Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 02.10.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Studenci UMK zaczęli rok

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 1 października rok akademicki 2014/2015.

Tradycyjnie 1 października rano społeczność akademicka UMK, prowadzona przez orkiestrę Garnizonu Toruń, poczet sztandarowy uczelni, rektora i senat oraz profesorów i doktorów w strojach reprezentacyjnych, zgromadziła się pod pomnikiem Kopernika, by złożyć kwiaty u stóp patrona uczelni . W uniwersyteckim pochodzie uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym rady miasta Marianem Frąckiewiczem.
news Koncert dla „Światła”

Anita Lipnicka i John Porter wystąpią 17 października w Toruniu w koncercie na rzecz Hospicjum „Światło”.
news Toruń ma nowe tramwaje

Do Torunia trafił swing – pierwszy z dwunastu nowoczesnych tramwajów od bydgoskiej PESY.
news Malowane niebo

Muzeum Okręgowe zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Malowane niebo. Historia gwiazdozbiorów w Domu Mikołaja Kopernika”. Wystawa dostępna od 3 października 2014 r.
news Grunwaldzka w remoncie

Ruszył remont ul. Grunwaldzkiej. Prace będą prowadzone na odcinku ponad 500 metrów, od ul. Szosa Chełmińska do ul. Borowiackiej. W ramach zadania zostanie wykonana także część parkingu, położonego w sąsiedztwie ZSPS i VIII LO.
news Targi Moto-Tor

4-5 października od 10.00 do 17.00 w Centrum Targowym „PARK” w Toruniu, przy ul. Szosa Bydgoska 3, odbędą się VIII Targi Motoryzacyjne MOTO-TOR. Organizatorem imprezy są Targi Toruńskie Sp. z o.o.
news Świętowali toruńscy celnicy

Dzień Służby Celnej oraz 20-lecie powstania Izby Celnej obchodzili 30 września toruńscy celnicy.
news Chopin dla dzieci

W sobotę, 4 października kolejne koncerty dla dzieci z cyklu "Czas dla nas" .
news Stypendia dla zdolnych uczniów przyznane

118 uzdolnionych uczniów otrzyma od Prezydenta Miasta Torunia stypendia na rok szkolny 2014/2015.
news Dni ubezpieczonego

Specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To wszystko czeka na ubezpieczonych w Oddziale ZUS w Toruniu w dniach 6-10 października 2014 r.
news Inauguracje na uczelniach

Toruńskie szkoły wyższe zainaugurują w październiku rok akademicki 2014/2015.
news Zabawa w bezpiecznym mieście

27 września na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie dla dzieci, mieszkańców miasta i turystów. Impreza zakończyła akcję „Bezpieczne Miasto” i była okazją do spotkania z funkcjonariuszami wszystkich służb pomagających chronić nasze bezpieczeństwo.
news Kandydaci do RDPP - dłuższy termin

Prezydent Torunia Michał Zaleski zaprasza toruńskie organizacje pozarządowe do zgłaszania kandydatów do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia kadencji 2015-2016.
news Asfaltują na Rudackiej

Pogoda sprzyja drogowcom. Na Rudackiej w wielu miejscach wylewany jest asfalt. Na odcinku od ulicy Dybowskiej do cmentarza prace trwają na ścieżce rowerowej, gdzie układany jest asfalt. Identyczny zakres robót jest prowadzony na ścieżce od nowego mostu drogowego do ulicy Skrzetuskiego.
news Ikar na październik

Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar” jest już dostępny dla czytelników, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. A że ten miesiąc w kulturze obfituje w liczne wydarzenia, na 40 stronach pisma znajdzie się szczególnie wiele informacji.
news Przeżyła sto lat

29 września 2014 r. prezydent Torunia odwiedził panią Helenę Sulińską, świętującą swoje setne urodziny.
news Remont na placu zabaw

Miasto przymierza się do modernizacji placu zabaw przy ul. Szubińskiej.

