Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 02.07.2015 r.


Konkurs na szatę graficzną Ikara

Wydawany przez Urząd Miasta Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny "Ikar" ma mieć nową, ciekawszą szatę graficzną. Temu służyć będzie ogłoszony przez prezydenta Michała Zaleskiego ogólnopolski konkurs, skierowany do grafików zajmujących się projektowaniem tego typu wydawnictw.

Celem konkursu jest stworzenie nowocześniejszej, ciekawszej oraz bardziej przejrzystej szaty graficznej miesięcznika, tak by korespondowała ona z zawartymi w piśmie treściami. Zadaniem uczestników konkursu będzie również zaprojektowanie nowego logo pisma.

W konkursie mogą wziąć udział absolwenci uczelni artystycznych o profilu plastycznym lub osoby mające niezbędną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu graficznym wydawnictw. Mogą też do niego przystąpić firmy zajmujące się projektowaniem graficznym.

Prace konkursowe nadsyłać można do 30 listopada 2009 r. Nagrodą dla zwycięzcy jest 10 tys. zł brutto.

Walory artystyczne, funkcjonalność i rozwiązania techniczne projektów oceniać będzie komisja w składzie: prof. Mirosław Pawłowski (Katedra Grafiki Warsztatowej ASP w Poznaniu), prof. Edward Saliński (Zakład Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK), Marcin Treichel (grafik zajmujący się składem "Ikara") oraz Magdalena Kujawa (redaktor prowadząca Informator "Ikar")

"Ikar", bezpłatny miesięcznik, wydawany jest przez Urząd Miasta od ponad sześciu lat. Do tej pory ukazały się 74 numery wydawnictwa. Pismo oferuje szeroką informację na temat wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Pierwszą jego część stanowią artykuły zapowiadające najważniejsze wydarzenia miesiąca. Można też przeczytać rozmowy z ciekawymi ludźmi oraz wziąć udział w konkursie książkowym, a także obejrzeć fotograficzny przegląd wydarzeń z minionego miesiąca. Drugą część pisma stanowi kalendarium wydarzeń wszystkich toruńskich instytucji kultury. Pismo sprawuje też swoisty mecenat nad artystami, bowiem co miesiąc okładkę "Ikara" projektuje inna osoba. Obecny nakład pisma to 2300 egzemplarzy. Dostępne jest ono we wszystkich instytucjach kultury w mieście, w Urzędzie Miasta i jego punktach informacyjnych oraz w popularnych klubach i kawiarniach.

>>> Ogłoszenie Prezydenta Miasta Torunia o konkursie wraz z regulaminem jest opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.


[15.10.2009]news Kurtyny na upał

W ciągu najbliższych dni przez Toruń przetoczy się fala upałów. Dlatego dziś, 2 lipca 2015 r., służby miejskie uruchomiły kurtyny wodne.
news Bezpłatne badanie alkotestem

Od początku lipca, dzięki inicjatywie Straży Miejskiej w Toruniu oraz Biura Toruńskiego Centrum Miasta, istnieje możliwość bezpłatnego zbadania stanu trzeźwości w turystycznym punkcie informacyjnym przy ulicy Rynku Staromiejskim.
news Mamy modelowy szyld

Pub Czarny Tulipan, Klub Muzyczny Lizard King i Restauracja Pueblo to zwycięzcy organizowanego przez miasto konkursu „Modelowy Szyld”. Konkurs jest jednym z działań mających na celu zachowanie ładu przestrzennego w Toruniu.
news Lato z muzyką i architekturą

Już w sobotę, 4 lipca kolejny koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”.
news Toruń w klastrze obsługi inwestycji

Gmina Miasta Toruń przystąpiła do Kujawsko-Pomorskiego Klastra Obsługi Inwestycji HANZA . 2 lipca 2015 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie porozumienie z władzami instytucji.
news Legendy Toruńskie w plenerze

