Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 06.03.2015 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Zmiany na Chrobrego

W związku z budową II etapu Trasy Średnicowej Północnej od najbliższego poniedziałku 9 marca od godziny 8.00 ulica Chrobrego na odcinku od ul. Towarowej do posesji zlokalizowanej przy ul. Chrobrego 93 zostanie zamknięta dla ruchu. Dojazd do zlokalizowanych tam firm będzie możliwy od południowej strony ul. Chrobrego (wiaduktu Kościuszki).
news Głosuj na tramwaj na Bielany

Budowa linii tramwajowej na Bielany, a wraz z nią cały projekt „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013” został nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015.
news Mapa szkół zawodowych

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło mapę szkół zawodowych.
news Rury na Staromostowej

Ruszyły roboty branżowe na Trasie Staromostowej. Od ul. Grunwaldzkiej w kierunku ul. Bema układany jest nowy wodociąg.
news Na ratunek zwierzętom

Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2015 rok przyjęli toruńscy radni podczas 7. sesji rady miasta 3 marca 2015 roku.
news Nagrodzeni za prace o Toruniu

W Ratuszu Staromiejskim zostały wręczone nagrody za prace magisterskie i dyplomowe o tematyce toruńskiej.
news Bezpłatny przejazd dla weteranów

22-28 marca 2015 roku – w tych dniach Toruń stanie się areną sportowych zmagań kilku tysięcy lekkoatletów–weteranów.
news Inaczej za wodę i ścieki

Od 1 kwietnia 2015 r. w Toruniu zmienią się taryfy opłat za wodę i ścieki.
news Wodociąg na Gagarina

Stabilizacja gruntu, roboty brukarskie, przebudowa wodociągu-tak można najkrócej opisać to, co dzieje się na ulicy Gagarina . Obecnie roboty są prowadzone na odcinku od Szosy Okrężnej do posesji przy ul. Gagarina 86 oraz przy pawilonie handlowym w pobliżu ul. Reja. Po wykonaniu kanalizacji deszczowej i ustawieniu krawężników, Wykonawca przystąpił do układania podbudowy.
news Spotkanie z Arkadym Fiedlerem

10 marca o godz. 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika odbędzie się spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem i promocja jego nowej książki pt. „Chwała Andów”.
news Nabór do szkół podstawowych 2015

W poniedziałek, 9 marca 2015 roku, rusza nabór do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2015/16. Zgłoszenia i wnioski można składać do 10 kwietnia 2015 roku.

W tym roku po raz pierwszy nabór będzie prowadzony w formie elektronicznej, tzn. rekrutacja odbywać się będzie za pomocą systemu elektronicznego:
news Czwórka na Poznańskiej

Cztery firmy chcą wyremontować fragment ul. Poznańskiej. II etap prac polegać będzie na remoncie kapitalnym łącznika pomiędzy ul. Parkową a Środkową.
news Luty w toruńskiej Straży

Działania toruńskiej Straży Miejskiej w lutym skoncentrowane były na zapewnieniu czystości na terenie miasta oraz przeciwdziałaniu wykroczeniom, najbardziej dokuczliwym z punktu widzenia mieszkańców Torunia.
news TBLK. Zwycięstwo torunianek

Energa bez większych problemów pokonała na własnym parkiecie Ślęzę Wrocław 74-51. Katarzynki wygrały każdą z czterech kwart.
news Po spotkaniu w Czerniewicach

Trwa cykl dyskusji o mieście prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami wszystkich trzynastu okręgów miasta. W środę, 4 marca 2015 r. odbyło się spotkanie w Czerniewicach.
news Jak skutecznie eksportować do Bułgarii

Spotkanie informacyjne „Jak skutecznie eksportować do Bułgarii?” odbędzie się 10 marca 2015 roku o godz. 10.30 w Toruńskim Parku Technologicznym.
news Quo Vadis centra nauki?

W dniach 11 - 13 marca w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie się konferencja „Interakcja-Integracja”. Do Torunia przyjedzie blisko 200 popularyzatorów nauki z Polski i zagranicy.
news 7. sesja rady miasta

Nowe stawki opłat za wodę i ścieki oraz miejski program opieki nad bezdomnymi zwierzętami – tym między innymi zajmą się radni na 7. sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 5 marca 2015 r. w sali nr 33 UMT. Początek o godz. 10.00.
news 7. sesja rady miasta

Nowe stawki opłat za wodę i ścieki oraz miejski program opieki nad bezdomnymi zwierzętami – tym między innymi zajmą się radni na 7. sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 5 marca 2015 r. w sali nr 33 UMT. Początek o godz. 10.00.
news Akustyka na Jordankach

Na budowie sali koncertowej na toruńskich Jordankach przez cały czas trwają prace mające na celu stworzenie jak najlepszej, optymalnej akustyki w tym wielofunkcyjnym obiekcie.
news Kostka na Zagłoby

Trwa przebudowa ulicy Zagłoby na osiedlu Rudak. Gruntowa, zdegradowana nawierzchnia ustąpi miejsca kostce betonowej.
news Po spotkaniu w Kaszczorku

Trwa cykl dyskusji o mieście prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami wszystkich trzynastu okręgów miasta. W środę, 25 lutego 2015 r. odbyło się spotkanie na Podgórzu.

