Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 01.04.2015 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Uzależnienia internetowe

Toruńska Straż Miejska rozpoczyna realizację nowego programu edukacyjno- profilaktycznego z zakresu uzależnień internetowych. Zajęcia skierowane są do uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkania prowadzone są w formie prelekcji i dyskusji.
news Siłownia na Rubinkowie

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie kolejnej w Toruniu zewnętrznej siłowni. Urządzenia do ćwiczeń staną przy ul. Bukowej i Niesiołowskiego.
news Gazociąg na Konstytucji 3 Maja

Na ul. Konstytucji 3 Maja roboty idą pełną parą. Wykonawca prac - PBDI - zakończyło odhumusowywanie i wycinkę drzew. Zdemontowane zostały ogrodzenia z parkingów strzeżonych i nawierzchnia na placach parkingowych. Zakończono przebudowę gazociągu i kanału deszczowego.
news Rada dla turystyki
21 osób tworzy Radę Programową ds. Turystyki, która ma działać na rzecz podnoszenia atrakcyjności turystycznej Torunia.


news Zamknięta Szumana

1 i 2 kwietnia 2015 r. (środa i czwartek) nie będzie możliwości przejazdu przez ul. Szumana na odcinku od pl. św. Katarzyny do ul. Jęczmiennej.
news Internet – świ@t w twoim domu

Miasto szuka chętnych, którzy nie mają w domu internetu, a chcieliby go mieć.
news Komunikacja miejska w Wielkanoc

W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
news 5 lat po katastrofie
8 kwietnia w Toruniu odbędą się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej w 5. rocznicę tragicznych wydarzeń.


news Wielkanoc - odbiór odpadów

W okresie pomiędzy 6 a 8 kwietnia br. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
news Dodatkowe kursy 41

Od 4 kwietnia 2015 r. w soboty i niedziele zostaną wprowadzone dodatkowe kursy autobusów linii nr 41.
news Gastronomia się broni
18 i 19 kwietnia 2015 r. w hali sportowej Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu przy pl. św. Katarzyny 9 odbędą się warsztaty samoobrony z elementami prewencji wiktymologicznej dla pracowników lokali gastronomicznych z terenu Zespołu Staromiejskiego.


news Zagłoby przed terminem

Prawie miesiąc przed terminem zakończyła się przebudowa ulicy Zagłoby na osiedlu Rudak.
news Po spotkaniu na Staromiejskim

Ruch drogowy, tereny zieleni i przyszłość targowiska na Szosie Bydgoskiej - o tym między innymi była mowa na spotkaniu mieszkańców osiedla Staromiejskie z prezydentem Torunia. Było to ostatnie z cyklu tegorocznych spotkań. Odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym przy Zaułku Prosowym 1.
news Kierunkowskaz w WSB

Wykładowcy Wyższej Szkoły Bankowej zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych na cykl wykładów otwartych prowadzonych przez wykładowców-praktyków z WSB.
news Ikar na kwiecień

Kwietniowy numer Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar” jest już dostępny dla czytelników, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
news Teatralne Wilamy wręczone

Paweł Kowalski najpopularniejszym aktorem 2014 r. w Toruniu! W sobotę w teatrze wręczono Wilamy.
news Dzika przyroda na fotografiach

Od 2 kwietnia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można oglądać zdjęcia w ramach pokonkursowej wystawy najstarszego festiwalu fotografii przyrodniczej na świecie – „Wildlife Photographer of The Year”.
news Po Speedway Best Pairs Cup

Ponad stu dziennikarzy z całego świata, wielkie emocje na torze i wspaniała atmosfera na trybunach – tak w skrócie można podsumować sobotnie inauguracyjne zawody Speedway Best Pairs Cup.
news Jezdnia na Strehla i Piwnika

Od 231 tysięcy złotych do ponad 287 tysięcy złotych- tyle za przebudowę ulic Strehla i Piwnika oczekują firmy, które wzięły udział w przetargu ogłoszonym przez MZD. W sumie robotami zainteresowanych jest 5 firm.
news Oferty na Skrytą

Pięć firm jest zainteresowanych przebudową ulicy Skrytej. Najtańszą ofertę na złożyła firma Euro-System, wyceniając swoje usługi na 271 tys. zł.
news 162 medale polskich weteranów

56 złotych, 58 srebrnych, 48 brązowych krążków oraz trzy rekordy świata. Oto najogólniejszy bilans reprezentacji Polski z 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów Lekkiej Atletyki, które odbyły się w Toruniu.
news Kwiecień miesiącem walki z rakiem

