Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 29.11.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Czyżniewski przewodniczącym

Radni na uroczystej sesji rady miasta wybrali nowego przewodniczącego oraz trzech wiceprzewodniczących.
news Promocja książki o ks. Popiełuszce

Promocja książki Zbigniewa Branacha "Zlecenie na Popiełuszkę" odbędzie się 2 grudnia o godz. 19.00 w Dworze Artusa w Toruniu.
news Radni złożyli ślubowanie

Ślubowanie na chorągiew miasta rozpoczęło pierwszą, uroczystą sesję Rady Miasta Torunia VII kadencji.
news 20. rocznica śmierci Wandy Szuman

Konferencje, wystawa, msza i gra miejska uczczą mijającą 1 grudnia 20. rocznicę śmierci Wandy Szuman.
news Nieszczelność na sieci

27 listopada 2014 r. w rejonie ul. Długiej i Szosy Chełmińska wystąpiła nieszczelność na sieci ciepłowniczej. EDF Polska S.A. niezwłocznie podjęła działania mające na celu jej usunięcie.
news Gagarina w budowie

Od połowy listopada drogowcy rozpoczęli przebudowę kolejnego odcinka ul. Gagarina od akademików do ul. Reja (bez skrzyżowania Gagarina-Reja).
news Weekend w Toruniu

Ostatni listopadowy weekend upłynie pod znakiem andrzejkowych koncertów, imprez i wydarzeń artystycznych.
news Pieniądze na sport - konkurs 2015

Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs na wykonanie zadań Gminy Miasta Torunia w roku 2015 w zakresie rozwoju sportu.
news Konkursy dla NGO na 2015 rok

Do 30 grudnia toruńskie organizacje pozarządowe mogą składać wnioski w konkursach na realizację zadań publicznych gminy w 2015 r.
news Łatanie nocą

Od najbliższego poniedziałku, 1 grudnia, drogowcy będą naprawiać nawierzchnię na ul. Grudziądzkiej w okolicach skrzyżowań z ul. Podgórną oraz Kościuszki/Lelewela.
news Sympozjum o autyzmie

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia wraz z Katedrą Psychopedagogiki Specjalnej Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK organizuje sympozjum naukowe pn. „Autyzm w edukacji”, skierowane do pedagogów i nauczycieli.
news Zmiany w organizacji ruchu

W sobotę 29 listopada, w związku z obchodami święta Radia Maryja, zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu , które obejmą ulicę Żwirki i Wigury oraz Bema.
news Spektakl „Na morza dnie”

29 listopada o godzinie 12.30 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ul. Szpitalnej 8, odbędzie się przedstawienie teatralne pt. „Na morza dnie”
news TOPS – wyniki

Wydział Sportu i Turystyki – organizator Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół przedstawia listopadową aktualizację Współzawodnictwa Sportowego prowadzonego dla przedszkoli i szkół w ramach TOPS 2014/2015.
news Koncerty dla zabytków

W niedzielę 30 listopada o 17:00 w Parafii pw. św. Jakuba wystąpi Toruński Kwartet Smyczkowy. Koncert odbędzie się w ramach projektu „Wsparcie opieki nad zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2014 roku". Wstęp wolny.
news TOPS – kolejne wyniki

Dominacja lewobrzeżnych piłkarek ręcznych, świetny wyczyn piłkarzy z Wrzosów, pływackie mistrzostwo z Rubinkowa, pierwsze zawody halowe gimnazjów i zakończenie rundy jesiennej piłkarzy ze szkół ponadgimnazjalnych.
news Inaczej autobusem, krócej tramwajem

Od 1 grudnia 2014 r. w Toruniu wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej.
news Kwartet u Jakuba

W niedzielę, 30 listopada w kościele św. Jakuba koncert Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego. Wstęp wolny!
news Strażnicy o ekologii

Toruńska Straż Miejska rozpoczęła w placówkach oświatowych realizację programu profilaktycznego z zakresu edukacji ekologicznej. Projekt „Czyste środowisko – ABC segregacji odpadów” skierowany jest do uczniów klas 1 – 3 szkół podstawowych.
news „Sztuka natury” w Toruniu

3-7 grudnia po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”.
news III Turniej Piłkarski "Jest Fajnie!"

Toruń po raz kolejny będzie miejscem zmagań najlepszych amatorskich drużyn piłkarskich w regionie. Stowarzyszenie Pomocy Młodym Talentom "Jest Fajnie!" organizuje już III grudniowy charytatywny turniej piłkarski. Tym razem na pomoc czeka siedmioletni Oliwier z Brodnicy.
news Jordanki wyróżnione

Projekt Wielofunkcyjnej Sali Koncernowej na toruńskich Jordankach został po raz kolejny wyróżniony na forum publicznym. Tym razem na płaszczyźnie inżynierskiej. W październiku Firma Fort Polska Sp. z o.o. została uhonorowana nagrodą specjalną TEKLA BIM Awards 2014 za projekt podkonstrukcji stalowej pikado.
news Cieplej w szkoje

