Lutowe wydanie Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” jest 150. numerem pisma. Wydawany przez Urząd Miasta Torunia bezpłatny miesięcznik ukazuje się nieprzerwanie od września 2003 r.
„Ikar” jest pismem, którego najważniejszą rolą jest zapowiadanie wydarzeń kulturalnych odbywających się w danym miesiącu w Toruniu. Oprócz kalendarium zbierającego wszystkie wydarzenia, czytelnicy znajdują tu także szersze zapowiedzi ważniejszych imprez, artykuły dotyczące miasta oraz wywiady z ciekawymi twórcami. Pismo dociera do odbiorców za pośrednictwem wszystkich toruńskich instytucji kultury, Ośrodka Informacji Turystycznej, bibliotek oraz często odwiedzanych klubów i restauracji. Specyfiką miesięcznika jest to, że co miesiąc okładkę pisma projektuje inny (zwykle toruński) artysta.
Autorką okładki jubileuszowego wydania jest Aleksandra Gołębiewska (www.behance.net/golebiewska [2]).
Dla nas tych 150 numerów to 150 przygód z toruńską kulturą, 150 dylematów, które ze 150 (i więcej) zjawisk omówić szerzej. To także 150 drżeń serca, czy ze wszystkim zdążymy na czas i ile literówek znajdziemy w druku. Niepoliczalna jest zaś ilość przemiłych spotkań z artystami, animatorami i czytelnikami oraz wzruszeń towarzyszących uczestnictwu w toruńskich wydarzeniach. Obiecujemy, że nadal będziemy się starali pracować dla Państwa na 150 procent – pisze we wstępie do okrągłego numeru „Ikara” redaktor prowadząca pismo Magdalena Kujawa.
Pierwszy numer „Ikara” liczył 28 stron i miał format A5. Dziś pismo to 40 stron w formacie 210x210 mm. Ponieważ miesięcznik rozchodził się w ostatnim czasie w mgnieniu oka i do redakcji napływały liczne uwagi, że wszyscy chętni nie mają szans go otrzymać, od lutego nakład zwiększa się z 2300 do 3000 egzemplarzy. Jednocześnie zmieniono papier na bardziej elegancki - kredowy, na którym lepiej będą wyglądać zdjęcia. Warto dodać, że „Ikar” ma już prawie 4500 fanów na Facebooku.
Z okazji jubileuszu w styczniowym numerze „Ikara” ogłoszono konkurs dla czytelników na recenzję najciekawszego ich zdaniem toruńskiego wydarzenia kulturalnego minionego roku. Ci, którzy nadesłali najbardziej interesujące wypowiedzi, nagrodzeni zostali wejściówkami na koncerty i spektakle ufundowane przez toruńskie instytucje. Pierwsze recenzje wydrukowane są w świątecznym wydaniu.
Ponadto w lutowym, 150. numerze znalazły się jak zawsze artykuły zapowiadające najważniejsze wydarzenia. W tym miesiącu są to: Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec i Jazz Od Nowa Festival. Szerzej omówiono również premiery w teatrach oraz wystawę w CSW. Gościem numeru jest turntablista, pianista i kompozytor, laureat Medalu Thorunium Steve Nash, autor znakomitego projektu Steve Nash & Turntable Orchestra. Toruńska publiczność mogła dwukrotnie wysłuchać niezwykłych koncertów łączących elektronikę z brzmieniem orkiestry symfonicznej.
Lutowy numer w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ [3]