Kwiecień od wielu już lat w Toruniu kojarzony jest z profilaktyką nowotworową.
news Grad medali dla Energi-Manekin

Podczas rozgrywanych w Ostródzie Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, znakomicie zaprezentowali się gracze KST Energa - Manekin Toruń.
news Medale dla Bushi Toruń

W sobotę 25 marca 2015 w Katowicach odbyły się Mistrzowstwa Polski Juniorów i Seniorów Ju-Jitsu, gdzie klub Bushi Toruń reprezentowało dwóch zawodników.
news Pierwszy medal w taekwondo dla Torunia

Martyna Woźniak, reprezentująca barwy młodego toruńskiego klubu taekwon-do Centuria, zdobyła pierwsze miejsce w walkach (-43 kg) na międzynarodowym turnieju Pomerania Cup, który odbył się 28 marca w Ahlbeck.
news Requiem dla Ostatniej Wieczerzy

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy i poprzedzającym je misterium Wielkiego Tygodnia Fundacja Tumult zaprasza na niezwykłe widowisko pt. „Requiem dla Ostatniej Wieczerzy”.
news Znawca dziejów Torunia

Michał Rokita, uczeń IV LO, został Superlaureatem Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia” 2015.
news Święto Profesora Filutka i Filusia

1 kwietnia w Toruniu już po raz 10. Święto Profesora Filutka i jego psa Filusia.
news Porażka Pomorzanina

Pomorzanin nie sprostał na swoim boisku Grunwaldowi w inauguracyjnym meczu rundy wiosennej.
news Łódzka w budowie

Przebudowa infrastruktury podziemnej, usuwanie kolizji, stawianie krawężników, budowa chodników – na ul. Łódzkiej prace drogowe postępują w szybkim tempie.
news Spotkanie na Staromiejskim

Dobiega końca tegoroczny cykl spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami poszczególnych osiedli. Dziś, w poniedziałek 30 marca, o swoim osiedlu z przedstawicielami magistratu będą rozmawiać mieszkańcy Staromiejskiego. Spotkanie odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym przy Zaułku Prosowym 1. Początek o godz. 18.00.
news Jubilaci z medalami

Za długoletnie pożycie małżeńskie dziewięć toruńskich zostało 27 marca nagrodzonych medalami państwowymi.
news Pozytywnie Informujący Tramwaj

W poniedziałek 30 marca na toruńskie tory wyjedzie Pozytywnie Informujący Tramwaj. Pierwszy kurs już o godzinie 6.00.
news Konkurs "Dzieje Torunia"

28 marca 2015 r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XV edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
news W sobotę zgaśmy światło

28 marca o 20.30 wybije Godzina dla Ziemi WWF. Jak co roku Toruń włącza się w akcję.
news Dyrektor Wydziału Edukacji

Od 30 marca 2015 r. obowiązki dyrektora Wydziału Edukacji sprawować będzie Katarzyna Nowicka-Skuza.
news Weekend w Toruniu

Przedświąteczny weekend w Toruniu obfituje w wydarzenia sportowe. Dobiegają końca Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki a żużlowy sezon zainaugurują na MotoArenie zawody Speedway Best Pairs Cup.
news Najlepszy lokal w gminie

Rusza konkurs na najlepiej zagospodarowany gminny lokal użytkowy. Jest on skierowany do wszystkich przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które wynajmują gminne lokale użytkowe, w tym forty, na potrzeby prowadzonej działalności.
news Od-kupmy Toruń

Na różne sposoby Toruń walczy z psimi kupami. W mieście powstają kolejne wybiegi, a latem pojawią się tabliczki zachęcające do sprzątania po swoich pupilach. Jednak w wygraniu tej batalii tak naprawdę pomóc mogą przede wszystkim sami torunianie. Wystarczy, by każdy właściciel psa po nim sprzątał.
news Zagraj w filmie kręconym w Toruniu

Janusz Majewski realizuje film fabularny „Ekscentrycy”. Zdjęcia do najnowszej produkcji polskiego reżysera odbywać się będą w Toruniu.
news Zmiana na poczcie

Zmiana lokalizacji Filii Urzędu Pocztowego Toruń 2. Placówka przeniosła się z ul. Krasińskiego 14 na Mickiewicza 61.
news Inauguracja Pomorzanina

Już w najbliższą niedzielę Pomorzanin zainauguruje rundę wiosenną sezonu 2014/2015. Na początek spotkanie z Grunwaldem Poznań.
news Z Torunia autobusem na bydgoskie lotnisko

