1,2 mln na promocję zdrowia w szkołach

Zdjęcie do artykułu: 1,2 mln na promocję zdrowia w szkołach

Prezydent Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży toruńskich szkół, w roku szkolnym 2016/2017 i 2017/2018.

Przedmiotem konkursu jest przyjęcie obowiązków realizacji programu polityki zdrowotnej pozytywnie zaopiniowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie pn. "Program promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży toruńskich szkół". Celem tego programu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień oraz odpowiedzialności za własne zdrowie.

Program obejmie dzieci i młodzież uczęszczające do toruńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych - zarówno dzieci zdrowe (profilaktyka pierwotna), jak i borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi. Przewidywana liczba uczniów do objęcia programem wyniesie ponad 15 tysięcy, a planowana liczba godzin zajęć to 934 godziny miesięcznie. Kwota przeznaczona na realizację dwuletnich działań to 1 244 000 zł.

Obszary objęte programem:

  1. Kształtowanie i zmiana nawyków i zachowań żywieniowych, przede wszystkim poprzez promocję zachowań wpływających na zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów prostych, a zwiększenia spożycia produktów zbożowych, warzyw i owoców, mleka i serów o niskiej zawartości tłuszczu; kształtowanie umiejętności wyboru wartościowych produktów spożywczych; wyrabianie umiejętności odczytywania przez dzieci i młodzież etykiet oraz znajomość sposobów znakowania żywności.
  2. Zmniejszenie rozpowszechniania palenia tytoniu; pogłębienie wiedzy nt. szkodliwości palenia i chorób odtytoniowych; wykształcenie wśród dzieci i młodzieży umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni przy nich palą papierosy.
  3. Zwiększenie wiedzy i świadomości nt. skutków używania alkoholu i narkotyków przez młodzież; wpływ na świadomość społeczną w zakresie spożywania alkoholu oraz zmniejszenie szkód zdrowotnych.
  4. Poszerzenie wiedzy uczniów na temat przyczyn zakażeń wirusem HIV i przebiegiem HIV (źródła zakażenia, drogi zakażenia); promowanie profilaktyki HIV; obalenie mitów związanych z HIV; promowanie postawy akceptacji i tolerancji wobec osób zarażonych wirusem HIV i chorych na AIDS.
  5. Zmniejszenie narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia.
  6. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów życiowych oraz korzystania z pomocy osób i instytucji.
  7. Promowanie wśród dzieci i młodzieży aktywności fizycznej.

W konkursie mogą brać udział podmioty wykonujące działalność leczniczą w trybie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.


Do pobrania:

Fot. Adam Zakrzewski