Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 23.10.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Turniej Bokserski im.Zygmunta Krygiera

W dniach 25-26 października 2014 r. w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Bema w Toruniu odbędzie się XVIII Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Zygmunta Krygiera.
news Gimnazjum po pięćdziesiątce

50-lecie istnienia świętuje w tym roku Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.
news Autobusy pojada objazdem

Z powodu robót drogowych na ul. Poznańskiej w tamtym rejonie Torunia będą inaczej kursowały autobusy miejskie.
news Parking dla rowerów

Miejski Zarząd Dróg szuka wykonawcy parkingu dla jednośladów na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Zadaszona wiata z 10 stojakami rowerowymi, która służyć będzie za parking dla 20 rowerów, usytuowana zostanie na miejscu istniejących stojaków rowerowych po północnowschodniej stronie Rynku Nowomiejskiego.
news Nowe miejsca do rekreacji

Dwa kolejne obiekty służące rekreacji – park na Stawkach i ścieżka zdrowia na Rubinkowie - powstaną w tym roku w Toruniu w ramach budżetu partycypacyjnego.
news Zdrowy dzień

Zespół Szkół Nr 6 wspólnie z Ośrodkiem Rehabilitacji „NAVITA” organizuje akcję promocji zdrowia i wspomagania leczenia epilepsji pod hasłem „Zdrowy Dzień”.
news Jubileusz Gimnazjum nr 21

50-lecie istnienia świętuje Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.
news Spotkanie z Michałem Worochem

Muzeum Okręgowe zaprasza na spotkanie z podróżnikami Michałem Worochem i Maciejem Kamińskim pt. „Nie ma rzeczy niemożliwych”, które odbędzie się 24 października 2014 r. o godz. 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Wstęp bezpłatny.
news 61. sesja rady miasta

Nowe stawki podatku od środków transportu i nieruchomości, obniżka cen niektórych biletów MZK i wprowadzenie nowych, stypendia i mieszkania dla studentów – tym między innymi zajmą się radni na 61. sesji rady miasta 23 października 2014 r. Początek o godzinie 10:00.
news Z uśmiechem w drugie stulecie

Prezydent Torunia odwiedził panią Zofię Dulko z ul. Antczaka, która świętuje w tym roku 102. rocznicę urodzin.
news „Straszny Młyn” na Halloween

Mroczna zagadka kryminalna, tajemnice laboratorium kryminalistycznego, profilowanie przestępcy na podstawie zdjęć, specjalne halloweenowe pokazy i doświadczenia naukowe, a do tego konkurs na najlepsze przebranie – takie atrakcje przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z okazji Halloween.
news Targi Konserwacje 2014

W dniach 23-24 października 2014 r. w Centrum Targowym „Park” w Toruniu odbędą się kolejne Toruńskie Spotkania Konserwatorskie. W programie XVIII Targi Konserwatorskie „KONSERWACJE” oraz IV Konferencja Naukowa Konserwatorów „Wczoraj i dziś konserwacji - restauracji zabytkowych kodeksów”.
news Z kraju tulipanów

Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy odwiedzi Toruń 22-25 października 2014 r.
news Korona Smakosza

Zakończyła się III edycja plebiscytu Korona Smakosza organizowanego przez Makro Cash&Carry w Toruniu. Plebiscyt towarzyszył jesiennej edycji akcji "Toruń za pół ceny", a Patronatem Honorowym objął go Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
news Zostań Katarzynką

Chcesz zostać koszykarką? Nic prostszego! Przyjdź na treningi organizowane przez MMKS Katarzynki.
news SPIErnikowe podchody

25 października rozegrana zostanie gra miejska organizowana przez koła naukowe SPIE i OSA Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Początek o godzinie 12:00. Start pod budynkiem WFAiIS.
news Medale z mistrzostw Europy w sztukach walki

18-19 października 2014 r. w Nowem odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy IMAF w Sztukach Walki. W zawodach wzięło udział ponad 170 zawodników z Polski i Europy zrzeszonych w Federacji IMAF.
news Olimpiada o bezpieczeństwie

Do 17 listopada uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w V Kujawsko-Pomorskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczny i przyjazny region”.
news NGO: Kandydaci do RDPP, dodatkowy nabór

Do 23 października 2014 można jeszcze zgłosić kandydata do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. Trwa dodatkowy nabór chętnych.
news Przetarg na wspólny prąd

Do 4 listopada można składać oferty na dostawę energii elektrycznej dla Gminy Miasta Toruń, kilku wyższych uczelni oraz podtoruńskich gmin, które utworzyły grupę zakupową.
news Dzień marchewki

Trwa toruńska kampania „Październik Zdrowiu – Tak, Uzależnieniom – Nie”. W ramach przedsięwzięcia młodzież Zespołu Szkół Technicznych zorganizowała „Dzień marchewki”.
news Pamięci ks. Popiełuszki

W Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
news Zwycięstwo Pomorzanina

Laskarze Pomorzanina pokonali u siebie AZS AWF Poznań 6:2 i odnieśli piąte ligowe zwycięstwo w sezonie.
news Udany start na Head of the Charles Regatta

