Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 23.09.2014 r.


Polna w przebudowie

Ulica Polna, jedna z wąskich i najbardziej zatłoczonych ulic Torunia, zyskuje całkowicie nowy standard. Po przebudowie, trwającej na odcinku od Grudziądzkiej do Chrobrego, droga będzie miała cztery pasy, chodniki i ścieżkę rowerową. Inwestycja za ponad 10 mln zł zakończy się w maju 2012 roku.

Ulica Polna przed przebudową 

Przejazd Polną w środku dnia, szczególnie od skrzyżowania z Grudziądzką w kierunku Chrobrego i Mazowieckiej, stanowi spore wyzwanie. Ulica obsługująca liczne  w północnej części Torunia firmy, składy budowlane i centra dystrybucyjne, ze względu na swoje słabe parametry nieustannie się blokuje. Na przeważającym odcinku wąska jezdnia z dwoma pasami ruchu, miejscami brak chodnika - to wszystko stanowi duże utrudnienie dla kierowców i pieszych. Wiele pozostawia do życzenia stan nawierzchni Polnej, obciążanej każdego dnia setkami ton samochodów towarowych.

  

Po poszerzeniu droga będzie miała 4 pasy

Za rok  to się całkowicie zmieni. Na najbardziej newralgicznym odcinku 1165 m od ulicy Chrobrego do  Grudziądzkiej trwa przebudowa drogi. Polna jest poszerzana do ulicy czteropasmowej o zmiennej szerokości od  14 m do 19,5 m , po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, z nawierzchnią bitumiczną.  Po obu stronach ulicy powstanie chodnik o szerokości 2 m z kostki polbrukowej, dodatkowo po stronie południowej bitumiczna ścieżka rowerowa o szerokości 2,3 m. Projekt obejmuje wykonanie odwodnienia do kanalizacji deszczowej, oświetlenia i nasadzenia zieleni ulicznej.

 

Prace ruszyły w marcu 2011 r. i planowo zakończą się 31 maja 2012 r. Co ważne, roboty będą realizowane przy zachowaniu dotychczasowego ruchu (z niezbędnymi ograniczeniami). Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma STRABAG sp. z o. o. w Pruszkowie.  Koszt robót wyniesie 10 323 280,94 zł.

>>> Zobacz pozostałe miejskie inwestycje

>>> Interaktywna mapa miejskich inwestycji


[3.06.2011]news Rajd Wilczym Tropem Wyklętych

Rajd Wilczym Tropem Wyklętych odbędzie się w dniach 26-28 września na trasie Toruń – Wilcze Kąty.
news O relacjach rodzice - dziecko

27 września (sobota) w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu odbędzie się spotkanie „Jakoś czy jakość w relacjach rodzice-dziecko?” Początek o godz. 12.30 w sali B 282. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
news Na grzyby!

W niedzielę, 28 września Szkoła Leśna na Barbarce zaprasza od godz. 14.00 na "Grzybobranie na polanie".
news Jestem widoczny, jestem bezpieczny

Ruszyła akcja edukacyjna „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Udział w prelekcjach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym weźmie około tysiąc uczniów z toruńskich szkół.
news Polacy na Hornie

23 września o 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika odbędzie się wernisaż wystawy jubileuszowej z okazji czterdziestolecia powstania Bractwa Kaphornowców „Polacy na Hornie”.
news Kimura Cup Toruń

22 i 23 listopada w Zespole Szkół Numer 28 w Toruniu, ul. Przy Skarpie 13 odbędą się zawody Kimura Cup Toruń, podczas których zostanie rozegrany turniej Brazylijskiego Jiu-Jitsu (22 listopada) oraz Judo Dzieci (23 listopada).
news Nabór do akademii łyżwiarskiej

MKS Axel, najprężniej rozwijający się klub łyżwiarski w Polsce, organizuje w Toruniu Akademię łyżwiarską.
news Nowe wybiegi dla psów

Toruń nadal prowadzi wojnę przeciwko psim kupom. W mieście powstały dwa kolejne wybiegi dla psów.
news Awans Angels Toruń

Angels Toruń awansowali do pierwszej ligi. W emocjonującym meczu pokonali Crusaders w Warszawie 23:14.
news Jestem bezpieczna

Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XVII edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet „JESTEM BEZPIECZNA”. W ramach szkolenia odbędą się nieodpłatne zajęcia z samoobrony oraz psychologii dla kobiet.
news W Toruniu o seniorach

