Opublikowano na www.um.torun.pl (https://www.um.torun.pl)

Strona główna > Niedziela dla judaizmu

Niedziela dla judaizmu

plakat XIX Dnia Judaizmu [1]

Dialogowi między chrześcijaństwem i religią żydowską ma służyć obchodzony od 1997 r. w Kościele Katolickim Dzień Judaizmu. 17 stycznia 2016 r. jego ogólnopolskie obchody odbędą się w Toruniu. Mottem tegorocznych obchodów jest hasło z I Księgi Królewskiej „Co ty tu robisz, Eliaszu?”.

Oprócz wydarzeń o charakterze religijnym, w najbliższych dniach zaplanowano w Toruniu szereg imprez związanych z kulturą żydowską i historią współistnienia w Polsce dwóch wyznań.

Już 14 stycznia w Muzeum Uniwersyteckim zostanie otwarta wystawa "Życie sztetla w sztuce Żydów polskich na świecie w XX w." - obrazy 37 artystów żydowskich lub pochodzenia żydowskiego, którzy urodzili się na obszarach należących kiedyś do Rzeczypospolitej. Malarstwo, grafiki, rysunki i druki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, w szczególności z Archiwum Emigracji. Są wśród nich prace takich twórców, jak: Marc Chagall, Abel Pann, Józef Budko, Herman Struck, Szymon Karczmar, Stanisław Bender, Samuel Tepler, Rafał Chwoles, Efraim M. Lilien, Moshe Bernstein, Adam Muszka, Feliks Fabian, Devi Tuszyński. Wszyscy oni znali osobiście lub z rodzinnych opowieści życie sztetla. W ten zdrobniały sposób określano tętniące życiem miasteczka i rynki handlowe, na których odbywały się jarmarki, będące miejscem spotkań miejscowej ludności.

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład dr Joanny Lisek, historyka sztuki żydowskiej oraz koncert piosenek żydowskich w wykonaniu aktorów Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Ekspozycja czynna będzie do 10 kwietnia.

13-15 stycznia w Kinie Centrum zaplanowano też pokazy filmów o tematyce żydowskiej dla licealistów.

Oficjalna inauguracja obchodów XIX Dnia Judaizmu nastąpi w niedzielę, 17 stycznia. O godz.10.30 zaplanowano wspólną modlitwę na cmentarzu żydowskim przy ul. Antczaka. Stamtąd uczestnicy święta przeniosą się do Ratusza Staromiejskiego, gdzie o godz.12.00 rozpocznie się uroczyste spotkanie z okazji XIX Dnia Judaizmu. Dr Michał Targowski z UMK opowie o historii i kulturze Żydów zamieszkujących przez wieki nasz region. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.

Będzie to preludium do debaty na temat dokumentu "Nostra Aetate", przełomowej deklaracji, mówiącej o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. W tym roku przypada 50. rocznica jej złożenia przez Sobór Watykański II. Szczególnie wiele miejsca poświęcono w tym dokumencie judaizmowi, otwierając tym samym pole do dialogu i podejmując walkę z krzywdzącymi stereotypami na temat Żydów i ich religii. Udział w dyskusji zapowiedzieli m.in. Naczelny Rabin Rzymu Riccardo di Segni, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło i biskup toruński Andrzej Suski. Gościem spotkania będzie także prezydent Torunia Michał Zaleski.

O godz. 16.00 w katedrze śś. Janów otwarta zostanie wystawa fotografii z pielgrzymki papieża Franciszka do Ziemi Świętej, a zaraz potem odprawione zostanie wspólne nabożeństwo.

Zwieńczeniem uroczystości będzie o godz. 18.00 Wieczór żydowski w Dworze Artusa. Jego głównym elementem będzie spektakl „Raduj się Toruniu” w wykonaniu aktorów, wokalistów i muzyków ze stowarzyszenia Sztukpuk. Inspiracją do stworzenia widowiska była postać przedwojennego rzeszowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, autora utworów łączących motywy żydowskie z folklorem Rzeszowszczyzny.

Natan Gutman, Mleczarz - jedna z prac prezentowanych
w Muzeum Uniwersyteckim na placu Rapackiego
 


Odnośniki:
[1] https://www.um.torun.pl/sites/default/files/plakat_judaizmu_dzien_torun_2016.jpg