Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 24.04.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Toruński Miesiąc Walki z Rakiem

Tradycyjnie już kwiecień kojarzy się w Toruniu z profilaktyką nowotworową. Zachęcamy do korzystania z oferty bezpłatnych badań profilaktycznych i zadbania o własne zdrowie.
news Szkolenie przewodników turystycznych

22 przewodników turystycznych wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Straż Miejską w Toruniu oraz Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.
news Odszedł Tadeusz Różewicz

Laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi - Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 r.
news Majówka w Toruniu

Inauguracja Festiwalu Probaltica, występ francuskiej grupy Pipototal na Placu Cyrkowym oraz liczne atrakcje sportowe w tym Meridia Mazovia MTB Marathon na Motoarenie i 3. edycja biegu na 10 km Run Toruń. Zapraszamy na Majówkę w Toruniu!
news Dookoła do Młyna Wiedzy

W związku z postępem prac drogowych w okolicach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zmianie ulega dojazd do centrum nauki. Samochodem lub autokarem można dojechać wyłącznie z wiaduktu Kościuszki od strony Rubinkowa.
news Nagrody dla uczniów

Do 5 maja 2014 r. można składać wnioski o nagrodę Prezydent Miasta Torunia dla uczniów klasy programowo najwyższej szkoły ponadgimnazjalnej za rok szkolny 2013/2014.
news Ilu turystów w Toruniu?

Coroczne badanie ruchu turystycznego wykazało, że gród Kopernika odwiedziło w ubiegłym roku blisko 1,7 miliona zwiedzających.

Badanie co roku dostarcza niezbędnych informacji o osobach przyjeżdżających do Torunia. To konkretne i precyzyjne dane o tym jak wielu ich jest, jakie miejsca odwiedzają najchętniej, z czym kojarzą Toruń. Ale też jak oceniają infrastrukturę i zaplecze komunikacyjne oraz noclegowe, wreszcie z jakimi kosztami wiąże się pobyt w mieście.
news Wielki teatr w Toruniu

24-30 maja 2014 r. odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt.
news Toruń zatańczy

Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha - po raz trzeci różnorodne pokazy i warsztaty w ramach Święta Tańca odbędą się 26 kwietnia 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
news Szkolenie dla przewodników

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta wraz ze Strażą Miejską w Toruniu organizuje 23 kwietnia 2014 r. szkolenie dla przewodników turystycznych w ramach akcji „Bezpieczne Miasto”. Początek o godz. 14.00.
news Kto do nagrody prezydenta?

Do 5 maja 2014 r. można zgłaszać kandydatury do Nagrody Prezydenta Miasta Torunia. Po raz kolejny poszukiwani są najbardziej zasłużeni mieszkańcy Torunia.
news Jazzowe granie w Domu Muz

Toruński duet gitarowy – Jazziomals zaprosił swoich fanów na kameralny koncert do Domu Muz. Jazzowe kompozycje zagrali we współpracy z kontrabasistą – Andrzejem Gulczyńskim.
news Wiadukt zamknięty dwa razy

W poświątecznym tygodniu dwukrotnie zamknięty będzie przejazd pod wiaduktem na placu Armii Krajowej. Ma to związek z remontem obiektu.
news Młyn Wiedzy na festiwalu

Multimedialna podłoga, ściana graffiti, avatar witający gości to dodatkowe atrakcje przygotowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
news Bezpłatna mammografia

W środę, 23 kwietnia 2014 roku, torunianki mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Mammobus stania przy Galerii Plaza w Toruniu w godz. od 9.00 do 17.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.
news Patrole w „Lany Poniedziałek”

W związku z zbliżającym się „Lanym Poniedziałkiem” Straż Miejska zapowiada nasilenie kontroli względem osób, które wielkanocną tradycję pomylą z chuligańskim zachowaniem.
news Na żużel tramwajem

W związku z meczem żużlowym rozgrywanym 21 kwietnia 2014 r. na Motoarenie, tego popołudnia i wieczorem inaczej kursowały będą tramwaje linii nr 1.
news Wesołego Alleluja!

