Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 28.05.2015 r.


Konkurs na szatę graficzną Ikara

Wydawany przez Urząd Miasta Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny "Ikar" ma mieć nową, ciekawszą szatę graficzną. Temu służyć będzie ogłoszony przez prezydenta Michała Zaleskiego ogólnopolski konkurs, skierowany do grafików zajmujących się projektowaniem tego typu wydawnictw.

Celem konkursu jest stworzenie nowocześniejszej, ciekawszej oraz bardziej przejrzystej szaty graficznej miesięcznika, tak by korespondowała ona z zawartymi w piśmie treściami. Zadaniem uczestników konkursu będzie również zaprojektowanie nowego logo pisma.

W konkursie mogą wziąć udział absolwenci uczelni artystycznych o profilu plastycznym lub osoby mające niezbędną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu graficznym wydawnictw. Mogą też do niego przystąpić firmy zajmujące się projektowaniem graficznym.

Prace konkursowe nadsyłać można do 30 listopada 2009 r. Nagrodą dla zwycięzcy jest 10 tys. zł brutto.

Walory artystyczne, funkcjonalność i rozwiązania techniczne projektów oceniać będzie komisja w składzie: prof. Mirosław Pawłowski (Katedra Grafiki Warsztatowej ASP w Poznaniu), prof. Edward Saliński (Zakład Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK), Marcin Treichel (grafik zajmujący się składem "Ikara") oraz Magdalena Kujawa (redaktor prowadząca Informator "Ikar")

"Ikar", bezpłatny miesięcznik, wydawany jest przez Urząd Miasta od ponad sześciu lat. Do tej pory ukazały się 74 numery wydawnictwa. Pismo oferuje szeroką informację na temat wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Pierwszą jego część stanowią artykuły zapowiadające najważniejsze wydarzenia miesiąca. Można też przeczytać rozmowy z ciekawymi ludźmi oraz wziąć udział w konkursie książkowym, a także obejrzeć fotograficzny przegląd wydarzeń z minionego miesiąca. Drugą część pisma stanowi kalendarium wydarzeń wszystkich toruńskich instytucji kultury. Pismo sprawuje też swoisty mecenat nad artystami, bowiem co miesiąc okładkę "Ikara" projektuje inna osoba. Obecny nakład pisma to 2300 egzemplarzy. Dostępne jest ono we wszystkich instytucjach kultury w mieście, w Urzędzie Miasta i jego punktach informacyjnych oraz w popularnych klubach i kawiarniach.

>>> Ogłoszenie Prezydenta Miasta Torunia o konkursie wraz z regulaminem jest opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.


[15.10.2009]news Szkoły ciepłe i kolorowe

Kolejne 4 toruńskie szkoły zostały docieplone i zyskały atrakcyjną, kolorową elewację.
news Koncepcja architektoniczna w galerii

Plansze z koncepcją urbanistyczno-architektonicznego zagospodarowania północnego przyczółka nowego mostu gen. Elżbiety Zawackiej zobaczyć można na ekspozycji w Atrium Copernicus.
news Na żużel tramwajem

W niedzielę 31 maja 2015 r. przed zawodami żużlowymi uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
news Zieleń przy Średnicówce

Powstaje plan zagospodarowania terenu zieleni wzdłuż Trasy Średnicowej Północnej na odcinku pomiędzy ul. Legionów a ul. Grudziądzką.
news Dzień Dziecka na lotnisku

Bieg dla rodziny, pokazy taneczne i ratownictwa medycznego, koncerty, dmuchańce, konkursy i mnóstwo innych atrakcji – 30 maja 2015 r. na terenie Aeroklubu Pomorskiego „Bądźmy razem”, czyli Festyn Rodzinny Caritas. Początek o 9.30.
news Finał festiwalu Probaltica

Pierwszy od stu lat w Toruniu koncert muzyków Filharmonii Łódzkiej zakończy tegoroczny festiwal Probaltica.
news Marsz dla życia i rodziny

Pod hasłem "Rodzina - Wspólnota - Polska" w niedzielę 31 maja w Toruniu przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny.
news Ruch na średnicówce

Trwa budowa Trasy Średnicowej Północnej. Kształtów nabierają obiekty inżynierskie i układ drogowy. W najbliższy wtorek, 2 czerwca, wykonawca planuje udostępnić do ruchu zachodnią jezdnię ulicy Chrobrego.
news Staromiejski bookcrossing