W pierwszej części mieszkańcy wysłuchali krótkiej prezentacji o założeniach tegorocznego budżetu miasta oraz obejrzeli filmy o najważniejszych planowanych na ten rok inwestycjach oraz o zasadach budżetu partycypacyjnego. W drugiej części zgłaszali uwagi, postulaty i pytania związane z funkcjonowaniem i rozwojem osiedla oraz całego miasta.
news Dziś spotkanie w Czerniewicach

Prezydent Torunia Michał Zaleski zaprasza wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta na coroczne spotkania. Tegoroczny cykl dyskusji o mieście potrwa od 24 lutego do 30 marca 2015 r. Prezydent spotka się z mieszkańcami wszystkich trzynastu okręgów Torunia.
news Dofinansowanie inwestorów

Inwestorzy realizujący budownictwo mieszkaniowe do 17 kwietnia 2015 r. mogą złożyć wnioski dotyczące finansowania części kosztów uzbrojenia terenów pod budownictwo mieszkaniowe w 2015 r.
news Polski Cukier na Dzień Kobiet

Już w sobotę 7 marca 2015 r. w hali sportowo-widowiskowej w Toruniu w spotkaniu XXII kolejki Tauron Basket Ligi, Polski Cukier Toruń zmierzy się z 17-krotnym Mistrzem Polski – WKS Śląsk Wrocław.
news Humusowanie na Konstytucji 3 Maja

Korekta niebezpiecznych miejsc, ogólnodostępne miejsca do parkowania, nowa jezdnia po stronie południowej - tak będzie wyglądała po przebudowie ulica Konstytucji 3 Maja.
news Nowy budynek dla „czternastki”

Do 6 marca można składać oferty w przetargu na budowę budynku dydaktycznego w Zespole Szkół nr 14 przy ul. Hallera.
news Punkt na sprzedaż napojów alkoholowych

Jeden punkt na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% alkoholu.
news Dzień Kobiet w Muzeum Okręgowym

6 marca w Ratuszu Staromiejskim oraz Domu Eskenów odbędą się imprezy towarzyszące Dniu Kobiet.
news Dzień otwarty w urzędach skarbowych

Sobota 7 marca 2015 r. w godzinach 9.00–13.00.
news Nowa infrastruktura sportowa

Gimnazjum nr 2 przy ul. Pająkowskiego w Toruniu wzbogaci się o nową infrastrukturę sportową. Miasto ogłosiło przetarg na budowę boiska i skoczni.
news Dofinansowanie na uzbrojenie

Uwaga inwestorzy realizujący budownictwo mieszkaniowe! W Urzędzie Miasta Torunia można składać wnioski na dofinansowanie uzbrojenia terenów pod inwestycje mieszkaniowe w 2015 r.
news Ikar na marzec

Marcowy numer Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” jest już dostępny dla czytelników, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
news Bezpłatne badanie słuchu

10 marca 2015 r. w godz. 9.00 - 15.00 w drugiej Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej wchodzącej w strukturę Miejskiej Przychodni Specjalistycznej (ul. Smocza 11/13 w Kaszczorku) przeprowadzane będzie bezpłatne badanie słuchu.
news Toruńscy weterani z rekordem i medalami

Aż 35 rekordów kraju ustanowiono podczas 24. Halowych Mistrzostw Polski Weteranów Lekkiej Atletyki, które w minioną sobotę zagościły w hali przy ul. Bema. Znakomite wyniki osiągali również torunianie.
news Spotkanie w Kaszczorku

Dziś, we wtorek 3 marca, kolejne spotkanie prezydenta Torunia z mieszkańcami. Tym razem o swoim osiedlu z przedstawicielami magistratu będą rozmawiać mieszkańcy Kaszczorka. Spotkanie odbędzie się w Gospodarstwie Agroturystycznym pp. Ciuruś przy ul. Wieżowej 15.
news Zmiany na poczcie

W II kwartale 2015 roku Poczta Polska planuje przekształcenie działającego przy ul. Poznańskiej 73 Urzędu Pocztowego Toruń 4 w Filię Urzędu Pocztowego Toruń 5.
news Katarzynki zagrają ze Ślęzą