W dniach 23-25 września w Auli UMK odbędzie się największe w Polsce wydarzenie edukacyjne poświęcone tematowi opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi – XVII Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej.
news Thorunium dla nadburmistrza

Nadburmistrz Getyngi Wolfgang Meyer odznaczony medalem prezydenta Torunia Thorunium.
news Człowiek – ciało i duch

25 i 26 września: Teologiczno-Etnologiczna Konferencja Akademicka „Człowiek – ciało i duch”.
news Odznaka dla Muzeum

18 września 2014 r. podczas uroczystej gali w Warszawie Podsekretarz Stanu Katarzyna Sobierajska, złożyła na ręce dyrektora Marka Rubnikowicza dyplom i honorową odznakę „Za zasługi dla turystyki” przyznaną Muzeum Okręgowemu w Toruniu.
news Awanse dla nauczycieli

23 września 2014 r., o godz. 14.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej 224/226 odbędzie się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielom mianowanym.
news 149 mln zł dla toruńskiego mostu!

Budowa nowego mostu drogowego w Toruniu otrzymała dodatkowo blisko 150 mln zł dofinansowania unijnego.
news Internet dla pokoju

Dzieci z Torunia i Serbii połączyły się 19 września 2014 r. we wspólnym apelu o pokój na świecie – przez internet.
news XI forum NGO w Toruniu

Warsztaty, debaty, kawiarenka dla seniorów, konferencja – to wszystko czeka na wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych podczas XI Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży i trwać będzie od 20 do 24 października 2014 roku!
news Weekend w Toruniu

W dniach 19-21 września w Toruniu obchodzony jest Weekend bez samochodu. W tych dniach odbędą się: rowerowa masa krytyczna, festyn rodzinny, drzwi otwarte w MZK, koncerty przystankowe, a także przejazdy tramwajem turystycznym.
news Przetarg na Staromostową

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu ogłosił przetarg na budowę Trasy Staromostowej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 9 października 2014 r.
news Zgłoś zameldowanie w WKU

Od 1 sierpnia 2014 r. obowiązek zgłoszenia zmiany miejsca zamieszkania oraz innych danych leży po stronie osoby zobowiązanej do czynnej służby wojskowej, a nie – jak dotychczas – po stronie organu meldunkowego.
news Metro w Toruniu

Już 27 września 2014 roku do Torunia zawita kultowy musical Metro.
news Współpraca z NGO w 2015

Prezydent Torunia zaprasza organizacje pozarządowe do dyskusji na temat programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2015 r. Konsultacje rozpoczynają się 18 września i potrwają do 3 października 2014 r.
news Thorunium dla nadburmistrza Getyngi

21 września 2014 r. o 17.00 w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się uroczystość wręczenia medalu Thorunium Wolfgangowi Meyerowi nadburmistrzowi Geryngi.
news Koparki na osiedlach

Ponad 20 dróg osiedlowych zostanie w tym roku przebudowanych przez toruńskich drogowców.
news Najlepsi kierowcy w Toruniu

W weekend 19-21 września prawdziwa gratka dla fanów sportów motorowych. Na toruńskich torach zawarczą silniki motocykli i bardzo szybkich aut.
news Miejski Program Stypendialny

Miejski Program Stypendialny to finansowe wsparcie skierowane do najlepszych studentów, którzy kontynuują lub rozpoczynają studia w Toruniu. O jego przyjęciu radni zdecydują na sesji 25 września. 
news Stop dopalaczom!

Straż Miejska rozpoczyna realizację nowego programu profilaktyczno-edukacyjnego „Stop dopalaczom!”, który adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
news Mieszkanie dla absolwenta

Radni na sesji 25 września pochylą się nad programem „Mieszkanie dla absolwenta”. W jego ramach Toruń przeznaczy rokrocznie pięć mieszkań dla najlepszych absolwentów toruńskich uczelni.
news Tańsze bilety MZK

Miasto wychodzi naprzeciw pasażerom komunikacji miejskiej. Chce obniżyć ceny niektórych biletów miesięcznych i wprowadzić nowe bilety – rodzinne, weekendowe i 15-dniowe. Na sesji 25 września z projektami zmian zapoznają się radni.
news Toruń za pół ceny

W weekend 26-28 września odbędzie już siódma edycja akcji „Toruń za pół ceny”.
news Obniżka dla ciężarówek

Na najbliższej sesji rady miasta, 25 września 2014 r., radni pochylą się nad zmianami w podatkach.
news Bezpieczny Internet dla rodziców