Na toruńskiej starówce rusza „Staromiejski bookcrossing”. Akcję swobodnej wymiany książek zainicjowało Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.
news Jubileuszowe regaty na Wiśle

Jubileuszowe 50. Długodystansowe Regaty Związku Miast Nadwiślańskich „Twarzą do Wisły” 29 maja zawitają do Torunia.
news Jubileusz toruńskich kapłanów

15-lecie sakry biskupiej obchodzi w tym roku ks. Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.
news Święto Województwa

Pikniki, koncerty, festiwale oraz liczne imprezy towarzyszące – już w czwartek 28 maja rozpoczynają się obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
news Światowy Dzień bez Tytoniu

Każdego roku dzień 31 maja obchodzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jej partnerów jako Światowy Dzień bez Tytoniu.
news I kongres nauczycieli

I Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego odbył się 23 maja 2015 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu. Tematem spotkania była praca z dzieckiem zdolnym.
news Dzień Dziecka z MZK

Z okazji Dnia Dziecka Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zaprasza dzieci na przejażdżki tramwajem turystycznym. Kursy odbędą się w niedzielę 31 maja.
news Przetarg na nową instalację

Miasto ogłosiło przetarg na remont wewnętrznej instalacji elektrycznej w budynku Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. św. Józefa w Toruniu. Będzie to już trzeci, ostatni etap tego typu prac w obiekcie.
news Tłumy turystów na starówce

Toruńska starówka w czołówce najchętniej odwiedzanych starówek w Polsce. W rankingu „Metra” uplasowaliśmy się na trzecim miejscu, tuż za Warszawą i Krakowem.
news Linia 29 przez pętlę
Od poniedziałku 1 czerwca 2015 r. na wniosek pasażerów wprowadzona zostanie drobna korekta w rozkładzie jazdy linii nr 29.


news Piosenki PRL-u w parku

Zabawy dla dzieci i spektakl kabaretowy "Piosenki PRL-1" dla dorosłych w sobotę, 30 maja parku na Bydgoskim Przedmieściu.
news Florecistki w magistracie

Medalistki Mistrzostw Polski w szermierce, zawodniczki TKST Budowlani Marta Łyczbińska, Julia Chrzanowska i Martyna Jelińska, gościły w magistracie.
news Wybory ławników

Do 30 czerwca 2015 r. można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych w Toruniu. Wyboru ławników na kolejną kadencję 2016-2019 dokona Rada Miasta Torunia najpóźniej w październiku 2015 r.
news „Naukowa Petarda” w Młynie Wiedzy

Blisko dwadzieścia popularno-naukowych atrakcji przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach pikniku z okazji Dnia Dziecka. W pierwszy weekend czerwca na parkingu przed Młynem Wiedzy powstanie naukowe miasteczko namiotowe.
news Niedziela na toruńskich błoniach

31 maja na Błoniach Nadwiślańskich piknik ekologiczny z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych.
news Dzień Dziecka w Toruniu

Toruńscy milusińscy świętują nie tylko 1 czerwca. Atrakcje różnych instytucji i na różnych osiedlach dostępne będą już od 29 maja.
news Wydarzenie milowe w historii UMK

Do 14 czerwca można zgłaszać swoje propozycje do konkursu jubileuszowego "Wydarzenia milowe w historii UMK".
news Dokąd zmierza uniwersytet?

O tym "Dokąd zmierza uniwersytet?" będą debatować uczestnicy otwartego spotkania, na które 27 maja zaprasza Wydział Humanistyczny. Początek o godz. 17:00 w Harmonijce.
news Dla wielbicieli komiksu

Festiwal Komiksu i Kultury Popularnej DWUTAKT pod hasłem „Komiks łączy pokolenia" odbędzie się w Toruniu 30 maja.
news Kuchnia do remontu

Miasto ogłosiło przetarg na pierwszy etap kompleksowego remontu kuchni w Zespole Szkół nr 16 przy ul. Dziewulskiego 2 w Toruniu. Prace będą prowadzone w wakacje.
news Certyfikat dla I LO
I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu zostało wyróżnione Certyfikatem Wiarygodnej Szkoły. Ogólnopolski program „Wiarygodna Szkoła”, zainicjowany przez wrocławską spółkę Wiarygodna Firma, powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku ...


