Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 19.04.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Patrole w „Lany Poniedziałek”

W związku z zbliżającym się „Lanym Poniedziałkiem” Straż Miejska zapowiada nasilenie kontroli względem osób, które wielkanocną tradycję pomylą z chuligańskim zachowaniem.
news Na żużel tramwajem

W związku z meczem żużlowym rozgrywanym 21 kwietnia 2014 r. na Motoarenie, tego popołudnia i wieczorem inaczej kursowały będą tramwaje linii nr 1.
news Wesołego Alleluja!

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski składają torunianom i ich świątecznym gościom tradycyjne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.
news Rozlicz się w Toruniu

Jeszcze tylko do końca kwietnia trwa konkurs „Mieszkam w Toruniu – tu płacę podatki”. Mogą w nim wziąć udział osoby, które rozliczą się w grodzie Kopernika, chociaż nie są tu zameldowane. Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody.
news Zwycięstwo Angels Toruń

Drużyna futbolu amerykańskiego Angels Toruń wygrała w podwarszawskim Brwinowie z Warsaw BEagles 13:22. Na kluczowej pozycji rozgrywającego cały mecz zagrał szesnastoletni Kornel Mierzejewski.
news Dwie piątki i dziesiątka

Piąte miejsce wśród mężczyzn i kobiet - to najlepsze wyniki Axla Toruń w zakończonych w Wielka Środę Mistrzostwach Polski w curlingu.
news Święto Tańca w Toruniu!

Hip-hop, taniec współczesny, widowiskowy taniec irlandzki a nawet taniec brzucha - już po raz trzeci różnorodne pokazy i warsztaty w ramach Święta Tańca odbędą się 26 kwietnia 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
news Klubowy weekend

Klub NRD w najbliższy weekend zaprasza na dwa koncerty gwiazd muzyki klubowej.
news Spektakl plenerowy „Basculoscopia”

Zjawiskowe widowisko łączące elementy cyrku, muzyki, teatru i maszynerii, inspirowane światem snów i artystycznym potencjałem maszyn francuskiej grupy „Pipototal” będzie można zobaczyć dwukrotnie w Toruniu.
news Młyn Wiedzy w ciągłym ruchu

Nowa wystawa czasowa poświęcona właściwościom różnych substancji i specjalne zajęcia z okazji Dnia Matki - to tylko niektóre nowości, z których mogą skorzystać w maju odwiedzający Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
news Zmiana terminu odbioru odpadów

W tygodniu 21 – 25.04.2014 r., ze względu na wolny wielkanocny poniedziałek, zmienia się termin odbioru odpadów.
news Umowy na dotacje konserwatorskie

900 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie trafiło w tym roku do 19 beneficjentów.
news Asfaltują na Średnicówce

Na Trasie Średnicowej Północnej roboty idą pełną parą. Na ulicy Legionów, po stronie wschodniej, ułożona została warstwa wiążąca. Na zachodniej jezdni wykonane zostało wzmocnienie i ustawione zostały krawężniki. Na Popiela wykonywana jest kanalizacja deszczowa.
news Sala - już widać kontury

Prace na budowie sali koncertowej na Jordankach nabierają tempa. Powstają pierwsze elementy obiektu powyżej poziomu gruntu i zaczynają się roboty wykończeniowe w sali prób.
news Wielkanocne zmiany w komunikacji miejskiej

W okresie Wielkanocnym w Toruniu będzie inaczej kursowała komunikacja miejska.
news Festiwal Sztuki Faktu na bis

Przeżyjmy jeszcze raz emocje związane z Festiwalem Sztuki Faktu w Toruniu. 18 kwietnia TVP2 oraz 22 kwietnia 2014 r. TVP Regionalna pokażą galę wręczenia nagród 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu.
news Wybierz kolor tramwaju

Jeszcze przez osiem dni, do 25 kwietnia 2014 r., pasażerowie komunikacji miejskiej mogą wybierać kolorystykę tramwajów, które będą kursowały w Toruniu. Głosowanie na stronie http://tramwaje.mzk-torun.pl/.
news Kanalizacja na Rudackiej

Pełną parą idą prace na ulicy Rudackiej. Powstaje tam kanalizacja sanitarna, deszczowa i sieć gazowa.
news Na Dworcowej bez kolizji

Trwa przebudowa ul. Dworcowej. Realizacja tej inwestycji zapewni nie tylko dojazd do Młynów Toruńskich, ale skomunikuje tereny produkcyjne i usługowe z Trasą Średnicową po jej wybudowaniu.
news W rocznicę śmierci profesorów

16 kwietnia minęła rocznica śmierci dwóch Honorowych Obywateli Torunia - prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa.
news Punkt Konsultacyjno-Doradczy dla ngo

Od 1 kwietnia 2014 roku w Toruniu rozpoczął swoją działalność Punkt Konsultacyjno-Doradczy w zakresie pożyczek i poręczeń dla organizacji pozarządowych.
news Dotacje konserwatorskie 2014

Umowy na dotacje konserwatorskie podpisane zostaną 17 kwietnia o 12.00.
news Miasto wspiera policję

Nowe radiowozy oraz dodatkowe patrole policji i straży miejskiej – wszystko po to, by w grodzie Kopernika żyło się jeszcze bezpieczniej. 16 kwietnia 2014 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę dotyczącą przekazania 435 tys. zł dla Komendy Miejskiej Policji.
news Wolontariusze poszukiwani

Poszukujemy wolontariuszy na Puchar Europy w Wielobojach Superliga Toruń 2014. Zawody odbędą się od 5 do 6 lipca 2014 roku. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2014 r. do godziny 15.00.
news Roboty na Czerwonej Drodze

