Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 02.08.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news W hołdzie powstańcom

Pod pomnikiem żołnierzy AK torunianie uczcili 1 sierpnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
news Przetarg na docieplenie

Trzy kolejne toruńskie szkoły zostaną w tym roku docieplone. Miasto ogłosiło przetargi na termomodernizację Zespołu Szkół nr 24 przy ul. Ogrodowej oraz Zespołu Szkół nr 31 i nr 6 przy ul. Dziewulskiego.
news Nowa Dworcowa

Zakończyła się przebudowa ul. Dworcowej. Realizacja tej inwestycji zapewni nie tylko dojazd do obiektów tzw. Młynów Toruńskich, ale skomunikuje tereny produkcyjne i usługowe z Trasą Średnicową po jej wybudowaniu.
news Pielgrzymi ruszają do Częstochowy

W najbliższy poniedziałek, tradycyjnie 4 sierpnia spod katedry śś. Janów, rusza piesza pielgrzymka z Torunia do Częstochowy.
news Czwórka do przebudowy Gagarina

Cztery firmy są zainteresowane przebudową ulicy Gagarina, Krzemienieckiej i Wileńskiej w Toruniu.
news Weekend w Toruniu

1 i 2 sierpnia odbędą się uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na nowej hali sportowo-widowiskowej rozegrany zostanie turniej Toruń Basket Cup, w którym zagrają kadry Polski, Szwecji, Portugalii i – najsilniejsza w stawce – drużyna Iranu.
news Europejskie Nagrody

Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ogłosił nabór projektów w ramach krajowych eliminacji do konkursu Europejskiej Nagrody w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne od 5.000 do 10.000 EUR.
news Wyścig o puchar prezydenta

W Toruniu 4 sierpnia jest dniem kolarstwa. Z naszego miasta startują kolarze do II etapu Tour de Pologne. Po starcie honorowym zawodowych kolarzy, który odbędzie się sprzed nowej hali sportowo-widowiskowej, odbędą się wyścigi kolarskie, na które zapraszamy dzieci i ich rodziców.
news Uczniowie, są stypendia!

Zdolni uczniowie mogą ubiegać się o stypendium Prezydenta Miasta Torunia na rok szkolny 2014/2015. Wnioski można składać do 5 września 2014 r.
news Wieczór Przebojów

Skrzypce, fortepian i wybitni artyści. 2 sierpnia 2014 r. w Dworze Artusa Wieczór Przebojów.
news Przetarg na PSZOK

W Toruniu powstanie kolejny PSZOK. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ogłosiło przetarg na jego budowę.
news Jest zezwolenie na Łódzką

Coraz bliżej rozpoczęcia przebudowy ul. Łódzkiej. Miasto otrzymało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Prace powinny ruszyć jesienią 2014 r.
news Złoto z Francji

Złote i srebrne medale przywieźli z Francji toruńscy paralotniarze z Grupy Falco.
news Akrobacje na lotnisku

W sobotę, 2 sierpnia na toruńskim lotnisku festyn rodzinny i pokazy lotnicze najlepszych grup akrobacji szybowcowej w Polsce.

Otwarta dla publiczności impreza zakończy 17. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej i 5. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej, które odbywają się w Toruniu od 22 lipca. Bierze w nich udział 68 pilotów z kilkunastu państw świata. Konkurencje są rozgrywane codziennie (przy dobrej pogodzie) od godz. 9.30 do zmierzchu. Obejrzyj spot promujący zawody szybowcowe w Toruniu
news Tour de Pologne - utrudnienia w ruchu

W związku ze Startem Honorowym nie przewiduje się znaczących utrudnień w ruchu drogowym. Konieczne będzie jednak czasowe zamknięcie ruchu na niektórych ulicach.
news Kartą za parkowanie

Od piątku 1 sierpnia 2014 r. w Strefie Płatnego Parkowania będą działać nowe parkomaty.