news Co powstanie przy nowym moście?
Park i forteczne budowle, amfiteatr, ścieżka ekologiczna, marina i przystań białej żeglugi - powstała koncepcja urbanistyczno-architektonicznego zagospodarowania północnego przyczółka nowego mostu gen. Elżbiety Zawackiej. Nadszedł czas na konsultacje społeczne.


news Dzień Wydziału Nauk o Ziemi UMK

Moc atrakcji czeka na uczestników Dnia Wydziału Nauk o Ziemi UMK, który po raz trzeci będzie obchodzony w piątek 29 maja.
news Kładka prawie gotowa

Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego, podwyższenie średniej prędkości tramwajów czy dostosowanie komunikacji tramwajowej do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych – dzięki projektowi BiT City w Toruniu pojawia się nowa jakość podróżowania komunikacją zbiorową.
news Złoty medal Łyczbińskiej

23 i 24 maja 2015 r. w Śremie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szermierce kobiet i mężczyzn (floret). Trzy zawodniczki TKST Budowlani znalazły się w ósemce.
news Rekreacja na lewobrzeżu

Na lewobrzeżu powstanie kolejne miejsce do rekreacji. Przy ul. Włocławskiej miasto zbuduje mini park, plac zabaw i siłownię zewnętrzną.
news Lekarze podbiją USA

Od 14-go maja serial „Lekarze” jest emitowany w amerykańskiej stacji V-me! To telewizja skierowana do hiszpańskojęzycznej widowni mieszkającej na terenie Stanów Zjednoczonych.
news Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2015

W Toruniu trwa nabór kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych.
news Mistrzowskie medale KUMADE

23 i 24 maja 2015 roku we Włocławku odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Karate Tradycyjnym.
news Andrzej Duda prezydentem RP

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki ponownego głosowania w wyborach prezydenta RP 24 maja 2015 r. Zwycięzcą II tury wyborów został Andrzej Duda, który otrzymał 51,55 proc. ważnych głosów.
news Miasto w dobrej kondycji

Toruń jest w dobrej kondycji finansowej i dobrze zarządzany – taką ocenę po raz kolejny wystawiła naszemu miastu Agencja Ratingowa Fitch.
news Afrykańskie tkaniny

Wystawy poświęcona afrykańskim technikom tkackim i zdobniczym zostanie otwarta 29 maja w Muzeum Podróżników.
news Pokaz filmowy dla Nepalu

We wtorek, 26 maja w ratuszu odbędzie się pokaz filmów z podróży po Kanadzie i Peru. Dochód na pomoc dla Nepalu.
news Zaczarowany świat rodzin

W teatrze „Zaczarowany świat” odbyła się 23 maja finałowa gala Toruńskich Dni Rodziny 2015.
news Więcej klas w ZS 14

Kilka nowych klas powstanie w Zespole Szkół nr 14 przy ul. Hallera 79 w Toruniu. Miasto ogłosiło przetarg na przystosowanie węzłów sanitarnych w Remont węzłów sanitarnych na I piętrze i piwnicy w budynku głównym na sale lekcyjne.
news Nabór do rady rynku pracy

Do 10 czerwca 2015 r. zgłaszać można członków do Powiatowej Rady Rynku Pracy kadencji 2015-2019.
news Rudacka jak nowa

Nowa jezdnia, chodniki, droga rowerowa, oświetlenie – tak po gruntownej przebudowie wygląda ulica Rudacka w Toruniu. 23 maja 2015 r. zmodernizowana drogę otwarto dla ruchu.
news Smart Space dla młodzieży

Startup School – tak nazywa się kwartalny cykl zajęć, którego pierwszą edycję inkubator Smart Space zakończył przed tygodniem.
news Dla bezpieczeństwa Torunia

Generał Bogusław Pacek, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. stowarzyszeń proobronnych, spotkał się z prezydentem Torunia.
news Bilety na Memoriał Wagnera

W sobotę tuż po godzinie 15 ruszyła wyczekiwana już od dawna sprzedaż biletów na sierpniowy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera.
news Rabat na TORHUM

Do końca czerwca można kupować z 50 % rabatem produkowany przez MPO środek poprawiający właściwości gleby – TORHUM.
news Konsulat Mołdawii na Podmurnej

Otwarty w ubiegłym roku w Toruniu Konsulat Honorowy Republiki Mołdawii ma swoją siedzibę - przy ul. Podmurnej 60.
news Jest parking przy dworcu

