Konkurs na basen

Zdjęcie do artykułu: Konkurs na basen

Siedem pracowni architektonicznych stanie do konkursu na modernizację i rozbudowę basenu przy ul. Bażyńskich w Toruniu oraz zagospodarowanie okolicznego terenu.

Basen przy ul. Bażyńskich 9-17 w Toruniu jest funkcjonującym od lat 80-tych obiektem, pierwotnie basenem zakładów „Elana", a obecnie ogólnomiejskim. Jest to obiekt codziennie wykorzystywany przez mieszkańców Torunia, w głównej mierze mieszkańców okolicznych osiedli, uczniów, pracowników firm, czy wreszcie sportowców. Jest to jedyny basen w Toruniu z niecką o głębokości 3,85 m, pozwalającą na treningi skoków oraz organizację szkoleń nurkowania.

Obiekt wymaga modernizacji, więc ogłoszono na nią konkurs. Jego celem jest uzyskanie najlepszego koncepcyjnego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego, pod względem funkcji i formy dla rozbudowy budynku basenu oraz zagospodarowania przyległego terenu na cele rekreacyjno-sportowe.

Konkurs jest jednoetapowy. W wyznaczonym terminie zgłosiło się siedmiu chętnych. Do 15 czerwca zgłoszenia zostały zweryfikowane pod kątem wymagań określonych w ogłoszeniu konkursowym. Komisja uznała, że wszyscy uczestnicy, którzy w terminie zgłosili chęć uczestnictwa spełnili wymogi i zostaną dopuszczeni do konkursu.

Są to: Paweł Tiepłow – Pracownia Projektowa z Warszawy, Schick Architekci sp. z o.o. z Rudy Śląskiej, MD Polska sp. z o.o. ze Szczecina, Geotechnika sp. z o.o. z Torunia, GM Architekci sp. z o.o. z Bydgoszczy, AS Produkt Sebastian Pasturek z Małej Nieszawki i BUD SERWIS RDK sp. z o.o. sp. k. z Gliwic.

Teraz uczestnicy będą szczegółowo oglądać obiekt. Do 21 czerwca mają czas na zadawanie pytań dotyczących regulaminu konkursu, a do 5 sierpnia muszą złożyć gotową koncepcję. Następnie nad pracami pochyli się sąd konkursowy. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 sierpnia 2016 r.

Głównym celem planowanej inwestycji jest stworzenie poprzez przebudowę, rozbudowę i ewentualnie nadbudowę nowego jakościowo obiektu w przestrzeni miasta, który będzie spełniać wszelkie współczesne wymagania stawiane przed tego typu ośrodkami.

Ma to być obiekt nowoczesny technologicznie, wyposażony w nowoczesne instalacje oraz rozwiązania umożliwiające ograniczenie kosztów utrzymania budynku oraz zanieczyszczenia środowiska, między innymi w zakresie technologii uzdatniania wody, ogrzewania, wentylacji, odzysku ciepła. Uczestnicy konkursu powinni wziąć powyższe wskazania pod uwagę i dążyć do ich spełnienia poprzez np. zastosowanie rozwiązań zmniejszających emisję CO2, wykorzystanie źródeł energii odnawialnej (np. paneli fotowoltaicznych), wykorzystanie innych technologii ograniczających koszty eksploatacji obiektu. Zaprojektowany budynek oraz jego otoczenie powinno być przyjazne dla wszystkich użytkowników.

Koncepcja powinna zakładać brak barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami w części nowoprojektowanej oraz likwidację istniejących barier w całości założenia.