. , która przygotowywała założenia ideowo-programowe. Rozwiązanie miało uwzględniać przewidywaną etapową rozbudowę obiektu w granicach obecnego targowiska, przy czym związane z tym roboty budowlane w żadnym czasie nie mogły naruszać ciągłości funkcjonowania targowiska na pozostawianym mu terenie. Koncepcja miała określać relacje projektowanego obiektu hali z otoczeniem oraz istniejącym i projektowanym układem komunikacyjnym, przy uwzględnieniu istniejących uwarunkowań.

Za przygotowanie zwycięskiej koncepcji JKS Architekci otrzymają regulaminową nagrodę 30 tys. zł. Czy koncepcja ta, bardzo dobrze oceniona przez jury konkursowe, będzie realizowana – na razie nie wiadomo. Przewidywany, zakładany w konkursie koszt budowy I etapu ma wynieść 22 mln zł. Miasto liczyło na zawiązanie partnerstwa publiczno-prywatnego ze spółką Toruńskie Sukiennice. Tej się natomiast nowa koncepcja nie spodobała. Na razie spółka sceptycznie odnosi się też do tematu partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem. Czas pokaże, czy uda się te dwa stanowiska zbliżyć.

Do pobrania ocena pracy konkursowej dokonana przez Architekta Miejskiego Adama Popielewskiego