Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 19.12.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Mikrotuneling na Średnicówce

Na budowie Trasy Średnicowej Północnej (II etap) do wykonania kanalizacji deszczowej pod torami kolejowymi zastosowano technologię mikrotunelingu.
news Weekend w Toruniu

Przedświąteczny weekend w Toruniu to liczne bożonarodzeniowe imprezy, wieczory kolęd, koncerty oraz spektakle.
news Andrzej Rakowicz zastępcą prezydenta

Znamy pełny skład zastępców prezydenta Torunia w kadencji 2010-2014. Do Zbigniewa Fiderewicza i Zbigniewa Rasielewskiego dołącza Andrzej Rakowicz.
news Dobry rok dla dróg

Przyszły rok budżetowy będzie wyjątkowy dla Torunia. Po raz pierwszy od kilkunastu lat zamiast deficytu budżetowego będziemy mieli nadwyżkę operacyjną.
news Zwycięzcy AIP Seed Capital

Zakończył się organizowany przez Business Link Toruń i Gminę Miasta Toruń konkurs AIP Seed Capital, w którym poszukiwano najlepszych pomysłów na biznes.
news Światło Pokoju jest w Toruniu

17 grudnia 2014 roku harcerze przynieśli do Torunia Betlejemskie Światło Pokoju.
news Nadwyżka zamiast deficytu

Przyszły rok budżetowy będzie wyjątkowy dla Torunia. Po raz pierwszy od kilkunastu lat miasto wygeneruje nadwyżkę operacyjną. I to przy wzroście wydatków na kulturę, zajęcia pozalekcyjne, żłobki, opiekę nad seniorami, wysokim poziomie inwestowania i mniejszym o 77 mln zł w stosunku do obecnego roku zadłużeniu. 18 grudnia 2014 r., na 3. sesji rady miasta, odbyło się pierwsze czytanie budżetu Torunia na 2015 r.
news Urząd w czasie świąt

Informujemy, iż w dniu 24.12.2014 r. Urząd Miasta Torunia nie będzie przyjmował interesantów, za wyjątkiem Referatu zgonów Urzędu Stanu Cywilnego, który będzie pracować w dniu 24.12.2014 r. i 27.12.2014 r. w godz. od 8.00 do 12.00.
news Rada miasta powołała komisje

Osiem stałych komisji będzie działać w trakcie VII kadencji Rady Miasta Torunia. 18 grudnia 2014 roku, podczas 3. sesji rady miasta, radni zdecydowali o ich powołaniu i ustalili skład osobowy.
news Ryby do kontroli

W okresie przedświątecznym patrol ekologiczny Straży Miejskiej w Toruniu, wspólnie z Powiatowym Inspektorem Weterynaryjnym, rozpoczął kontrolę punktów sprzedaży żywych ryb.
news Komunikacja miejska w święta

W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Toruniu inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
news Ślubowanie radnych

Dagmara Tuszyńska, Sławomir Kruszkowski i Witold Waczyński na 3. sesji Rady Miasta Torunia złożyli uroczyste ślubowanie na chorągiew miasta.
news Poradnik o współpracy z samorządem

Dostępna jest już publikacja „Toruński program współpracy administracji samorządowej z podmiotami ekonomii społecznej – poradnik dla instytucji wdrażających”, opisująca produkt finalny „Toruńskiego programu współpracy”.
news Dwieście lat, Pani Pelagio!

Sto lat kończy 18 grudnia pani Pelagia Stawicka z Torunia. 20 grudnia jubilatkę odwiedzi prezydent Torunia Michał Zaleski.
news 3. sesja rady miasta

Zmiany w budżecie Torunia w 2014 roku i budżet na 2015 rok oraz ustalenie liczby i rodzajów komisji rady miasta – o tym między innymi będą debatować radni 18 grudnia na 3. w tej kadencji sesji.
news Pieniądze na oświatę

Po raz pierwszy od kilkunastu lat nasze miasto nie wygeneruje deficytu budżetowego. Zamiast niego będziemy mieli nadwyżkę operacyjną.
news Wigilia na Rynku Nowomiejskim

Koncerty kolęd, animacje dla dzieci, słodkie upominki i świąteczny poczęstunek dla uczestników - tegoroczna Wigilia Miejska, która odbędzie się w sobotę, 20 grudnia 2014 roku na Rynku Nowomiejskim zapowiada się wyjątkowo!
news Zgłoś obiekty z azbestem