Rewelacyjnie spisała się toruńska ósemka wioślarska, która wystartowała na 50. Head of the Charles Regatta. W dniach 18-19 października po raz pierwszy zawodnicy toruńskiej akademickiej osady wioślarskiej wzięli udział w regatach na rzece Charles w stanie Massachusetts USA.
news Bądź widoczny, bądź bezpieczny

Sześć publicznych przedszkoli z Torunia weźmie udział w kampanii „Bądź Widoczny, Bądź Bezpieczny”.
news Wybory - losowanie numerów list

20 października 2014 r. o godz. 13.00 zostaną przyznane, w drodze losowania, numery listom komitetów wyborczych.
news Lalki z nagrodami

Spektakl „Ostatnia sztuczka Georges’a Méli?sa” Teatru Drak z Czech zdobył największą ilość nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania. Grand Prix przyznane przez jury profesjonalne powędrowało do Włoch za spektakl „Malowany ogród” Compagnii TPO.
news Zawody we wspinaczce sportowej

23 października 2014 r. zapraszamy na XIV Toruńskie Zawody we Wspinaczce Sportowej Osób Niepełnosprawnych.
news Prezydent RP w Toruniu

W Toruniu gościł 17 października Prezydent RP Bronisław Komorowski. Posadził Dąb Wolności i złożył kwiaty pod pomnikiem Popiełuszki.
news Stypendia dla uczniów

117 uzdolnionych uczniów otrzyma od Prezydenta Miasta Torunia stypendia na rok szkolny 2014/2015.
news Weekend w Toruniu

Zakończenie lalkowego festiwalu Spotkania i rozpoczęcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, coś dla miłośników muzyki klasycznej, punk rocka, ale też ciekawe wydarzenia wystawiennicze. Te i całe mnóstwo innych propozycji w ten weekend w Toruniu.
news Derby w tenisie stołowym

Klub Sportowo Turystyczny ENERGA - MANEKIN TORUŃ z radością zaprasza na pierwsze w historii toruńsko - bydgoskie derby na najwyższym poziomie rozgrywek tenisa stołowego pomiędzy drużynami KST ENERGA - MANEKIN TORUŃ, a GWIAZDA ZOOLESZCZ BYDGOSZCZ.
news Parkingi na Gagarina

Zerwana stara nawierzchnia, roboty kanalizacyjne i kostka na parkingach-tak można najkrócej opisać to, co dzieje się na ulicy Gagarina. Prace są realizowane na odcinku od ul. Sienkiewicza do Domu Studenta.
news Prezentacja swinga

W sobotę 18 października w godzinach 11-13 przy ul. Uniwersyteckiej (na odcinku wyłączonym z ruchu) odbędzie się ponowna ekspozycja nowego tramwaju niskopodłogowego typu Swing 122NbT.
news Święto toruńskich NGO

Warsztaty, debaty tematyczne, kawiarenka obywatelska dla seniorów, konferencja plenarna złożą się na tegoroczne Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenia związane z forum zaplanowano od 20 do 24 października 2014, w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
news Na dworcu się dzieje

Trwa rewitalizacja dworca Toruń Główny. Dziś, 17 października, rusza kolejny etap – remont głównego budynku. Z tego powodu od wczoraj kasy działają w wyremontowanym już budynku dawnej poczty.
news Oceń potencjał pracowników

We wtorek 21 października o godz.9.30 w Hotelu Mercure przy ul. Kraszewskiego 1/3 odbędzie się spotkanie prezentujące Narzędzie Pomiaru Wartości Kapitalu Ludzkiego.
news Kanalizacja na Rybakach

Trwa przebudowa ulicy Rybaki w Toruniu. Drogowcy z firmy Techbud prowadzą prace na odcinku od ul. Matejki do hotelu IBIS.
news Pamięci księdza Popiełuszki

Toruń uczci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę. W naszym mieście uroczystości odbędą się w sobotę i w niedzielę 18 i 19 października.
news Więcej możliwości dla NGO

Na najbliższej sesji rady miasta, 23 października 2014 r., radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Miasta Toruń w 2015 r. z organizacjami pozarządowymi.
news Więcej na oświatę, mniej na kredyty

Więcej pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli, oszczędności na dokapitalizowaniu miejskich spółek i mniejsze wydatki na spłatę kredytów – na sesji rady miasta 23 października radni zajmą się projektem zmian w budżecie Torunia na 2014 r.
news Toruń na targach usług dla biznesu

W dniach 16-17 października 2014 r. Gmina Miasta Toruń weźmie udział w targach „Outsourcing – Usługi dla Twojego biznesu”, które odbędą się w Warszawie w ośrodku targowym EXPO XXI.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
23 października

1595 - Magistrat miasta Torunia przekazał biskupowi Piotrowi Tylickiemu dary: 2 łaszty owsa, siana i słomy, 1 wołu, 2 cielęta, 6 baranów, 20 gęsi, 30 kapłonów, 8 beczek piwa oraz drzewa do kuchni.

1612 - Jan Turowski Młodszy - kaznodzieja polski, pisarz, profesor Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, został wybrany seniorem, czyli superintendentem prowincji wielkopolskiej Jednoty Braci Czeskich na synodzie w Ostrogu.

1886 - Ksiądz Szmaja, proboszcz parafii św. Janów, sprowadził do Torunia Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety (CSSE - Elżbietanki).