Plenerowy pokaz najnowszej sztuki Baja Pomorskiego 4 i 5 lipca o godz. 11.30 na Rynku Staromiejskim.
news Historia ulic we wspomnieniach

Niezwykłe, wzruszające i bardzo osobiste - takie są wspomnienia seniorów o toruńskich ulicach z czasów ich dzieciństwa i młodości. Przekazali je młodym adeptom dziennikarstwa. Były to bardzo długie i szczere rozmowy, z których każda strona czerpała radość.
news Plac zabaw dla przedszkola

Przy Przedszkolu Miejskim Nr 16 przy ul. Sucharskiego 2 w Toruniu powstanie nowy plac zabaw.
news Bez parkowania na Łyskowskiego

Rusza remont parkingu przy ul. Łyskowskiego 23-23 E . W ramach robót, które potrwają do końca lipca zostanie wymieniona nawierzchnia parkingu i chodnika.
news Jordanki w telewizji

Toruń i jego powstająca sala koncertowa na Jordankach gościli w środę 1 lipca na antenie ogólnopolskiej TVP1. Wszystko za sprawą programu „Europa to My”, który prezentuje inwestycje zrealizowane dzięki funduszom unijnym. Na pytania dziennikarki Pauliny Chylewskiej odpowiadali Roberto Jimenez (Mostostal SA) i Grzegorz Grabowski (CKK Jordanki). Wyjątkowy muzyczny klimat wprowadził do plenerowego studia telewizyjnego na Rynku Staromiejskim kwartet dęty Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Copernicus Brass.
news Psychologia na UMK

W ofercie studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w przyszłym roku akademickim pojawi się psychologia.
news Najlepsze chóry nagrodzone

Chór Raffles Singers z Singapuru pod dyrekcją Toh Ban Sheng zdobył Grand Prix festiwalu Per Musicam Ad Astra 2015.
news Bez parkowania na Łyskowskiego

Rusza remont parkingu przy ul. Łyskowskiego 23-23 E . W ramach robót, które potrwają do końca lipca zostanie wymieniona nawierzchnia parkingu i chodnika.
news Zadbaj o swoją wątrobę

Toruń przystąpił do programu wojewódzkiego pn. „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.

Zapalenie wątroby to stan zapalny wywołany między innymi przez wirusy. Jak dotąd rozpoznano 5 typów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D, E. Różnią się one sposobem przenoszenia, czasem trwania i ciężkością przebiegu.

Zapalenie wątroby typu B jest chorobą zakaźną, to jedna z najczęstszych i najpoważniejszych przyczyn zakażenia wątroby. Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV)
news Pierwszy medal dla UKŻ Wiking

W dniach 27-29.06.2015 na akwenie w górkach Zachodnich na Zatoce Gdańskiej rozgrywane były Mistrzostwa Polski klas Olimpijskich Laser Standard. Toruńscy zawodnicy z UKŻ Wiking pomimo zmiennych warunków nie zawiedli, dumnie reprezentując nasz region.
news Malownicza Barbarka

Od 29 czerwca do 8 lipca 2015 w Toruniu odbywa się VII Toruńskie Międzynarodowe Sympozjum Malarskie MALOWNICZA BARBARKA 2015.
news Mieszkanie dla absolwenta

Program "Mieszkanie dla absolwenta" to propozycja skierowana do najlepszych absolwentów toruńskich uczelni wyższych. Na ten cel corocznie przeznaczonych zostanie 5 mieszkań komunalnych. O mieszkanie mogą ubiegać się absolwenci, którzy mają mniej niż 30 lat, ukończyli studia ze średnią ocen co najmniej 4,7 i są zatrudnieni w Toruniu na podstawie umowy o pracę.
news Najlepszy lokal w Toruniu

Do 31 lipca można składać zgłoszenia do konkursu na najlepiej zagospodarowany gminny lokal użytkowy. Jest on skierowany do wszystkich przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które wynajmują gminne lokale użytkowe zlokalizowane w Zespole Staromiejskim na potrzeby prowadzonej działalności.
news Rewitalizacja alei