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski składają torunianom i ich świątecznym gościom tradycyjne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.
news Rozlicz się w Toruniu

Jeszcze tylko do końca kwietnia trwa konkurs „Mieszkam w Toruniu – tu płacę podatki”. Mogą w nim wziąć udział osoby, które rozliczą się w grodzie Kopernika, chociaż nie są tu zameldowane. Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody.
news Zwycięstwo Angels Toruń

Drużyna futbolu amerykańskiego Angels Toruń wygrała w podwarszawskim Brwinowie z Warsaw BEagles 13:22. Na kluczowej pozycji rozgrywającego cały mecz zagrał szesnastoletni Kornel Mierzejewski.
news Dwie piątki i dziesiątka

Piąte miejsce wśród mężczyzn i kobiet - to najlepsze wyniki Axla Toruń w zakończonych w Wielka Środę Mistrzostwach Polski w curlingu.
news Święto Tańca w Toruniu!

Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha - już po raz trzeci różnorodne pokazy i warsztaty w ramach Święta Tańca odbędą się 26 kwietnia 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
news Klubowy weekend

Klub NRD w najbliższy weekend zaprasza na dwa koncerty gwiazd muzyki klubowej.
news Spektakl plenerowy „Basculoscopia”

Zjawiskowe widowisko łączące elementy cyrku, muzyki, teatru i maszynerii, inspirowane światem snów i artystycznym potencjałem maszyn francuskiej grupy „Pipototal” będzie można zobaczyć dwukrotnie w Toruniu.
news Młyn Wiedzy w ciągłym ruchu

Nowa wystawa czasowa poświęcona właściwościom różnych substancji i specjalne zajęcia z okazji Dnia Matki - to tylko niektóre nowości, z których mogą skorzystać w maju odwiedzający Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
news Zmiana terminu odbioru odpadów

W tygodniu 21 – 25.04.2014 r., ze względu na wolny wielkanocny poniedziałek, zmienia się termin odbioru odpadów.
news Umowy na dotacje konserwatorskie

900 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie trafiło w tym roku do 19 beneficjentów.
news Asfaltują na Średnicówce

Na Trasie Średnicowej Północnej roboty idą pełną parą. Na ulicy Legionów, po stronie wschodniej, ułożona została warstwa wiążąca. Na zachodniej jezdni wykonane zostało wzmocnienie i ustawione zostały krawężniki. Na Popiela wykonywana jest kanalizacja deszczowa.
news Sala - już widać kontury

Prace na budowie sali koncertowej na Jordankach nabierają tempa. Powstają pierwsze elementy obiektu powyżej poziomu gruntu i zaczynają się roboty wykończeniowe w sali prób.
news Wielkanocne zmiany w komunikacji miejskiej

W okresie Wielkanocnym w Toruniu będzie inaczej kursowała komunikacja miejska.
news Festiwal Sztuki Faktu na bis

Przeżyjmy jeszcze raz emocje związane z Festiwalem Sztuki Faktu w Toruniu. 18 kwietnia TVP2 oraz 22 kwietnia 2014 r. TVP Regionalna pokażą galę wręczenia nagród 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu.
news Wybierz kolor tramwaju

Jeszcze przez osiem dni, do 25 kwietnia 2014 r., pasażerowie komunikacji miejskiej mogą wybierać kolorystykę tramwajów, które będą kursowały w Toruniu. Głosowanie na stronie http://tramwaje.mzk-torun.pl/.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Nabór do przedszkoli 2014/2015
Projekty europejskie
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
24 kwietnia

1381 - Na wielkim zjeździe miast hanzatyckich w Lubece miasta tzw. pruskie, w tym Toruń, domagały się od możnowładcy duńskiego Henniga de Putbusa zwrotu zagarniętych towarów kupców toruńskich.

1697 - Rozpoczęły się w Toruniu uroczystości związane z elekcją i koronacją króla polskiego Augusta II Sasa.

1771 - Urodził się w Toruniu Samuel Bogumił Linde - syn Jana Jacobsena Lindte (Szweda) i Barbary Anny Langenhan (Niemki) - (zm. 8.08. 1847) - językoznawca, bibliograf i pedagog, twórca pomnikowego dzieła "Słownika języka polskiego".