Z placu zabaw przy ul. Szubińskiej korzysta wiele dzieci. Obecnie znajdujące się tam urządzenia są już podniszczone. Dlatego miasto chce wyremontować plac. Część znajdujących się na nim urządzeń do zabawy zostanie odnowiona, a dodatkowo miasto kupi nowe: karuzelę platformową z siedzeniami, piramidę linową, bujaki samochodziki i zestaw zabawowy wielofunkcyjny.
news Pasjopolis – ostatnie dni naboru

We wrześniu w toruńskich, poznańskich i tczewskich szkołach średnich wystartowała czwarta edycja Programu Stypendialnego Pasjopolis. Projekt jest skierowany do licealistów/ek, którzy przede wszystkim chcą rozwijać swoje pasje. Nabór wniosków ruszył 1 września, zakończy się 30 września. Ambasadorem tegorocznej edycji programu jest Tomek ORGANEK.
news Miejskie działki już od 15 tysięcy

Podczas Toruńskich Targów Nieruchomości z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się oferta miejskich działek oddawanych w użytkowanie wieczyste.
news Celna gala

30 września w Toruniu uroczystości z okazji Dnia Służby Celnej i 20-lecia powstania Izby Celnej.
news Toruń na Expo Real w Monachium

W dniach 6-8 października 2014 r. Gmina Miasta Toruń weźmie udział w XVII edycji Międzynarodowych Targów Nieruchomości Inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium.
news Październikowe soboty w Młynie Wiedzy

Warsztaty logiczne, ekologiczne, a także dotyczące zdrowego odżywiania i technik steganograficznych przygotowało w październikowe soboty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
news Żołnierze na bulwarze

26-27 września 2014 r. Toruń uczcił 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
news Polska noc kabaretowa 2014

4 października w hali sportowo-widowiskowej wystąpią: Kabaret Moralnego Niepokoju, Paranienormalni, Kabaret Chyba, Kabaret Skeczów Męczących i Kabaret Nowaki. Początek o 19.00.
news Niższe podatki dla ciężarówek

Od nowego roku w Toruniu planuje się wprowadzić nowe stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportu dla niektórych kategorii pojazdów. Dzięki temu część kierowców zapłaci niższy podatek. Stawki podatku od nieruchomości nadal będą się kształtować na znacznie niższym poziomie niż w wielu innych miastach regionu i Polski.
news Zdrowiu – tak, uzależnieniom – nie

W sobotę 4 października zainaugurowana zostanie lokalna kampania profilaktyczna „Październik 2014 – Zdrowiu TAK Uzależnieniom NIE” stanowiąca nieodłączny element programu działań Torunia na rzecz promocji zdrowego stylu życia i ograniczania powszechności używania środków psychoaktywnych w społeczności lokalnej.
news Międzynarodowy Dzień Muzyki

Życzenia dla muzyków i organizatorów życia muzycznego w Toruniu.
news Mamy kolarskiego mistrza!

Michał Kwiatkowski, wychowanek Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific mistrzem świata!
news Komendant odchodzi

Swoją służbę w Toruniu kończy 1 października 2014 r. płk mgr Aureliusz Chyleński, komendant CSAiU.
news Drogowcy na Gagarina

W najbliższy poniedziałek, 29 września, drogowcy rozpoczną frezowanie i prace rozbiórkowe na ulicy Gagarina. Prace będą prowadzone na odcinku od ul. Sienkiewicza do Domu Studenta. Na czas prowadzonych robót dla kierowców jadących od strony ul. św. Józefa objazd zostanie wytyczony ulicami: Sienkiewicza, Broniewskiego i Reja.
news Uzależnieniom NIE

Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna realizację kolejnego projektu profilaktycznego. W ramach przedsięwzięcia „Młodzi liderzy uzależnieniom mówią NIE!” strażnicy z Zespołu do spraw profilaktyki i komunikacji społecznej przygotują młodzież z toruńskich placówek oświatowych do pełnienia roli młodzieżowego lidera.
news Pani Generał ma pomnik

W Toruniu stanął pomnik upamiętniający gen. prof. Elżbietę Zawacką, Honorową Obywatelkę Torunia.
news Tramwajem do Olimpijskiej

W środę 1 października 2014 r. tramwaje linii nr 1, 5 oraz nocnej 1N wracają na starą trasę i będą kursowały do pętli przy ul. Olimpijskiej.
news Toruńskie Targi Nieruchomości 2014

