Informacja dla osób niedosłyszących

Będzie jak w bajce

Chociaż do Bożego Narodzenia zostało jeszcze dużo czasu, miasto już teraz stara się, by tegoroczna gwiazdkowa iluminacja grodu Kopernika była jak najpiękniejsza. Gotowa jest już jej koncepcja.

- Będzie to ogromne przedsięwzięcie. Dlatego realizacja zostanie rozłożona na cztery lata. Część starych elementów zostanie wykorzystana, ale pojawi się w nowych miejscach – wyjaśnia Krzysztof Nowacki z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT. – Zresztą niektóre z elementów z nowej koncepcji zdobiła Toruń minionej zimy, np. na pl. Teatralnym, ul. Szewskiej, Panny Marii, Moście Paulińskim czy Zaułku Prosowym.

W myśl nowej koncepcji na Rynku Staromiejskim stanie ponad trzymetrowy Święty Mikołaj i renifery, dwa anioły – jeden z trąbką, drugi z saksofonem, a latarnie ozdobią piękne zawieszki o wysokości 1,6 m i średnicy 1,2 m. Oczywiście nie zabraknie też choinki, która co roku miasto ustawia wspólnie z Nowościami. Zyska ona jednak nowe ozdoby w postaci gwiazd i bombek, zaś ogrodzenia będą strzec anioły. Drzewa na rynku także będą ozdobione światełkami.

 

Rynek Staromiejski

- To, czy w niektórych miejscach pojawią się dekoracje, będzie zależało od właścicieli kamienic, od tego, czy wyrażą na to zgodędodaje Krzysztof Nowacki.

Bajkowo będzie też przy Łuku Cezara, który ozdobi świetlista „brama”, a sklepienie przejścia będzie ozdobione lampkami.

Łuk Cezara

Na latarniach pl. Rapackiego i ul. Szumana się świecące stożki o wysokości 1,8 m.  latarnie przy fontannie Cosmopolis zostaną ozdobione elementami w kształcie półpierścienia z węża świetlnego, na którego powierzchni umieszczone są gwiazdy. Takie same ozdoby zawisną na ul. Ducha Św., Szewskiej, Moście Pauliński, Zaułku Prosowym, Wysokiej, Podmurnej i Piekarach. Z kolei na Różanej nie zabraknie różnorakich przewieszek – szlaczków, bombek na gałązkach, pierścieni okalających latarnie. Na Panny Marii pojawią się półpierścienie z ornamentami, a na Żeglarskiej pierścienie na latarniach. Słupy latarń na al. Św. Jana Pawła II i wałach gen. Sikorskiego ozdobią świetlne walce.

ul. Szumana

Nad głowami przechodniów na ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi zamontowane zostaną ozdoby pomiędzy kamienicami. Składają się z trzech części. Centralną część stanowi element przestrzenny w formie żyrandola z ornamentem. Pozostałe są elementami płaskimi z ornamentem z węża świetlnego w górnej części i podwieszonymi kurtynami. Część diod będzie migotać.

 

ul. Szeroka

Na ul. Chełmińskiej stanie prawie dwumetrowa postać profesora Filutka, a latarnie zostaną okolone pierścieniami. Przez szerokość ulicy przewieszone będą elementy w kształcie delikatnego łuku wypełnionego łańcuchem LED i gwiazdami z węża LED. Po obu stronach łuku pojawią się anioły z węża LED. Takie przewieszki będą też na Małych Garbarach i ul. Prostej.

 

ul. Chełmińska

Ozdobiona też będzie Fosa Staromiejska, ul. Franciszkańska, a na pl. Teatralnym, jak w ubiegłym roku, świecić będą skrzypce i nuty na pięcioliniach. W poprzek Szczytnej zawisną śnieżynki, na Łaziennej i Mostowej latarnie ozdobią półpierścienie ze śnieżynkami, na Mostowej pierścienie na latarnianych słupach, na Strumykowej, Wielkich Garbarach i Woli Zamkowej– płatki śniegu.

Fosa Staromiejska

ul. Szczytna

Na Rynku Nowomiejskim stanie choinka i anioł z wiolonczelą, a na latarniach będą świecić żyrandole. Na ul. Kopernika latarnie ozdobią półpierścienie i trójkątne ornamenty, a na św. Katarzyny – pierścienie. Ozdobiony także zostanie Bulwar Filadelfijski, Alpinarium i Dolina Marzeń.

Rynek Nowomiejski