Do końca sierpnia potrwa rewitalizacja alei łączącej ul. Wyszyńskiego z Ligi Polskiej, gdzie toruńscy drogowy wymienią nawierzchnię tzw. ciągu pieszego.
news Dożynkowa w remoncie

Na Dożynkowej ruszyły prace remontowe. Ulica przejdzie kapitalny remont na odcinku od Gościnnej do Szczęśliwej.
news Bezpieczny lokal – świadoma obsługa

Bezpieczny lokal - świadoma obsługa to kolejny element trwającej od początku roku kampanii Baw się świadomie – nie trać kontroli. Tym razem działaniami Straży Miejskiej w Toruniu zostali objęci pracownicy lokali.
news Podwórko jak nowe

Rewitalizacja podwórza przy ul. Piekary/Kopernika/Św. Ducha/Rabiańskiej to kolejne zadanie, które będzie realizowane w ramach Budżetu partycypacyjnego Torunia na 2015 rok.
news Wystaw się pod Krzywą Wieżą

Jesteś artystą malarzem, grafikiem, karykaturzystą, fotografikiem itp. ? Wystaw swoje prace w Galerii pod Krzywą Wieżą!
news Piłkarski finał Seni Cup 2015

1-3 lipca Toruń będzie miejscem Wielkiego Finału XV Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup.
news Utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją kolarskich Mistrzostw Polski Kobiet w Kryterium Ulicznym na obszarze Zespołu Staromiejskiego Torunia w dniu 4 lipca 2015 r. od godziny 8:00 do godziny 18:00 nie będzie możliwy wjazd samochodami na teren Zespołu Staromiejskiego od strony:
news Toruń po europejsku

Toruń i jego nowy most drogowy został finalistą I etapu konkursu „Europa to my”. W środę 1 lipca gród Kopernika będzie można podziwiać w emitowanym w telewizyjnej „Jedynce” programie „Europa to my”. Początek o godz. 6.55.
news Wakacje w muzeum

Muzeum Okręgowe zaprasza dzieci spędzające lato w Toruniu do udziału w zajęciach pn. "Zielone wakacje – letnie spotkania z egzotyczna kulturą Azji i Afryki".
news Wieczór francuski

4 lipca zapraszamy do Dworu Artusa na Wieczór francuski w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura.
news W bezpiecznej strefie

Więcej patroli w rejonie starówki, rowerowe i wodne służby oraz punkt informacji i pomocy – jak co roku w sezonie letnim w Toruniu działa Bezpieczna Strefa Turystyczna.
news Lato w ogrodzie

Ogród Zoobotaniczny zaprasza latem na cykl zajęć w ramach "Wakacyjnych spotkań z przyrodą".
news Ikar wakacyjny

Lipcowo-sierpniowy numer Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” jest już dostępny dla czytelników, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
news Liceum Akademickie znów w czołówce

Liceum Akademickie UMK w Toruniu na piątym miejscu w Polsce w Rankingu Liceów STEM Perspektywy 2015.
news Nowe rozkłady 13 i 15

Od 1 lipca br. wprowadzone zostaną nowe rozkłady jazdy linii nr 13 i 15.
news Bezpiecznie i ładnie przy żłobku

Miasto zagospodaruje teren przy Żłobku Miejskim Nr 2 przy ul. Piskorskiej 9 w Toruniu.
news Nowe mieszkania komunalne

Miasto przystępuje do budowy 40 kolejnych mieszkań komunalnych. Powstaną one przy ul. Drzymały 13 – 15.
news Stulatek bił kolejne rekordy

Prawie czterystu zawodników wystartowało w jubileuszowych, 25. Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Bardzo dobrze na stadionie im. Grzegorza Duneckiego zaprezentowali się torunianie.
news Kolarskie kryterium krytyczne

Toruński Klub Kolarski PACIFIC zaprasza na kolarskie kryterium uliczne Nestlé Fitness Tour de Toruń o Puchar Prezydenta Miasta Torunia w randze IV Eliminacji Mistrzostw Polski Kryterium Kobiet.