Dotychczasowe urządzenia przestają działać o godz. 18.00 31 lipca, a od następnego ranka ruszają nowe. Za wprowadzenie i funkcjonowanie parkomatów nowej generacji odpowiedzialna jest firma City Parking Group S.A., którą Miejski Zarząd Dróg wybrał w przetargu. Umowa została zawarta na 6 lat, jej wartość to  5,1 mln zł.
news Zmiany w komunikacji i organizacji ruchu

Uwaga kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej! Od 1 sierpnia w rejonie Wałów gen. Sikorskiego, ul. Uniwersyteckiej i Traugutta zmieni się organizacja ruchu. Inaczej będą także kursować niektóre tramwaje i autobusy.
news Dobre występy wioślarzy AZS

Toruńscy wioślarze AZS Energa UMK udanie zakończyli starty w Mistrzostwach Polski Juniorów i Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży).
news Maszyny na Rudackiej

Trwa przebudowa ul. Rudackiej w Toruniu. Obecnie drogowcy frezują, ustawiają krawężniki, układają podbudowę, usuwają kolizje. Roboty są realizowane na prawie dwukilometrowym odcinku od ul. Dybowskiej do ul. Otłoczyńskiej.
news Będą nowe stojaki rowerowe

W maju i czerwcu br. Miejski Zarząd Dróg zbierał od mieszkańców i instytucji propozycje lokalizacji dla nowych stojaków rowerowych. Wpłynęły 43 wnioski na około 200 stojaków, które miałyby zostać zamontowane w prawie 70 lokalizacjach.
news Nie prowadź na kacu

14 pracowników z Miejskiego Zakładu Komunikacji wzięło udział w szkoleniu z zakresu profilaktyki uzależnień zorganizowanym przez Straż Miejską w Toruniu. Celem szkolenia było omówienie działania najczęściej używanych przez kierowców środków psychoaktywnych, których zażywanie jest przyczyną wielu wypadków komunikacyjnych.
news Toruńskie Anioły znowu silne

Angels Toruń pokonali w Poznaniu miejscowych Patriotów 32:20, wracając na fotel lidera drugiej lig futbolu amerykańskiego. Przed torunianami ostatni, decydujący mecz fazy zasadniczej 15 sierpnia przed własną publicznością derby z Bydgoszcz Archers.
news Mini Toruń Basket Cup

Już w najbliższy weekend w nowej hali sportowo-widowiskowej odbędzie się turniej koszykówki z udziałem męskiej reprezentacji Polski. W turnieju Toruń Basket CUP zobaczymy reprezentacje Iranu, Szwecji i Portugalii.
news Pies w labiryncie

Toruń frontem do zwierząt, ale przeciwko psim kupom. W mieście otwarto dwa nowe wybiegi i toaletę dla psów.
news Otwarty trening reprezentacji

30 lipca o 19.00 w nowej hali sportowo-widowiskowej w Toruniu odbędzie się otwarty dla publiczności trening męskiej reprezentacji Polski.
news Toruń Basket Cup

Już od 1 do 3 sierpnia będzie można zobaczyć kadry Szwecji, Portugalii i Iranu podczas rozgrywanego w Toruniu Toruń Basket Cup. Najsilniejszą reprezentacją w turnieju jest Iran, który w 2013 roku wywalczył mistrzostwo Azji.
news Piaskowanie na Majdanach

Trwa przebudowa ulicy Majdany. Drogowcy z firmy Skanska zajmują się odcinkiem liczącym około 400 metrów, tj. od pętli przed tarasem widokowym do skrzyżowania z ulicą Kujawską.
news 70. rocznica Powstania Warszawskiego

1 i 2 sierpnia w Toruniu odbędą się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
news Najtańszy urząd jest w Toruniu

Po raz ósmy z rzędu Urząd Miasta Torunia zwyciężył w rankingu na najtańszy urząd administracji samorządowej. Spośród 18 miast wojewódzkich nasz magistrat najmniej obciąża mieszkańców kosztami swego utrzymania.
news „Galumphing” w Tumulcie