W dniach 27-28 września 2014 roku w godzinach 10.00 - 17.00 w Centrum Targowym „PARK” przy Szosie Bydgoskiej odbędą się TORUŃSKIE TARGI NIERUCHOMOŚCI.
news Miasto dla bezpieczeństwa

Dzięki wsparciu miasta toruńska policja wzbogaciła się o kolejny radiowóz.
news Weekend w Toruniu

Ostatni weekend września to kolejna odsłona akcji „Toruń za pół ceny”. Z obniżonych o 50% ofert skorzystać można w restauracjach, pubach, miejscach rekreacji, zakupów, placówkach kultury i hotelach.
news Tańcz zumbę

Jeśli jesteś już znużona zwykłym aerobikiem, bądź żmudnymi ćwiczeniami na siłowni – zumba to coś w sam raz dla Ciebie! Prawdziwa fuzja muzyki, tańca, dobrej zabawy oraz spalania kalorii rozpocznie się już 7 października.
news Toruń wśród 25 silnych polskich marek

Toruń został wybrany do rankingu 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski. Zestawienie przygotował magazyn Brief.
news Bilety MZK - więcej możliwości

Miasto wychodzi naprzeciw pasażerom komunikacji miejskiej. Od nowego roku chce obniżyć ceny niektórych biletów miesięcznych i wprowadza nowe bilety – rodzinne, weekendowe i 15-dniowe.
news Śmieciarka na szóstkę

MPO kupiło nową śmieciarkę. Pojazd spełnia najwyższe wymogi emisji spalin określone normą EURO 6.
news Za złotówkę przez wieki

Muzeum Okręgowe zaprasza wszystkie szkoły do wzięcia udziału w akcji promocyjnej „Za złotówkę przez wieki”. Akcja ma na celu popularyzację historii Polski, a w szczególności dziejów Torunia.
news Na żużel za darmo

Miasto wychodzi naprzeciw fanom żużla. W dniu finału Speedway Grand Prix w Toruniu - 11 października 2014 r. – miłośnicy czarnego sportu będą mogli jechać na stadion i powrotem komunikacja miejską za darmo.
news Gdzie głosujesz?

W najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada 2014 r., cześć mieszkańców Torunia zagłosuje w innych obwodach i siedzibach komisji wyborczych. 25 września Rada Miasta dokonała zmian w dotychczasowym podziale miasta na obwody wyborcze.
news Nocne zabawy nauką

Ponad 20 wydarzeń przygotowano w ramach tegorocznej Nocy Naukowców w Toruniu. Po raz pierwszy gospodarzem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Przestrzeń wokół centrum nauki w piątkowy wieczór (26 września) zamieni się w wielki naukowy plac zabaw.
news Święto Ulicy Przedzamcze

W sobotę 27 września odbędzie się kolejna impreza plenerowa o charakterze integracyjnym – Święto Ulicy Przedzamcze – Anielskie Spotkania. Na Przedzamczu pojawią się kramy kupieckie oraz huzarzy w malowniczych ubiorach. Na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji.
news Wnioski do TTBS

Biuro Mieszkalnictwa informuje o możliwości złożenia wniosku w sprawie wynajęcia lokalu mieszkalnego w zasobie Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Toruniu.
news Toruńska Szkoła Cukrzycy 2014

Fundacja NEUCA dla Zdrowia w ramach Programu Pomocy Pacjentom oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zapraszają na spotkania otwarte wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. Spotkania odbywają się w siedzibie PSD Toruń, przy ul. Jęczmiennej 10 w godz. 9,00-11.00.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Nabór do przedszkoli 2014/2015
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
02 października

1598 - W czasie panującej w mieście epidemii zmarł Urlyk Schober - konrektor Gimnazjum Akademickiego, wybitny twórca, barwna postać życia humanistycznego Torunia.

1882 - Urodził się we Lwowie Tymon Niesiołowski - syn Norberta i Celiny z Dzikowskich - malarz, grafik, profesor UMK. (zm. 12.05.1965).

1922 - Urodziła się w Warszawie Maria Ludwika z męża Gąsiorowska - córka Zdzisława Hanuli i Janiny Herbst - historyk sztuki, szczególnie zasłużona dla ochrony zabytków miasta Torunia oraz jego kultury artystycznej. (zm. 13.02.1976).