Wyścig zostanie przeprowadzony 4 lipca 2015 r. ulicami toruńskiej Starówki.

Start i meta wyścigu zlokalizowane będą w okolicach CK Dwór Artusa, a jego trasa biec będzie przez ulice: Szeroką, Mostową, Bulwar Filadelfijski, Flisacką, Ducha Świętego i Różaną.
news Aneks do ZIT podpisany

W Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku 29 czerwca 2015 roku podpisano Aneks do Porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim. Było to niezbędne do podjęcia dalszych kroków mających na celu pozyskanie środków na realizację ZIT.
news Laskarze nagrodzeni

Drużyna laskarzy KS "Pomorzanin" po raz kolejny przysporzyła sławy Toruniowi. Sportowcy zdobyli kolejny srebrny medal – tym razem w rozgrywkach I ligi hokeja na trawie w sezonie sportowym 2014/2015. W nagrodę dostali dyplom oraz czek na 40 tysięcy złotych od władz miasta.
news Ostatni dzień głosowania

Dziś ostatnia szansa, aby zagłosować na projekty do budżetu partycypacyjnego na 2016 rok.
news Drogi na osiedlach

W 2015 roku kontynuowana jest budowa i modernizacja sieci dróg lokalnych. W sumie miasto przeznaczyło na ten cel 14,7 mln zł. Ekipy drogowe pracują w kilku dzielnicach naszego miasta. Niektóre ulicy zyskały już nowy wygląd. W sumie do końca roku zostanie przebudowanych prawie 7,5 km dróg lokalnych.
news Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu

Turnieje konne, pokazy kaskaderskie, ujeżdżania rycerskie oraz jarmark ekologiczny czeka wszystkich, którzy między 3 a 5 lipca 2015 roku przybędą do Golubia-Dobrzynia na Wielki Turniej Rycerski.
news Kolejne miejsca do parkowania

Powstają nie tylko przy okazji remontu ulicy czy przy budowie nowej arterii. Mowa o miejscach do parkowania. W tym roku MZD wybuduje ich 550, za kwotę 3,8 mln złotych.
news Miasteczko z wodą i piernikiem

Plac zabaw „Piernikowe Miasteczko” został otwarty 27 czerwca 2015 r. po gruntownej modernizacji.
news Scherer i Chwin z Nagrodą Lindego

Niemiecka pisarka i dziennikarka Marie-Luise Scherer oraz polski pisarz i eseista Stefan Chwin otrzymali 28 czerwca 2015 r. Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
news XX edycja Nagrody Lindego

W niedzielę, 28 czerwca w Ratuszu Staromiejskim wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego.
news Reagujmy na przemoc!

Polacy nie reagują na przemoc. Możesz to zmienić! Toruń włącza się w kampanię społeczną przeciw obojętności na przemoc w naszym otoczeniu.
news Weekend w Toruniu

Pod znakiem bajkowego pikniku nad Wisłą, kilku letnich festiwali, festynów i turniejów upłynie w Toruniu ostatni weekend czerwca 2015 r.
news Nowe gwiazdy w Piernikowej Alei

Kolarz Michał Kwiatkowski i aktor Piotr Głowacki odsłonili swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd.
news Dorotkowo w Piernikowym Miasteczku

VIII Święto Dorotkowa, impreza integracyjna dla całych rodzin, już w niedzielę, 28 czerwca 2015 r.
news Festiwal tańca w MDK

Ogólnopolski festiwal "Scena Tańca Współczesnego SPACE TORUŃ" odbędzie się 26-28 czerwca w Toruniu.
news Koncerty pod Gwizadami

Obchodzące 20-lecie istnienia Centrum Kultury Dwór Artusa co roku latem zabiera publiczność w muzyczną podróż pełną zróżnicowanych wrażeń. W tym roku Koncerty pod Gwiazdami zdominują utalentowane panie.
news Powrót teatrów ulicznych

Po latach nieobecności do Torunia wrócił letni Festiwal Teatrów Ulicznych. W ciągu wakacji widzowie zobaczą pięć przedstawień.
news Bliźniacy w Toruniu

Przedstawiciele Czadcy i Getyngi, miast partnerskich Torunia, są gośćmi toruńskich obchodów Święta Miasta.
news Jak biznes, to w Toruniu!