Z jakimi zagrożeniami w sieci mogą spotkać się dzieci, dowiedzą się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Toruniu. 18 września autorski program z zakresu Bezpiecznego Internetu poprowadzą profilaktycy z toruńskiej Straży Miejskiej.
news Pierwsze posiedzenie Rady Seniorów

18 września 2014 r. po raz pierwszy obradowała Rada Seniorów.
news Dofinansowanie unijne dla JAR-u

Dzięki funduszom unijnym miasto będzie kontynuować zbrojenie terenów inwestycyjnych na JARZ-e.
news Zlot Pojazdów Militarnych

27 września 2014 roku przy ulicy Poznańskiej - pomiędzy schronami Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń i Fundacji – odbędzie się II Toruński Zlot Pojazdów Militarnych pamięci Roberta Tirczakowskiego.
news Gagarina w przebudowie

W najbliższy piątek, 19 września, toruńscy drogowcy podpiszą umowę na przebudowę ulicy Gagarina, Krzemienieckiej i Wileńskiej.
news Weekend bez samochodu

Toruń włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, którego punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie „Europejski Dzień Bez Samochodu”.
news Karta Dużej Rodziny

Przez cały czas w Urzędzie Miasta Torunia można składać wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
news Kto dociepli szkoły?

Miasto ogłosiło przetargi na termomodernizację dwóch kolejnych toruńskich placówek oświatowych: Zespołu Szkół nr 31 przy ul. Dziewulskiego i Zespołu Szkół nr 24 przy ul. Ogrodowej.
news Geomorfolodzy w Toruniu

160 naukowców bierze udział w X Zjeździe Geomorfologów Polskich, który odbywa się 16-19 września w Toruniu.
news Miedziński w Toruniu z dziką kartą

Adrian Miedziński wystąpi z dziką kartą podczas 2014 Borygo Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland, które odbędą się już 11 października na Motoarenie.
news Polski mapping w Norwegii

Widowiskowy mapping zaprezentowali polscy twórcy podczas festiwalu światła Factory Light Festival, który odbywał się w norweskim Slemmestad w dniach 12–14 września 2014 roku. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego „Świetlny most Toruń–Slemmestad”.
news Teatralny weekend dużej rodziny

20-21 września Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na wspólne świętowanie urodzin Pippilotty Wiktualii Firandelli Złotomonetty Pończoszanki, dla przyjaciół po prostu Pippi.
news Na życzenie torunian

Kolejna siłownia pod chmurką i nowe place zabaw powstaną niedługo w Toruniu. Zostaną wybudowane w ramach budżetu partycypacyjnego.
news Toruń zielonym miastem

Kapituła konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” ogłosiła listę laureatów i wyróżnionych projektów. Toruń wyróżniony został w trzech kategoriach.
news Przeboje kabaretu Elita

W piątek, 19 września w Toruniu: Jerzy Skoczylas i koncert poświęcony twórczości Jana Kaczmarka.
news Toruń na medalowym podium

Toruń znalazł się w czołówce opracowanego przez „Wspólnotę” prestiżowego rankingu samorządowych inwestycji w infrastrukturę techniczną. Zajął II miejsce wśród miast wojewódzkich i tym samym poprawił swą pozycję sprzed roku, kiedy to był piąty.
news Nowy regulamin Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół

Już niebawem zainaugurowany zostanie nowy Sportowy Rok Szkolny 2014 / 2015 dla przedszkoli i szkół w Toruniu.
news Zagraj w Pucharze Tymbarku

Do 10 października potrwają zapisy do XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
news Święto ulicy Pod Krzywą Wieżą

Jedna z najbardziej urokliwych ulic toruńskiej starówki - ulica Pod Krzywą Wieżą - po raz piąty będzie obchodzić swoje święto.
news Pamięć o Sybirakach

17 września w Toruniu będziemy obchodzić Dzień Sybiraka.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Nabór do przedszkoli 2014/2015
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
23 września

1492 - Przedstawiciele miasta Torunia brali udział w uroczystościach koronacyjnych Jana Olbrachta w Krakowie.

1742 - Po 10 dniowym przebywaniu w areszcie miejskim w Toruniu - po bitwie rychnowskiej - 13.09.1742 - Zuzanna Konopczyna i jej dwie towarzyszki opuściły miasto i udały się do Kowalewa Pomorskiego.

1894 - Powstało w Toruniu pierwsze ognisko Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".