Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 01.09.2015 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Konkurs na szczepienia

Miasto ogłosiło konkurs na realizację w 2015 r. programu szczepień dla seniorów po 65. roku życia.
news Zapisy na warsztaty piernikarskie

Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza na bezpłatne warsztaty piernikarskie podczas nadchodzącego Święta Piernika 5-6 września 2015 r.
news Złoty śledź dla Chełmna

Drużyna z Chełmna wygrała tegoroczny turniej toczenia beczek podczas święta ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi.
news Seniorzy mają głos

Organizujesz ciekawe przedsięwięcie dla seniorów? Zgłoś swój pomysł toruńskiej Radzie Seniorów.
news Klucze na Jarze

Pierwsi mieszkańcy wprowadzają się do budynków TTBS na osiedlu JAR. 31 sierpnia 2015 r. klucze przekazał im zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski.
news Święto Toruńskiego Piernika – zatańczymy?

Miasto Toruń, Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. oraz Fundacja YouHaveIt zapraszają na wyjątkową Międzypokoleniową Potańcówkę w rytmie lat sześćdziesiątych.
news W rocznicę wybuchu wojny

Pod pomnikiem w alei św. Jana Pawła II odbędą się 1 września o godz.12.00 obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
news Srebny medal dla Kowalskiego

Dużym sukcesem zakończył się występ toruńskiego żeglarza Szymona Kowalskiego na XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Siedemnastolatek reprezentujący Toruński Klub Żeglarski w klasie Laser 4.7 zdobył srebrny medal uzyskując tytuł Wicemistrza Polski Juniorów Młodszych. Klasa Laser 4.7 jest bezpośrednią klasą przygotowawczą do olimpijskiej klasy Laser Stardard dla mężczyzn i Laser Radial dla kobiet.
news Toruń pomaga uchodźcom z Jemenu

Państwo Teresa i Hamid Bukirowie są ofiarami wojny w Jemenie. Do Polski przyjechali 4 kwietnia br. z ogarniętego konfliktem zbrojnym Adenu. Wojna pozbawiła ich dobytku i postawiła w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dziś rodzina otrzymała klucze do mieszkania komunalnego.
news Młyny wyróżnione

Adaptacja Młynów Toruńskich na Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży wyróżniona w konkursie "Modernizacja Roku 2014".
news Inauguracja na Ogrodowej

W Zespole Szkół nr 24 przy ul. Ogrodowej 3/5 odbędzie się 1 września miejska inauguracja roku szkolnego 2015/2016 w Toruniu.
news Zmiany na linii 13 i 28

Od 1 września 2015 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy autobusów linii nr 28.
news Niepełnosprawni stażyści w urzędzie

"Człowiek to najlepsza inwestycja" - pod takim hasłem pięcioro niepełnosprawnych odbywa staż Urzędzie Miasta Torunia
news Mieszkania na JAR-ze

Trzy pierwsze, wybudowane przez TTBS budynki na osiedlu JAR są już gotowe. W poniedziałek 31 sierpnia 2015 r. o godz. 9.30 mieszkania przy ul. Watzenrodego 10, 10a i 13 zostaną oddane do użytkowania.
news Weekend w Toruniu

Pod znakiem ostatnich dni Skyway, święta ulic Szerokiej oraz finałowego koncertu festiwalu Nova Muzyka i Architektura upłynie ostatni weekend wakacji.
news Finał Sportowego Lata 2015

To już ostatni akcent programu Sportowe Lato 2015. 30 sierpnia sportowe wakacje pożegnamy Niedzielą dla zdrowia.
news Ostatnia letnia przejażdżka

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zaprasza w niedzielę 30 sierpnia na ostatnią tego lata przejażdżkę tramwajem turystycznym.
news Ulica Stanisława Szymańskiego

Jedna z ulic na Bielawach-Grębocinie będzie nosiła imię Stanisława Szymańskiego.
news Gimnazjum po termomodernizacji

Po wakacjach uczniowie Gimnazjum nr 3 przy ul. Żwirki i Wigury wrócą do wyremontowanej, ocieplonej szkoły.
news Referendum - gdzie głosować?