Po emocjach związanych z Meczem Gwiazd TBLK koszykarki wracają na ligowe parkiety. W najbliższą środę Energa Toruń zmierzy się przed własną publicznością ze Ślęzą Wrocław.
news Szczep Szukalszczyków w muzeum

Od 7 marca nowa wystawa czasowa w Muzeum Okręgowym.
news Kibicuj podczas Run Toruń

Podczas imprezy Run Toruń – Zwiedzaj ze Zdrowiem! 2015 zorganizowany zostanie konkurs „Toruńska szkoła najlepiej dopingująca sportowców”.
news Torunianki w kadrze

28 lutego w Tarnowie odbył się Turniej Kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy Shinkyokushin w Warszawie.
news Nowy obiekt na lewobrzeżu

Sinogarf SA wybuduje kompleks w lewobrzeżnej części Torunia.
news Terminarz Memoriału Wagnera

Coraz mniej niewiadomych przed XIII Memoriałem Huberta Jerzego Wagnera.
news TOPS – aktualizacja współzawodnictwa sportowego szkół

Wydział Sportu i Turystyki – organizator Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół przedstawia kolejną aktualizację współzawodnictwa sportowego prowadzonego dla przedszkoli i szkół w ramach TOPS 2014/2015.
news Wybieg na Wiązowej

Za ekranami akustycznymi przy ul. Wiązowej w Toruniu powstanie wybieg dla psów.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 r. Mieszkańcy zgłosili projekt już w edycji na rok 2014, ale nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. Udało się to dopiero w kolejnym rozdaniu, kiedy na wybieg na osiedlu Chełmińskie Przedmieście zagłosowało 377 osób.
news Rowerem miejskim od marca

Od 1 marca rowery Toruńskiego Roweru Miejskiego wrócą na miejskie ulice. Zgodnie z harmonogramem jednoślady 30 listopada zabezpieczone zostały na czas zimy.
news TOPS – aktualizacja kalendarzy

Wydział Sportu i Turystyki UMT informuje, że jest już dostępna kolejna aktualizacja kalendarzy imprez szkolnych organizowanych dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół 2014/2015.
news Tymczasowe zmiany w komunikacji

Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów spowodowane budową Trasy Średnicowej Północnej.
news Godzina dla morświna

W sobotę, 28 lutego o 20.30 zgaśmy światło, a w marcu poprzyjmy apel o ochronę morświna  bałtyckiego. 
news Toruń gminą na 5

Toruń został wyróżniony w rankingu "Gmina na 5". Ranking dotyczy jakości obsługi potencjalnych inwestorów.
news Kolejne wieże dla jerzyków

W Toruniu powstaną w tym roku trzy kolejne wieże dla jerzyków: w Dolinie Marzeń, przy Kaszowniku i na Podgórzu.
news Trenują z miejskimi stypendiami

W hali przy ul. Bema 26 lutego odbyła się uroczystość wręczenia aktów przyznania stypendiów sportowych na 2015 r.
news Nowe boisko i plac zabaw

Kolejna toruńska placówka oświatowa - Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Żwirki i Wigury - zyska w tym roku nowe boisko i plac zabaw.
news Weekend w Toruniu

Weekend przełomu lutego i marca upłynie w Toruniu pod znakiem festiwali: Jazz Od Nowa Festival i CoCArt Music Festival.
news Sobotnie zabawy nauką

W marcu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na nowe weekendowe warsztaty. Czy ambra to naprawdę wynik niestrawności kaszalota? Czy można mieć złamane serce? Czym jest technika monotypii? Na te i wiele innych pytań będzie można poznać odpowiedzi podczas sobotnich zajęć.
news Po spotkaniu na Rudaku

Trwa cykl dyskusji o mieście prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami wszystkich trzynastu okręgów miasta.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Podatki lokalne
Projekty europejskie
Wybory Prezydenta RP 2015
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
06 marca

1454 - Król polski Kazimierz Jagiellończyk wydał w Krakowie akt inkorporacji Ziem Pruskich do Polski. Toruń znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Król jednocześnie wystawił miastu dokument, zapewniający, że w ciągu trzech lat zburzy Nieszawę i nie odbuduje ją ponownie.(miasto leżało obok zamku dybowskiego).

1485 - W Toruniu rozpoczął się zjazd stanów Prus Królewskich, w którym uczestniczył król Kazimierz Jagiellończyk. Od tego dnia przez 6 tygodni (do 19 kwietnia) Toruń był widownią ważnych spotkań dostojników Korony, Prus Królewskich i Krzyżaków. Obradowano m.in. na temat obrony kraju przed Turkami.

1742 - Trybunał Koronny, za zlekceważenie powagi Trybunału i opór przeciw wykonaniu jego dekretów, skazał miasto Toruń na banicję, a mieszczan toruńskich wyjął z pod prawa.