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki osoby fizyczne, na których posesjach znajdują się materiały zawierające azbest powinny corocznie w terminie do 31 stycznia przedkładać informację o ilości posiadanych materiałów.
news Wojak Boxing Night

31 stycznia za sprawą gali Wojak Boxing Night wielki boks ponownie zawita do hali sportowo-widowiskowej w Toruniu.
news Kontrola miejsc sprzedaży choinek

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem, toruńska Straż Miejska wspólnie ze strażnikami z Nadleśnictwa Toruń kontroluje miejsca sprzedaży choinek.
news Zmiana terminu odbioru odpadów

W okresie pomiędzy 22 grudnia 2014 r. a 8 stycznia 2015 r. zmienią się terminy odbioru odpadów.
news Warszawska częściowo zamknięta

17 i 18 grudnia 2014 r. odcinek ul. Warszawskiej od Bulwaru Filadelfijskiego do Woli Zamkowej będzie wyłączony z ruchu.
news Palisz? Trujesz? Ryzykujesz!

„Palisz? Trujesz? Ryzykujesz!” to temat konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Miasta Toruń.
news Sport w budżecie 2015

Po raz pierwszy od kilkunastu lat nasze miasto nie wygeneruje deficytu budżetowego. Zamiast niego będziemy mieli nadwyżkę operacyjną.
news Światło z Betlejem w Toruniu

17 grudnia 2014 roku do Torunia dotrze Betlejemskie Światło Pokoju. Każdy będzie mógł odpalić od niego świeczkę i zanieść do swojego domu.
news Na Rudackiej w szybkim tempie

Na Rudackiej zaawansowanie prac przekroczyło 80 %. Pomimo, że finisz prac przypada na koniec maja przyszłego roku, to na całym przebudowywanym odcinku ulicy, tj. od Dybowskiej do Otłoczyńskiej, drogowcy z firmy Strabag ułożyli wszystkie warstwy asfaltu. Dzięki temu od początku grudnia Rudacką jeżdżą już autobusy MZK.
news Weterani LA w Toruniu

13 grudnia 2014 r. w Toruniu odbyły się Drużynowe Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Inaugurację zawodów w hali sportowo-widowiskowej uświetniły dwa rekordy świata na 60 metrów i w pchnięciu kulą, które zostały ustanowione przez najstarszego lekkoatletę 104-letniego Stanisława Kowalskiego.
news Kolorowo i ekologicznie

Ponad 20 uczniów toruńskich szkół zostało nagrodzonych w dwóch proekologicznych konkursach plastycznych przeprowadzonych w ramach promocji projektu pt. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie miasta Torunia”.
news Twarde pierniki i Mikołaj

Podczas najbliższego meczu rozgrywanego 21 grudnia 2014 roku na toruńskiej hali pomiędzy drużynami Polski Cukier Toruń i Stelmet Zielona Góra, będzie okazja do przekazania prezentów na rzecz Placówki Socjalizacyjnej z Aleksandrowa Kujawskiego, którą wspiera klub Twarde Pierniki S.A.
news Podaruj uśmiech

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zorganizowano akcję charytatywną dla małych podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz domowego hospicjum „Nadzieja”.
news Radio dla wolnej Europy

15-16 grudnia 2014 r. w Toruniu goszczą dziennikarze Radia Wolna Europa.
news Kościuszko w atrakcyjnym punkcie

W sąsiedztwie Młynów Toruńskich wyrósł biurowiec Kościuszko Business Point. Jest to pierwszy w Toruniu obiekt biurowy o tak wysokim standardzie. W piątek 12 grudnia biurowiec uroczyście otwarto.
news TOPS – grudniowe kalendarze

Jest już dostępna grudniowa aktualizacja kalendarzy imprez szkolnych organizowanych dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół 2014/2015.
news Więcej na kulturę

Przyszły rok budżetowy będzie wyjątkowy dla Torunia. Po raz pierwszy od kilkunastu lat nasze miasto nie wygeneruje deficytu budżetowego.
news Kładka i miejsca parkingowe

Prace na torowiskach, nowe miejsca parkingowe i budowa węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto – w Centrum Torunia trwają prace prowadzone w ramach dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu BiT City.
news Święta i Nowy Rok w Toruniu

Wigilia, Jarmark Bożonarodzeniowy, Noc Sylwestrowa oraz Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej
news Inwestycje rowerowe na mecie