121 obwodów głosowania funkcjonować będzie w Toruniu podczas referendum 6 września 2015 r. 111 z nich są to tzw. obwody stałe, a 10 to tzw. obwody odrębne utworzone w areszcie, szpitalach i placówkach opieki społecznej.
news Sfotografuj światło

Kolacja, nagroda pieniężna lub gadżety festiwalowe czekają na autorów najlepszych zdjęć na Skyway.
news Rowerowy Skyway

W sobotę ulicami Torunia przejedzie Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna. Start na Rynku Nowomiejskim o godz. 21.00.
news Radzili o roku szkolnym

Organizacja nowego roku szkolnego w Toruniu była 26 sierpnia 2015 r. tematem spotkania dyrektorów toruńskich placówek oświatowych.
news Święto strażników

Nagrody i wyróżnienia za ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę a także awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymają toruńscy strażnicy miejscy.
news Wydawnictwo na medal

Toruńskie Wydawnictwo Adam Marszałek otrzyma Medal "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze.
news Czadca świętuje

Partnerska Czadca obchodzi w sierpniu swoje patronalne święto. Wezmą w nim udział przedstawiciele Torunia.
news Zmiany w sporcie

Mariola Soczyńska będzie od 1 września 2015 r. pełnić obowiązki dyrektora Wydziału Sportu i Turystki UMT. Dotychczasowy szef jednostki, Jarosław Więckowski, 31 sierpnia 2015 r. kończy pracę w urzędzie miasta.
news Dyrektor od promocji

Ewa Banaszczuk-Kisiel od 1 września 2015 r. będzie dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Miasta Torunia.
news Szachy przy szkole

Przy Zespole Szkół nr 16 przy ul. Dziewulskiego w Toruniu powstanie plac gier. Miasto ogłosiło przetarg na jego budowę.
news Większa zniżka na grunt

Z 70 do 90% wzrosną bonifikaty ceny sprzedaży od nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miasta Toruń na rzecz najemców.
news Próby obciążeniowe na estakadzie

Sześć ciężarówek, 210 ton, obciążenie statyczne i dynamiczne- tak wyglądała próba obciążeniowa na estakadzie, która powstała w ramach budowy II etapu Trasy Średnicowej Północnej. Obiekt zapewni bezkolizyjny przejazd na torami kolejowymi i tramwajowymi. Estakada nad ulicą Wschodnią liczy 454 m długości, ma 14 m wysokości w najwyższym miejscu i 9 m w najniższym miejscu. Jej szerokość całkowita wynosi 18,6 m.
news 14 sesja rady miasta

Przystąpienie do stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania, zamknięte obwody głosowania i bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców oraz od ceny gminnych nieruchomości gruntowych – tym między innymi Zajma się radni na 14 sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się w dniu 27 sierpnia 2015 roku. Początek o godz. 1000.
news przerwa technicna

przerwa technicna
news Z wizytą w Łucku

Delegacja Torunia wzięła udział 22-24 sierpnia 2015 r. w obchodach święta partnerskiego miasta Łucka.
news Pomysł na zieleniec

Miasto chce zagospodarować zieleniec pomiędzy ul. Chopina, Bydgoską i Al. 500-lecia w Toruniu.
news Korekty w organizacji ruchu

Służby miejskie wspólnie z policją oceniają i wprowadzają korekty w organizacji ruchu obowiązującej na czas remontu północnej jezdni ulicy Odrodzenia. Dla zwiększenia płynności ruchu wyłączona została sygnalizacja świetlna i zamontowane zostały lampy ostrzegawcze.
news Profil Zaufany ułatwia życie