W środę 16 kwietnia 2014 r. ruszają prace na Czerwonej Drodze.
news Wystawa z Sienkiewiczem

16 kwietnia o 16.00 Muzeum Okręgowe zaprasza do Domu Eskenów przy ul. Łaziennej 16 na otwarcie wystawy „Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej”.
news Rewitalizacja Bydgoskiego Przedmieścia

Od grudnia 2013 roku w Toruniu realizowany jest projekt „Rewitalizacja Społeczna na Bydgoskim Przedmieściu". Do końca listopada 2014 zaplanowano szereg działań na rzecz mieszkańców osiedla.
news Prace w hali na finiszu

Na hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Bema montowana jest już bieżnia lekkoatletyczna – wyłożone zostały okalające arenę tory, pozostała przestrzeń w centrum głównej areny.
news Lokale od gminy

Lokale użytkowe, garaż, forty i pomieszczenia gospodarcze do wzięcia. 6 maja 2014 r. o godz. 11.00 w siedzibie Biura Obsługi Mieszkańców nr I przy ul. Gołębiej 3 w Toruniu odbędzie się przetarg ustny na wynajem gminnych nieruchomości.

Do wynajęcia jest 6 lokali użytkowych przy ul. Gagarina, Rynku Wełnianym, Szosie Chełmińskiej, al. Jana Pawła II i Działowskiego.  Dwa obiekty forteczne mieszczą się przy ul. Wschodniej oraz ul. Rudackiej, pomieszczenia gospodarcze  przy ul. Rolniczej, a garaż przy Szosie Chełmińskiej.
news Kościół św. Szczepana po remoncie

Zakończył się kapitalny remont ewangelicko-augsburskiego kościoła św.Szczepana w Toruniu.
news Świadczenia przed Wielkanocą

W związku ze zbliżającymi się świętami, wyjątkowo w tym miesiącu świadczenia pielęgnacyjne dla osób rezygnujących z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem zostaną wypłacone przed Wielkanocą, już 16 kwietnia.
news Mistrzowie z Torunia

Zawodnicy KST Energa - Manekin Toruń Konrad Kulpa i Jakub Dyjas Mistrzami Polski Seniorów w grze podwójnej w tenisa stołowego.
news Torunianie u Jana Pawła II

23 kwietnia o godz. 16.00 Muzeum Okręgowe zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy „Torunianie u Ojca Świętego Jana Pawła II”
news Nowe loty do Warszawy

14 kwietnia odbył się lot widokowy inaugurujący połączenie Bydgoszcz – Warszawa.
news Głosuj na most

Trwa internetowy konkurs „Top Inwestycje Komunalne 2014”. Można w nim głosować na nowy most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Rozstrzygnięcie 30 kwietnia.
news Roxie na wyspie lemurów

W toruńskim ZOO zamieszkały trzy samice największego lemura na świecie.
news Jazzowy popis w Dworze Artusa

Centrum Kultury Dwór Artusa po raz kolejny miało przyjemność zaprosić miłośników jazzu na koncert wybitnego trębacza - Piotra Wojtasika wraz z zespołem.
news Spotkanie z Pawłem Tańskim

Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na kolejne spotkanie z cyklu „Literaci po godzinach” zaprosiła toruńskiego twórcę – Pawła Tańskiego.
news Znowu zagra Cosmopolis

Toruńska fontanna Cosmopolis budzi się do życia po zimowym śnie. Pierwszy seans we wtorek 15 kwietnia 2014 r. o godzinie 20.30.
news Strażnicy na targach

W dniach 8-11 kwietnia 2014 roku toruńska Straż Miejska uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Zabezpieczeń Securex 2014, które odbywały się w Poznaniu.
news Z Wilnem w pamięci

Już ponad 25 lat działa w Toruniu Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
news Wiosenna walka z gryzoniami

Od 1 do 30 kwietnia 2014 r. należy przeprowadzić deratyzację wszystkich nieruchomości na terenie miasta. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i administratorach posesji.
news Laureaci 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu

Andrei Kutsila i Vyachaslau Rakitski z filmem dokumentalnym „Miłość po białorusku" oraz Adam Barwiński i jego reportaż „Król Edward" - to laureaci nagród 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Festiwal odbywał się w Toruniu 10-12 kwietnia 2014 r.
news Miasto się zbroi

Jeszcze tylko do 16 kwietnia 2014 r. można składać wnioski na dofinansowanie uzbrojenia terenów pod inwestycje mieszkaniowe w 2014 r. wsparcie przeznaczone jest dla inwestorów realizujących budownictwo mieszkaniowe.
news Nabór do przedszkoli

14 kwietnia 2014 roku, rusza elektroniczny nabór do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/15. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do pięciu przedszkoli miejskich lub oddziałów przyszkolnych. Wnioski można składać do 7 maja 2014 roku.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Nabór do przedszkoli 2014/2015
Projekty europejskie
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
19 kwietnia

1485 - Król polski Kazimierz Jagiellończyk opuścił Toruń. Była to jego ostatnia przed śmiercią (1492) bytność w mieście.

1600 - Na "Wiesiołkach" (miejsce straceń w Toruniu na Bielanach) skazano na śmierć za wiarołomstwo mieszkańca Mokrego. Skazańca wciągnięto na koło a potem dwukrotnie szarpano obcęgami.

1849 - Ukazał się w Toruniu pierwszy numer pisma kobiecego pod nazwą "Siostrzanka" z dodatkiem "Pięknotka".