Przy dworcu PKP Toruń Główny od kilku dni można już korzystać z nowego parkingu na 81 miejsc.
news Torun olśniewa uśmiechem, konkurs

Od września w Toruniu rozpocznie się pilotażowy program profilaktyki próchnicy i urazów zębów. Skorzystają z niego dzieci i młodzież toruńskich szkół, ale także ich rodzice i opiekunowie.
news Pomoc dla zabytków

1,1 mln zł miasto wesprze w tym roku prace konserwatorskie w toruńskich zabytkach należących do innych niż gmina właścicieli.
news Majdany na finiszu

Przebudowa ulicy Majdany dobiega końca. Zgodnie z umową powinna się ona zakończyć w czerwcu, jednak już pod koniec maja ulica ma być udostępniona do ruchu.
news Infolinia na wybory

24 maja, w dniu głosowania w drugiej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uruchomiony zostanie specjalny numer telefonu, pod którym pracownicy Urzędu Miasta udzielać będą informacji o obwodach głosowania, przynależnych do nich ulicach i numerach domów.
news Weekend w Toruniu

W przedostatni majowy weekend rusza trzecia edycja teatralnego Festiwalu Debiutantów – Pierwszy Kontakt.
news Chwin i Scherer z nagrodą Lindego

Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2015 roku otrzymała Marie-Luise Scherer urodzona w 1938 r. niemiecka pisarka i dziennikarka oraz Stefan Chwin - urodzony w 1949 r. powieściopisarz, eseista i historyk literatury.
news Dzień Bezpiecznego Kierowcy

25 maja przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji w Toruniu odbędą bezpłatne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
news 25 lat wspomnień i osiągnięć

Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim uczciła 25-lecie istnienia samorządu terytorialnego.
news Komunikacja miejska w Zielone Świątki

W „Zielone Świątki”, w niedzielę 24 maja 2015 r., w Toruniu będzie inaczej kursować komunikacja miejska.
news Tulipanowa na planie

Miejski Zarząd Dróg, w ramach projektu „Zaprojektuj ulicę”, zaprasza na kolejny dyżur konsultacyjny dotyczący przebudowy ul. Tulipanowej w Toruniu.
news Zmiany na „nowej” Polnej

W najbliższy poniedziałek, 25 maja 2015 r. około godziny 9.00, drogowcy udostępnią dla ruchu odcinek ul. Polnej w nowym przebiegu, tj. od ul. Ugory do ul. Grudziądzkiej.
news Stypendia kulturalne na 2015

Piętnaście osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury otrzyma Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2015 r.
news Miasto wspiera biznes

W Toruniu powstaje nowa jednostka wspierająca przedsiębiorczość - Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. O jej utworzeniu i statucie radni zadecydowali 21 maja 2015 r.
news Anioły z Wilkami

W niedzielę o godzinie 15:00 na Stadionie Miejskim w Toruniu, zostanie rozegrany mecz siódmej kolejki pierwszej ligi futbolu amerykańskiego. Angels Toruń w walce o playoff podejmą Wilki Łódzkie.
news Koła ratunkowe na bulwarze

Bezpieczniej mogą się poczuć osoby spacerujące nad Wisłą w rejonie Bulwaru Filadelfijskiego. Na nabrzeżu Wisły zamontowano 10 nowych kół ratunkowych.
news Poznaj UMK

Do 22 maja potrwają zapisy chętnych do udziału w Akademickiej Grze Terenowej Poznaj UMK, która 23 maja odbędzie się na terenie kampusu uniwersyteckiego UMK w Toruniu. Stawką jest tablet Samsung Galaxy Tab4.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Podatki lokalne
Projekty europejskie
Wybory Prezydenta RP 2015
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
28 maja

1454 - Na rynku Starego Miasta na specjalnie wzniesionym tronie przed ratuszem, zasiadł król polski Kazimierz Jagiellończyk z żoną Elżbietą i matką Zofią, aby odebrać przysięgę wierności oraz hołd od mieszkańców Torunia i całej Ziemi Chełmińskiej.

1682 - W święto Bożego Ciała uroczyście wjechał do Torunia nowy biskup chełmiński Kazimierz Jan Opaliński.

1691 - Profesor Jakub Herden, prawnik toruński, wystawił na scenie toruńskiego Gimnazjum Akademickiego dramat pt. "Wybawione Prusy czyli obalone tyraństwo".