Toruń na czwartym miejscu wśród polskich miast w rankingu Doing Business w Polsce 2015.
news Kultura z dotacją

W drugiej połowie 2015 r. miasto wesprze projekty kulturalne 29 organizacji pozarządowych dotacjami w łącznej wysokości ponad 365 tys. zł.
news Powstanie baza dla wodniaków

W Toruniu powstanie jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce. Został ogłoszony przetarg na budowę przystani sportów wodnych.
news Autobusem do Kamionek

Dobra wiadomość dla torunian pragnących wypocząć nad jeziorem. W sobotę 27 czerwca 2015 r. ruszają wakacyjne kursy nad jezioro w Kamionkach. Autobus MZK linii 106 będzie kursował do 31 sierpnia.
news Pokażmy nasze dziedzictwo

Masz pomysł na imprezę, która ukaże dziedzictwo naszego miasta i województwa? – do 30 czerwca zgłoś ją do Europejskich Dni Dziedzictwa.
news Sukces toruńskiej pięściarki

Toruńska pięściarka Aneta Rygielska, stypendystka Miasta Torunia, wywalczyła sobie awans do półfinału, a tym samym co najmniej brązowy medal na I Igrzyskach Europejskich w Baku.
news Wakacyjne zmiany w rozkładzie

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami w Toruniu od 29 czerwca do 31 sierpnia 2015 r. inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
news Wakacje 2015 w Toruniu

Zabawy w Piernikowym Miasteczku, plaża na Bulwarze Filadelfijskim, seanse filmowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne na orlikach i basenach, imprezy kulturalne, warsztaty – jak co roku miasto przygotowało bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży, która spędza wakacje w Toruniu.
news Najpiękniejszy wianek z Gniewkowa

Dzieci z Przedszkola Parowozik z Gniewkowa wyplotły najpiękniejszy wianek na Święto Miasta Torunia 2015.
news Dni Torunia w turystycznym tramwaju

Z okazji Dni Torunia Miejski Zakład Komunikacji zapraszamy w niedzielę 28 czerwca 2015 r. na przejażdżki tramwajem turystycznym.
news Asy z najlepszej klasy

Klasa 6a z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej najlepszą toruńską klasą szóstą w roku szkolnym 2014/2015. 26 czerwca 2015 r. jej uczniowie otrzymają świadectwa z rąk prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
news Święto Torunia z Młynem Wiedzy

Pokazy chemiczne, królestwo baniek, kreatywne majsterkowanie, zabawy logiczne i specjalna gra planszowa to atrakcje przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z okazji Święta Miasta. Z animatorami Młyna będzie można spotkać się 26 czerwca (piątek) w godz. 16:00-19:00 na Rynku Staromiejskim.
news Patron flisaków i żeglarzy

Relikwie bł. Jana Łobdowczyka, franciszkanina, patrona żeglarzy i flisaków są już w Toruniu.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Podatki lokalne
Projekty europejskie
Wybory Ławników 2015
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
02 lipca

1658 - Po wzmocnieniu sił polskich wojskami austriackimi, przystąpiono do oblężenia Torunia, który był zajęty od końca 1655 roku przez Szwedów.

1877 - W nocy z 2 na 3 lipca spłonął ostatni most drewniany przez Wisłę. Zakończyła się historia drewnianych mostów toruńskich.

1936 - Minister Spraw Wewnętrznych, Felicjan Sławoj Składkowski, wydał zarządzenie zatwierdzające herb miasta Torunia.