Trwają prace wykończeniowe przy trzech inwestycjach mających na celu poprawę warunków poruszania się pieszych i rowerzystów na toruńskich osiedlach Rubinkowo i Na Skarpie.
news Inwestycje rowerowe na mecie

Trwają prace wykończeniowe przy trzech inwestycjach mających na celu poprawę warunków poruszania się pieszych i rowerzystów na toruńskich osiedlach Rubinkowo i Na Skarpie.
news Pół wieku przedszkola

50-lecie istnienia świętowało 13 grudnia 2014 r. Przedszkole Miejskie nr 4 przy ul. Bydgoskiej 34.
news Gala toruńskich jubilatów

12 toruńskich par zostało odznaczonych 12 grudnia Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
news Wieża dla jerzyków na Bulwarze

12 grudnia na Bulwarze Filadelfijskim stanęła wieża lęgowa dla jerzyków.
news Najlepszy żużel w Toruniu

Speedway Best Pairs Cup oraz Speedway European Championships, dwa cykle rozgrywek żużlowych organizowanych przez firmę One Sport, zainaugurowane zostaną w sezonie 2015 na toruńskiej MotoArenie. 12 grudnia przedstawiciele Torunia i One Sport podpisali umowę.
news Mundurowi o sztukach walki

13 grudnia 2014 roku odbędzie się III Toruńskie Seminarium Służb Mundurowych z zakresu wschodnich sztuk walki. Szkolenie zorganizował KSM TEAM, w skład którego wchodzą funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Straży Miejskiej w Toruniu.
news Część Polnej zamknięta

Od soboty 13 grudnia.2014 r. od godziny 7.00 zamknięty będzie przejazd ul. Polną na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Rolniczej.
news Weekend w Toruniu

Weekend 12-14 grudnia upłynie w Toruniu pod znakiem Dni Grzegorza Ciechowskiego zwieńczonych dorocznym koncertem w Od Nowie. 13 grudnia wręczona zostanie również Nagroda Artystyczna Miasta Torunia, którą otrzyma w tym roku Organek.
news Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

W 2015 r. powstanie nowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Określa on między innymi priorytetowe działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, które będzie podejmować magistrat.
news Uwaga silny wiatr

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o prognozach wystąpienia silnego wiatru.
news Weterani w toruńskiej hali

13 grudnia 2014r. od 9:00 w hali sportowo-widowiskowej w Toruniu odbędą się I Drużynowe Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów.
news Nowe Rybaki

Dobiega końca przebudowa ulicy Rybaki w Toruniu. Drogowcy z firmy Techbud prowadzili prace na odcinku o długości 533 metrów, od ul. Matejki do hotelu IBIS.
news Obowiązek meldunkowy jeszcze w mocy

Międzyresortowy Zespół do spraw Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego zarekomendował pozostawienie obowiązku rejestracji miejsca zamieszkania w obecnie obowiązującej formie.
news Rusza budowa szopki

Na Rynku Nowomiejskim tradycyjnie stanie szopka. MPO rozpoczęło jej montaż.
news Krzysztof Białowicz będzie tymczasowo kierował CSW

Od 2 stycznia 2015 roku obowiązki dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej będzie pełnił dr hab. Krzysztof Białowicz, jej dotychczasowy pracownik.
news Jarmark Bożonarodzeniowy

Gwiazdkowe stroiki, świąteczne przysmaki i wyroby rękodzieła znakomicie nadające się na prezenty – od 12 do 23 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu Jarmark Bożonarodzeniowy.
news Zmiany na trasie „12”

W związku z remontem przejazdu kolejowego w ul. Polnej od soboty 13 grudnia od godz. 7:00 do niedzieli 14 grudnia do godz. 19:00 inaczej będą jeździły autobusy linii nr 12.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
19 grudnia

1511 - Powstał tzw. reces toruński. W trakcie rozmów polsko-krzyżackich rozważano propozycje arcybiskupa Laskiego, aby król Zygmunt I Stary wstąpił do Zakonu krzyżackiego i objął urząd wielkiego mistrza Zakonu.

1893 - W "Gazecie Toruńskiej" nr 291 ukazało się ogłoszenie księgarni polskiej K. Zabłockiego, polecające cykl ilustracji Juliusza Kossaka z tekstem prof. dr L. Finkla pod tytułem "Jeszcze Polska nie zginęła".

1920 - Zaczął ukazywać się w Toruniu dziennik "Słowo Pomorskie". Był to organ Narodowej Demokracji na Pomorzu. Redaktorem naczelnym tej gazety był Stefan Sacha.