Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 31.10.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Most zbiera kolejne laury

Gmina Miasta Toruń otrzymała wyróżnienie w konkursie „Osiągnięcia w technice i ochronie środowiska” za realizację inwestycji „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi”.
news Uwaga silna mgła

Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silną mgłą, która wystąpi na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego czwartku 30 października od godz. 20.00 w do piątku 31 października do godz. 9:00.
news Młyn i teatr grają razem

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny podpisały porozumienie o współpracy. Pierwsze efekty zobaczymy i usłyszymy już 7 listopada podczas pierwszego w historii nocnego zwiedzania Młyna Wiedzy dla dorosłych.
news Toruńska hala z Laurem Królowej Sportu

Kolejna nagroda dla toruńskiej hali widowiskowo-sportowej: Laur Królowej Sportu za inwestycję roku od PZLA.
news Wały otwarte – zmiany w komunikacji

W związku z dopuszczeniem do ruchu ul. Wały gen. Sikorskiego od czwartku 30 października 2014 r. od godziny 13.30 inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
news Prace na Grunwaldzkiej

Roboty kanalizacyjne, układanie chodnika, profilowanie podłoża pod przyszłą jezdnię – trwa przebudowa ul. Grunwaldzkiej.
news Toruńskie marki polskiej gospodarki

Trzy firmy z Torunia - Krajowa Spółka Cukrowa, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych oraz Apator - otrzymały nagrody "Marka Polskiej Gospodarki".
news Halloween w strasznym młynie

Mroczna zagadka kryminalna, tajemnice laboratorium kryminalistycznego, profilowanie przestępcy na podstawie zdjęć, specjalne halloweenowe pokazy i doświadczenia naukowe, a do tego konkurs na najlepsze przebranie – takie atrakcje przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z okazji Halloween.
news Marek Czarnecki z Master Photography Awards 2014

Torunianin Marek Czarnecki został zwycięzcą Master Photography Awards 2014.
news Hubert Ptaszek w Hiszpanii

Hubert Ptaszek ukończył kolejną rundę rajdowych mistrzostw świata.
news Mistrzostwa w hokeju na trawie w Toruniu

16-18 stycznia 2015 roku w hali sportowo-widowiskowej w Toruniu odbędą się Halowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy mężczyzn w hokeju na trawie.
news W sam raz na starówkę

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu kupiło nowy pojazd. Śmieciarka będzie przeznaczona do opróżniania koszy na starówce.
news Sprawni i zdrowi

Trwa kampania „Październik 2014 – Zdrowiu TAK Uzależnieniom NIE". 28 października w Zespole Szkół nr 6 w Toruniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie – XIII Turniej Szkół Specjalnych „Sprawni i zdrowi”.
news Wały w ruchu

Od czwartku 30 października 2014 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie wałów gen. Sikorskiego. Po remoncie ulica zostanie udostępniona do ruchu.
news Cieplej w szkole

Do 3 listopada można składać oferty w przetargu na termomodernizację budynków w Gimnazjum nr 3 przy ul. Żwirki i Wigury 49 w Toruniu.
news Przedsiębiorcy z pomysłem

W Toruńskim Parku Technologicznym rozpoczął się 28 października 2014 r. "Europejski Tydzień Kreatywności".
news Młodzi bez dopalaczy

104 uczniów z Gimnazjum nr 8 w Toruniu wzięło udział w programie profilaktyczno-edukacyjnym pn. „Stop dopalaczom!”. Głównym celem programu było wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat środków zastępczych potocznie nazywanych dopalaczami oraz uświadomienie, jakie zagrożenia wynikają z ich zażywania.
news Energetyczny konkurs z nagrodami

Wymyśl hasło promocyjne, zbuduj makietę miasta, wypełnij kartę pracy lub nakręć film i wygraj nagrody.
news Pochylnia na Rudackiej

W najbliższy czwartek, 30 października, zostanie oddana do użytku pochylnia dla niepełnosprawnych przy ul. Rudackiej.
news Chodniki bez liści

Straż Miejska w Toruniu przypomina właścicielom nieruchomości o prawnym obowiązku sprzątania chodników z różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym również z liści. Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia.
news Ruch przy cmentarzach

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych w okolicach toruńskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Zmiany będą obowiązywać od 31 października od godz.1500 do 3 listopada do godz. 700.
news Kosmiczne warsztaty w Młynie Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach astronomicznych. Oprócz zajęć praktycznych uczestnicy zapoznają się z sylwetkami i osiągnięciami polskich naukowców w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej. Na początku listopada w centrum nauki rusza druga odsłona „Polskiej Listy Naukowców”.
news Ofiarom straceń na Barbarce

Plenerowa Msza św. i uroczystość pod pomnikiem ofiar uczciły 26 października 75. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce.
news Kot w służbie bezpieczeństwa

Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa, Kot – to od nich dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3, Zespołu Szkół nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu dowiedziały się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy.
news Maria Jadczak w magistracie

Maria Jadczak, honorowy profesor oświaty, spotkała się 27 października z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.
news Bezpieczniej przy szkole