Trwa program docieplania toruńskich placówek oświatowych. 26 listopada 2014 r. miasto podpisało umowę na termomodernizację Zespołu Szkół nr 24 przy ul. Ogrodowej.
news MPO z certyfikatami

MPO ponownie otrzymało certyfikaty ISO, potwierdzające spełnianie norm w zakresie jakości, środowiska i bhp. Dokumenty wystawiło jedno z najbardziej cenionych towarzystw certyfikujących – TÜV Nord.
news Zagrożenie z internetu

Czym jest „Child Grooming” oraz jakie zagrożenia czekają na dzieci w internecie, dowiedzieli się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu.
news Kosmiczny spacer na Mikołajki

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundacja Aleksandra Jabłońskiego zapraszają do udziału w grze miejskiej – „Toruński spacer kosmiczny”. Zabawa odbędzie się 6 grudnia w przestrzeni Torunia, a zapisy przyjmowane są do 1 grudnia.
news MOSIR za pół ceny

W Mikołajki baseny, korty i lodowiska dostępne za połowę ceny.
news Pierwsza sesja nowej rady

Pierwsza sesja Rady Miasta Torunia kadencji 2014-2018 odbędzie się w piątek 28 listopada 2014 r. o godz. 13.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
news Młodzież a alkohol

Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna realizację nowego, autorskiego, programu z zakresu profilaktyki alkoholowej pn. „Młodzież a alkohol”. Skierowany jest on do uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Najbliższe spotkanie z młodzieżą z III LO planowane jest na dzień 26 listopada 2014 roku.
news Internetowe zagrożenie dla twojego dziecka

Czym jest „Child Grooming” oraz jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie dowiedzą się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu. Zajęcia odbędą się w najbliższy wtorek, tj. 25 listopada 2014 roku o godz. 16.30.
news Toruń stabilny i dobrze zarządzany

Agencja Fitch po raz kolejny pozytywnie oceniła finansową kondycję Torunia i uznała, że perspektywa ratingów jest u nas stabilna. Zdaniem ekspertów miasto jest bardzo dobrze zarządzane pod względem finansowym i strategicznym. Wysoko oceniono także długoterminowe prognozy finansowe oraz bieżące monitorowanie sytuacji gospodarczej i finansowej Torunia.
news Święto artylerzystów

W środę 26 listopada w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbędą się centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Obchody rozpocznie uroczysta msza w Kościele Garnizonowym – 25 listopada o 17.00.

Święto ustanowione rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 1995 roku rokrocznie obchodzone jest w toruńskim CSAiU.

 

Program obchodów:
news Radni z zaświadczeniami

25 toruńskich radnych wybranych na kadencję 2014-2018 otrzymało już zaświadczenia o wyborze.
news Psy na nowym wybiegu

Kolejny, szósty już miejski, bezpłatny wybieg dla psów powstał przy ul. Gregorkiewicza w Toruniu.
news Bydgoskie ożywa

Jak wyciągnąć ludzi z domu i sprawić, by osiedle tętniło życiem? Przez rok próbowano tego na Bydgoskim Przedmieściu.
news Andrzejki w rytmie samby

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza 29 listopada w andrzejkową podróż muzyczną do Ameryki Południowej.
news Zmiany w ustawie o prawach konsumenta

25 grudnia 2014r. wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Zmienią się zasady dotyczące sprzedaży przez Internet, na pokazach, prezentacjach, a także w sklepach tradycyjnych. Prawa kupujących i obowiązki sprzedających będą identyczne w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu dokonywanie zakupów w sieci będzie bezpieczniejsze.
news Komunikacja według zapotrzebowania

Nowe linie tramwajowe, zmiany tras i rozkładów jazdy oraz konsultacje społeczne – od 1 grudnia 2014 r. w Toruniu spore zmiany w komunikacji miejskiej.
news Spierali się o prawa kobiet

22 listopada 2014 r. już po raz dwudziesty odbyło się spotkanie z cyklu „Colloquia Torunensia” .
news Powstanie Instytut Konfucjański

W Toruniu powstanie Instytut Konfucjański. Placówka ma promować język i kulturę chińską oraz kontakty gospodarcze z Toruniem.
news Radni odbiorą zaświadczenia

24 listopada o godz. 17.00 w Dworze Artusa radni wybrani na kadencję 2014-2018 otrzymają zaświadczenia o wyborze.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
29 listopada

1279 - Konrad von Feuchtwagen, mistrz krajowy inflandzki i pruski dał mieszczanom Starego Miasta Torunia pozwolenie na zbudowanie wagi obok domu kupieckiego.

1494 - Król polski Jan Olbracht potwierdził ogólne przywileje Prus Królewskich, w tym Torunia. Nastąpiło ostateczne pojednanie z biskupem Łukaszem Watzenrode (Toruńczyk), który stał się odtąd zaufanym doradcą Jagiellonów.

1655 - Rada miasta Torunia podjęła pertraktacje z oblegającymi Toruń oddziałami szwedzkimi.