Diecezja toruńska ma już 25 lat

W toruńskiej katedrze śś. Janów odbyły się 25 marca 2017 r. uroczystości z okazji 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej.

To ważne dla regionu i kościoła wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości. Przybył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Salvatore Pennacchio, który wraz z 6 biskupami koncelebrował w katedrze uroczystą mszę jubileuszową z udziałem kilkuset kapłanów. Obecni też byli przedstawiciele władz miasta i województwa, wśród nich wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. Po mszy abp Salvatore Pennacchio odsłonił w świątyni tablicę upamiętniającą jubileusz powstania diecezji i posługę pierwszego biskupa toruńskiego.

Podczas popołudniowego koncertu jubileuszowego w katedrze zabrzmiała „Messa di Gloria” Giacomo Pucciniego w wykonaniu  Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Scholi Cantorum Thorunensis i chóru Astrolabium. W roli solistów wystąpili ks. Piotr Mizera – tenor i Leszek Skrla – baryton.

Przed koncertem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin uhonorował bpa Andrzeja Suskiego najwyższym odznaczeniem województwa "Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego" w uznaniu dla jego wieloletnich działań na rzecz pobudzania aktywności religijnej, społecznej i kulturalnej mieszkańców regionu.

Z kolei bp Andrzej Suski odznaczył pięć osób medalami "Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej" - najwyższym odznaczeniem za wkład w rozwój życia diecezjalnego. Otrzymali je: Justyna Morzy, kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski, prezydent Torunia i Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia.

Warto dodać, że 19 marca 2017 r. w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej została otwarta okolicznościowa wystawa fotografii dokumentujących ważne momenty z historii diecezji toruńskiej w minionym ćwierćwieczu. Zaś 23 marca w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyło się sympozjum pn. „Pierwszy jubileusz diecezji toruńskiej. Spojrzenie w przeszłość i w przyszłość” oraz promocja książki o diecezji toruńskiej.

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" ustalił nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Powstało wówczas 13 nowych diecezji polskich, wśród nich diecezja toruńską. Jej zasięg nawiązuje do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej, ustanowionej w 1243 r. i obejmującej ziemie chełmińską, lubawską i michałowską. Diecezja toruńska jest podzielona na 17 dekanatów: Bierzgłowo, Brodnica, Chełmno, Chełmża, Działdowo, Golub, Grudziądz, Lembarg, Lidzbark, Lubawa, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń, Toruń I, Toruń II, Wąbrzeźno, należących dotąd do diecezji chełmińskiej oraz dekanat Toruń-Podgórz, pozostający do tej pory w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Na mocy nowego podziału diecezja toruńska weszła w skład archidiecezji gdańskiej. 31 maja 1992 r. w katedrze św. Janów w Toruniu odbył się ingres pierwszego biskupa diecezji toruńskiej ks. Andrzeja Suskiego, który jako jedyny z ustanowionych wówczas dla nowych diecezji biskupów pełni posługę do chwili obecnej.