W czwartek 31 lipca kolejna odsłona programu poświęconego kulturze brazylijskiej. O godz. 17:00 w toruńskim Kinie-Galerii Tumult pokazany zostanie film „Galumphing” Kamili Józefowicz. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką.
news Strażnicy odwiedzą szpital dziecięcy

30 lipca 2014 roku koordynatorki ds. profilaktyki Komendy Straży Miejskiej w Toruniu odwiedzą dzieci z oddziału chirurgii pourazowej szpitala dziecięcego w Toruniu. W trakcie spotkania strażniczki będą rozmawiać z młodymi pacjentami na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.
news Orkiestra na Jordankach

Już w przyszłym roku na scenie powstającej wielofunkcyjnej sali koncertowej na Jordankach będą się regularnie odbywać koncerty toruńskich filharmoników.
news Tour de Pologne w Toruniu

4 sierpnia o 10:45 spod hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema 73-89 w Toruniu odbędzie się Start Honorowy do II Etapu 71. Tour de Pologne UCI World Tour 2014.
news Śpiewał jak Niemen

Torunianin Kamil Czeszel wyśpiewał Grand Prix Impresji Artystycznych 2014.
news Zmiany w tramwajach

W związku pracami prowadzonymi w ramach projektu BiT City od 1 sierpnia do 30 września 2014 r. wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku od pl. Teatralnego do pętli Olimpijska.
news Gra terenowa „Tropiciel”

Miasto Toruń i Fundacja You Have It zapraszają na kolejną odsłonę gry terenowej Wielki Leśny Challenge, organizowanej w ramach programu Sportowe Lato.
news Ulotki z parkomatem

Od 1 sierpnia 2014 r. w Strefie Płatnego Parkowania zaczną działać nowe parkomaty. Zanim to nastąpi, toruńscy drogowcy wspólnie z firmą City Parking Group S.A. przeprowadzą wśród kierowców akcję informacyjno-edukacyjną.
news Podróżnicy na rynku

26 lipca 2014 roku na Rynku Nowomiejskim odbyła się kolejna – już trzecia - wakacyjna impreza edukacyjna dla dzieci pod tytułem „Pieprz i wanilia”. Tym razem zorganizowano szereg zajęć warsztatowych o tematyce podróżniczej.
news Jubileuszowy festiwal

V Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu od 31 lipca do 2 sierpnia.
news Sierpień w Młynie Wiedzy

W sierpniu w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można skorzystać z dwunastu wakacyjnych warsztatów. Uczestnicy zajęć poznają, m.in. sekrety dźwięku i kolorów, wspólnie z prof. Młynkiem odbędą letnie podróże, odkryją tajniki kosmetyki i polecą w kosmiczną podróż.
news Humusowanie na Średnicówce

Postępują roboty przy budowie II etapu Trasy Średnicowej Północnej. Są one realizowane w kilku miejscach, w różnych zakresach i branżach. Wszystko po to, aby wykorzystać sprzyjającą pogodę.
news Autobusem bez przesiadki

W związku z planowanym otwarciem przejazdu kolejowego przy ul. Równinnej od poniedziałku 28 lipca autobusy linii nr 16 wznowią kursowanie na swojej stałej trasie.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Nabór do przedszkoli 2014/2015
Projekty europejskie
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
02 sierpnia

1520 - Król Zygmunt Stary w czasie pobytu w Toruniu otrzymał wiadomość o narodzinach pierworodnego syna Zygmunta Augusta. Rada miasta Torunia zarządziła "wieczór radości".

1609 - Zmarł i pochowany został w kościele Najświętszej Marii Panny Piotr Artomiusz (Krzesichleb) - kaznodzieja polski, pastor.

1763 - Po sześcioletniej przerwie toruńskie Bractwo Kurkowe zorganizowało uroczystości z okazji imienin króla polskiego Augusta III Sasa.