Od niedzieli 29 marca 2015 r. uruchomione zostanie specjalne połączenie autobusowe z Torunia na lotnisko w Bydgoszczy. Ma to związek z nowym połączeniem lotniczym na trasie Bydgoszcz – Frankfurt. Dzięki temu będzie można szybko i łatwo dostać się do największego na świecie pod względem obsługiwanych połączeń międzynarodowych portu lotniczego.
news Młodzież w radzie miasta

26 marca 2015 r. w Toruniu powołano Młodzieżową Radę Miasta Torunia. Rada skupia młodzież zainteresowaną pracami samorządu lokalnego i działalnością publiczną w mieście.
news Na Traugutta zmiany w ruchu

W piątek 28 marca 2015 r. wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu na ul. Traugutta na odcinku od Bulwaru Filadelfijskiego do ul. Waryńskiego.
news Ptasie opowieści w ogrodzie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza 1 kwietnia 2015 r. na "Ptasie opowieści".
news Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca 2015 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Odezwę tegorocznej edycji napisał Krzysztof Warlikowski, dostępna jest na stronie www.world-theatre-day.org.
news Nasypy na Średnicowej

Na budowie Trasy Średnicowej Północnej wykonano już wszystkie podpory pod estakadę. Obecnie wykonawca betonuje tzw. segmenty ustroju nośnego, czyli element, po którym będziemy jeździć. Do końca marca będzie wybetonowanych 6 z 9 segmentów. następnie powstaną chodniki, jezdnia, elementy bezpieczeństwa ruchu i oświetlenie.
news Zgoda na dojazd

Nie ma przeszkód, by samorząd województwa przejął część Młynów Richtera i działkę przy al. Solidarności. Radni wyrazili zgodę na ustanowienie służebności na dojazd do tych nieruchomości.
news Nowe kryteria naboru do przedszkoli

Radni zdecydowali o przyjęciu nowych kryteriów rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
news Holder o Speedway Best Pairs

Australijczyk, Chris Holder to jedna z największych gwiazd sobotniego turnieju Speedway Best Pairs Cup.
news W piątek Droga Krzyżowa

W piątek, 27 marca 2015 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie procesja Drogi Krzyżowej.
news Zagospodarowanie terenów nad wodą

Konsultacje społeczne na temat zagospodarowania terenów leżących nad zbiornikami wodnymi i rzekami w ramach Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego zostały przedłużone do 8 kwietnia 2015 r.
news Toruńska iluminacja nagrodzona

Iluminacja kościoła Chrystusa Króla w Toruniu otrzymała II nagrodę w konkursie na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2014.
news Tramwajem pod kładką

Na budowie węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto oraz torowiska od placu 18 Stycznia do alei Solidarności duży ruch. Trwa budowa kładki dla pieszych przy ul. Traugutta, wkrótce powstanie druga platforma wiedeńska na placu św. Katarzyny i pasy ruchu dla rowerów wzdłuż całej inwestycji.
news Za wieczyste na indywidualne konta

Miasto wprowadza indywidualne numery rachunków bankowych dla wpłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów. Ułatwi to szybką i bezpośrednią identyfikację dokonywanych opłat.
news Toruńskie Spotkania Kultury Studenckiej

Toruńskie Spotkania Kultury Studenckiej, w skrócie TSKS, to kilkudniowy festiwal, którego głównym celem jest promowanie studenckiej kultury w każdej odsłonie.
news Wystawa żużlowa na rynku

Od 25 marca na Rynku Staromiejskim w Toruniu wszyscy mieszkańcy i odwiedzający miasto mają niepowtarzalną okazję zapoznać się z wyjątkową wystawą
news Energa w półfinale

Katarzynki bez większych problemów pokonały ROW Rybnik i awansowały do półfinału.
news Razem przez życie

Przeżyli razem 50, a nawet więcej lat. W najbliższy piątek, 27 marca 2015 r., jedenaście toruńskich par otrzyma Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Podatki lokalne
Projekty europejskie
Wybory Prezydenta RP 2015
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
01 kwietnia

1629 - W Toruniu rozpoczęto budowę nowoczesnych fortyfikacji ziemnych złożonych z ośmiu bastionów. Pracami kierował inżynier Antoni Petersen z Gdańska.

1632 - Adam Freytag - ur. w Toruniu w 1608 - matematyk i inżynier wojskowy uzyskał na uniwersytecie w Lejdzie stopień doktora medycyny.

1729 - Jan Henryk Hauenstein - szlachcic łużycki, toruński ławnik nowomiejski, wydawca źródeł prawa chełmińskiego został wpisany do księgi obywateli miasta (uzyskał prawa miejskie).