To był dobry 2015 rok

Lotnicza panorama Torunia od strony mostu kolejowego

90-milionowa nadwyżka operacyjna przy wysokim poziomie inwestowania, pomyślnie zakończone, wielomilionowe inwestycje i doskonały wynik Diagnozy Społecznej, według której torunianie są bardzo zadowoleni z jakości życia w swoim mieście – mijający 2015 rok był udany dla Torunia i jego mieszkańców.

Mijający 2015 rok należy uznać w Toruniu za czas bardzo dobry z wielu powodów. Jednym z nich są kolejne oceny stanu finansów miasta dokonane przez agencję ratingową Fitch, która dwukrotnie uznała, że kondycja finansowa Torunia jest dobra (na poziomie BBB), perspektywa finansów stabilna, a miasto jest bardzo dobrze zarządzane pod względem finansowym i strategicznym.

Toruń zakończył 2015 rok z wysoką nadwyżką budżetową. W projekcie budżetu planowano ją na poziomie 70 mln zł. Po wprowadzeniu ostatnich zmian do budżetu (7.12) wynosi ona już 79,6 mln zł, a po podsumowaniu roku będzie najprawdopodobniej jeszcze większa, ok. 90-milionowa. To dobra prognoza dla zadłużenia miasta, a także dla przyszłorocznego budżetu. Co istotne, tak dobry wynik uzyskano przy bardzo wysokim poziomie inwestowania. W mijającym roku 28% miejskich wydatków było przeznaczonych na inwestycje. To rząd wielkości 294 mln zł, przy dochodach sięgających 1,2 mld zł.

W budżecie Torunia na 2015 rok odnotowano większe niż zakładano dochody z podatku PIT. To dobra wiadomość, bo oznacza ni mniej, ni więcej, że torunianie uzyskują większe dochody ze swojej pracy. Widać to również po znaczącym obniżaniu się stopy bezrobocia w mieście - w styczniu wynosiła ona 8,7%, a w listopadzie spadła do 6,8%. Co istotne, dynamika rozwojowa miasta nie odbija się negatywnie na stawkach lokalnych opłat i podatków. W 2015 roku nie odnotowano podwyżek podatku od środków transportowych, cen biletów w komunikacji miejskiej, opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów czy za pobyt dzieci w przedszkolach i żłobkach.

O dobrym poziomie życia w Toruniu świadczą także wyniki "Diagnozy Społecznej 2015", czyli cyklicznego raportu Rady Monitoringu Społecznego. Z odsetkiem 73,1 proc. Toruń zajął w niej trzecie miejsce wśród miast, których mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia (za Gdynią 87,2 proc. i Gdańskiem 79,2 proc.)

Obejrzyj wydarzenia roku 2015 w Toruniu w fotograficznym skrócie

KALENDARIUM TORUŃSKICH WYDARZEŃ 2015