Aby móc w pełni korzystać z platformy ePUAP, która umożliwia nam załatwianie urzędowych spraw przez Internet, bez konieczności wizyty w magistracie, wystarczy założyć indywidualne konto i uzyskać Profil Zaufany.
news Urząd przez internet

Już we wrześniu torunianie będą mogli korzystać z 20 nowych usług elektronicznych na platformie ePUAP. Pozwoli to na załatwienie wielu urzędowych spraw z domu, za pośrednictwem Internetu. Wystarczy tylko założyć indywidualne konto i uzyskać Profil Zaufany.
news NEUCA dla zdrowia

Kolejny raz torunianie wyruszą na ulice w charytatywnym marszu, podczas którego zbierane będą pieniądze na cele dobroczynne. Za każdy kilometr przebyty przez jednego uczestnika marszu, NEUCA przekaże 2 złote na działania prozdrowotne, skierowane do toruńskich seniorów. Podczas imprezy na uczestników czeka wiele niespodzianek i atrakcji. Start 5 września 2015r, o godz. 12.00 na Rynku Nowomiejskim.
news Lekcje z ZUS

Oddział ZUS w Toruniu zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w „Lekcjach z ZUS”.
news Stworzenie świata w Toruniu

Arcydzieło sztuki oratoryjnej Haydna zabrzmi na finał tegorocznego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura.
news Kolejne dwa tytuły mistrzowskie

W Warszawie rozegrano finał Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym – Memoriał Stanisława Królaka, który to zakończył cały cykl wyścigów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Polski.
news Przed pierwszym dzwonkiem

Blisko 29 tysięcy uczniów rozpocznie 1 września w Toruniu rok szkolny 2015/2016.
news Przeniesiony przystanek

W związku z rozpoczynającym się od 26 sierpnia br. (środa) remontem ul. Odrodzenia i wprowadzonym na czas robót objazdem autobusy MZK linii nr 12, 13, 14, 15, 22 i 28 zatrzymywać się będą na przystanku tymczasowym na ul. Grudziądzkiej, za skrzyżowaniem z ul. Legionów.
news Koparki na osiedlach

W 2015 roku kontynuowana jest budowa i modernizacja sieci dróg lokalnych. W sumie miasto przeznaczyło na ten cel 14,7 mln zł. Ekipy drogowe pracują w kilku dzielnicach naszego miasta. Niektóre ulice zyskały już nowy wygląd.
news Śledź w roli głównej

Tradycyjnie już w ostatnią sobotę wakacji główny trakt handlowy toruńskiej starówki będzie obchodził swoje święto. Huczne obchody VII Święta Ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi już 29 sierpnia.
news Kamienica jak nowa

Miasto rozpoczęło remont budynku przy ul. Konopnickiej 13. Po modernizacji powstaną tam biura MOPR i pomieszczenia pod usługi administracyjno-biurowe.
news Pożegnanie wakacji

Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza zaprasza na festyn rodzinny „Pożegnanie wakacji”, który odbędzie się 31 sierpnia w godzinach 14.00 – 18.00 w „Piernikowym Miasteczku”.
news Centrum edukacyjne MPO na finiszu

Jesienią ruszy centrum edukacji ekologicznej. MPO kończy realizować projekt. Już dziś zapraszamy na „drzwi otwarte” centrum i ZUOK 19 września.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Podatki lokalne
Projekty europejskie
Referendum 2015
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
01 września

1456 - Rada miasta Torunia wezwała pospólstwo obu części miasta do płacenia uchwalonych na wojnę z Zakonem podatków. Doprowadziło to do rozruchów w mieście.

1576 - Król Stefan Batory przyjął w Toruniu hołd Stanów Pruskich, Rady i gminy miasta Torunia.

1667 - Cechy miasta Torunia wniosły zbiorową skargę do króla polskiego Jana Kazimierza Wazy na panujące w mieście stosunki. Król powołał komisję do zbadania sprawy.