Toruńscy drogowcy uruchomili sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury oraz św. Józefa, przy Szkole Podstawowej nr 5.
news Maszyny na JARZ-e

Drogowcy nie zwalniają tempa i intensywnie budują drogi na terenach dawnej jednostki radzieckiej. To obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Torunia.
news Kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Już po raz dwunasty na zabytkowym cmentarzu św. Jerzego w Toruniu 1 listopada odbędzie się odbędzie się kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków.
news Pomorzanin wiceliderem

Laskarze Pomorzanina zakończyli rundę jesienną efektownym zwycięstwem nad Startem Gniezno 8:2. Dzięki temu torunianie awansowali na pozycję wicelidera. Swą pierwszą bramkę w karierze w seniorskim zespole zdobył Damian Mondrzejewski.
news Szkoła bez papierosów

75 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 wzięło udział realizacji nowego programu profilaktyczno – edukacyjnego pn. „Nie palę!”.
news Projekty z dotacją

Właściciele toruńskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków będą się mogli ubiegać o dotacje nie tylko na prace konserwatorskie, ale także sporządzenie projektów budowlanych. Taką decyzję podjęła rada miasta.
news Nagrody Tofifest rozdane

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, Złoty Anioł, jedzie na Ukrainę. Podczas gali finałowej 24 listopada 2014 r. w Klubie Od Nowa wręczono nagrody w konkursach oraz Złote Anioły dla wybitnych twórców kina.
news Zanussi o pasjach w Toruniu

Krzysztof Zanussi gościł w Toruniu na IV Wojewódzkim Spotkaniu Samorządów Uczniowskich pt. "Głos należy do Ciebie".
news Komunikacja na 1 listopada

W dniach 24 października – 2 listopada inaczej pojedzie komunikacja miejska. Uruchomione zostaną też dodatkowe połączenia autobusowe.
news Toruńska aplikacja najlepsza

I nagroda dla toruńskiej aplikacji mobilnej wśród 18 zgłoszonych w konkursie „Róża Regionów 2014”.

Konkurs na najlepsze wydawnictwa i aplikacje mobilne promujące gminy, miasta i regiony organizuje od 2011 r. wydawca dwutygodnika „Wiadomości Turystyczne”. Biorą w nim udział miasta na prawach powiatu, powiaty, gminy miejskie i wiejskie, gminy wiejskie, regiony, lokalne grupy działania, a także lokalne i regionalne organizacje turystyczne. 

Wydawnictwa i aplikacje są oceniane w kategoriach:
news Nowa linia tramwajowa

Od poniedziałku 27 października w Toruniu uruchomiona zostanie nowa linia tramwajowa. Pojazdy z numerem 4 pojadą na trasie: Elana – Kościuszki – Kraszewskiego – Uniwersytet. Trasę obsługiwać będą pięcioczłonowe tramwaje typu swing, które uzyskały wymaganą homologację.
news Weekend w Toruniu

W niedzielę już po raz XXXII wystartuje Maraton Toruński. Zawodnicy zmagania na dystansie 42,195 km rozpoczną o 10.00 na Rynku Staromiejskim. Meta wyznaczona została na stadionie przy ul. Bema.
news Pieniądze dla szkół i szpitala

Więcej pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli, nowy koronarograf dla szpitala, mniejsze wydatki na dokapitalizowanie miejskich spółek i spłatę kredytów – na sesji rady miasta 23 października radni zaakceptowali zmiany w budżecie Torunia na 2014 r.
news NGO pomoże także emerytom

Na sesji rady miasta, 23 października 2014 r. radni przyjęli Program współpracy Gminy Miasta Toruń w 2015 r. z organizacjami pozarządowymi.
news Startup Weekend Toruń

Inkubator nowych technologii Smart Space w dniach 7-9 listopada 2014 organizuje Startup Weekend Toruń. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w Toruńskim Parku Technologicznym, w bud. G, przy ul. Włocławskiej 167.
news Konkurs na aplikację rozstrzygnięty

Tylko jedna praca wpłynęła w konkursie dla studentów na zaprojektowanie i wykonanie aplikacji wspomagającej proces katalogowania i wyszukiwania nagrobków na toruńskich cmentarzach. Kapituła nie przyznała nagrody głównej.
news Konkurs na rozwój sportu

Zapraszamy do udziału w konkursie ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu dzieci i młodzieży, w okresie od 24 października do 31 grudnia 2014 roku.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
31 października

1464 - Oddział krzyżacki pod dowództwem komtura elbląskiego Henryka Reussa von Plauen atakował mury toruńskie bez rezultatów.

1494 - Przybył do Torunia król polski Jan Olbracht z młodszym bratem Zygmuntem i licznym dworem. U bram miasta powitany został przez biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode (Toruńczyk), duchowieństwo i Radę miasta Torunia.

1657 - Pod Toruniem doszło do bitwy między oddziałem szwedzkim (stojącym w mieście) i oddziałem cesarskim (oblegającym miasto).