Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 16.04.2014 r.

news Wolontariusze poszukiwani

Poszukujemy wolontariuszy na Puchar Europy w Wielobojach Superliga Toruń 2014. Zawody odbędą się od 5 do 6 lipca 2014 roku. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2014 r. do godziny 15.00.
news Roboty na Czerwonej Drodze

W środę 16 kwietnia 2014 r. ruszają prace na Czerwonej Drodze.
news Wystawa z Sienkiewiczem

16 kwietnia o 16.00 Muzeum Okręgowe zaprasza do Domu Eskenów przy ul. Łaziennej 16 na otwarcie wystawy „Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej”.
news Rewitalizacja Bydgoskiego Przedmieścia

Od grudnia 2013 roku w Toruniu realizowany jest projekt „Rewitalizacja Społeczna na Bydgoskim Przedmieściu". Do końca listopada 2014 zaplanowano szereg działań na rzecz mieszkańców osiedla.
news Prace w hali na finiszu

Na hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Bema montowana jest już bieżnia lekkoatletyczna – wyłożone zostały okalające arenę tory, pozostała przestrzeń w centrum głównej areny.
news Lokale od gminy

Lokale użytkowe, garaż, forty i pomieszczenia gospodarcze do wzięcia. 6 maja 2014 r. o godz. 11.00 w siedzibie Biura Obsługi Mieszkańców nr I przy ul. Gołębiej 3 w Toruniu odbędzie się przetarg ustny na wynajem gminnych nieruchomości.

Do wynajęcia jest 6 lokali użytkowych przy ul. Gagarina, Rynku Wełnianym, Szosie Chełmińskiej, al. Jana Pawła II i Działowskiego.  Dwa obiekty forteczne mieszczą się przy ul. Wschodniej oraz ul. Rudackiej, pomieszczenia gospodarcze  przy ul. Rolniczej, a garaż przy Szosie Chełmińskiej.
news Kościół św. Szczepana po remoncie

Zakończył się kapitalny remont ewangelicko-augsburskiego kościoła św.Szczepana w Toruniu.
news Świadczenia przed Wielkanocą

W związku ze zbliżającymi się świętami, wyjątkowo w tym miesiącu świadczenia pielęgnacyjne dla osób rezygnujących z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem zostaną wypłacone przed Wielkanocą, już 16 kwietnia.
news Mistrzowie z Torunia

Zawodnicy KST Energa - Manekin Toruń Konrad Kulpa i Jakub Dyjas Mistrzami Polski Seniorów w grze podwójnej w tenisa stołowego.
news Torunianie u Jana Pawła II

23 kwietnia o godz. 16.00 Muzeum Okręgowe zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy „Torunianie u Ojca Świętego Jana Pawła II”
news Nowe loty do Warszawy

14 kwietnia odbył się lot widokowy inaugurujący połączenie Bydgoszcz – Warszawa.
news Głosuj na most

Trwa internetowy konkurs „Top Inwestycje Komunalne 2014”. Można w nim głosować na nowy most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Rozstrzygnięcie 30 kwietnia.
news Roxie na wyspie lemurów

W toruńskim ZOO zamieszkały trzy samice największego lemura na świecie.
news Jazzowy popis w Dworze Artusa

Centrum Kultury Dwór Artusa po raz kolejny miało przyjemność zaprosić miłośników jazzu na koncert wybitnego trębacza - Piotra Wojtasika wraz z zespołem.
news Spotkanie z Pawłem Tańskim

Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na kolejne spotkanie z cyklu „Literaci po godzinach” zaprosiła toruńskiego twórcę – Pawła Tańskiego.
news Znowu zagra Cosmopolis

Toruńska fontanna Cosmopolis budzi się do życia po zimowym śnie. Pierwszy seans we wtorek 15 kwietnia 2014 r. o godzinie 20.30.
news Strażnicy na targach

W dniach 8-11 kwietnia 2014 roku toruńska Straż Miejska uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Zabezpieczeń Securex 2014, które odbywały się w Poznaniu.
news Z Wilnem w pamięci

Już ponad 25 lat działa w Toruniu Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
news Wiosenna walka z gryzoniami

Od 1 do 30 kwietnia 2014 r. należy przeprowadzić deratyzację wszystkich nieruchomości na terenie miasta. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i administratorach posesji.
news Laureaci 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu

Andrei Kutsila i Vyachaslau Rakitski z filmem dokumentalnym „Miłość po białorusku" oraz Adam Barwiński i jego reportaż „Król Edward" - to laureaci nagród 2. edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Festiwal odbywał się w Toruniu 10-12 kwietnia 2014 r.
news Miasto się zbroi

Jeszcze tylko do 16 kwietnia 2014 r. można składać wnioski na dofinansowanie uzbrojenia terenów pod inwestycje mieszkaniowe w 2014 r. wsparcie przeznaczone jest dla inwestorów realizujących budownictwo mieszkaniowe.
news Nabór do przedszkoli

14 kwietnia 2014 roku, rusza elektroniczny nabór do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/15. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do pięciu przedszkoli miejskich lub oddziałów przyszkolnych. Wnioski można składać do 7 maja 2014 roku.
news Żyją długo i szczęśliwie

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 15 par świętowało 11 kwietnia 2014 r. 50 i więcej lat małżeńskiego stażu.
news Zamknieta ścieżka dla rowerów

W najbliższy poniedziałek, 14 kwietnia 2014 r., rozpoczną się prace polegające na usunięciu nierówności nawierzchni kap chodnikowych na łącznicy estakady prawobrzeżnej.
news Wahadło na Czerwonej Drodze

Nowa nawierzchnia ze wzmocnieniem, bitumiczna droga rowerowa, wymiana kanału deszczowego, nowe wpusty i przykanaliki - wszystko to zostanie wykonane w ramach remontu południowej jezdni Czerwonej Drogi. Prace ruszą w najbliższą środę, 16 kwietnia 2014 r.
news Medale dla Toruńczyka Toruń

Zawodnicy Toruńczyka Toruń Sonia Bochyńska i Mateusz Szurmiej zdobyli pięć medali na rozgrywanych w Tajlandii zawodach Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
news Weekend w Toruniu

W czasie akcji „Toruń za pół ceny” watro również odwiedzić placówki kultury, które przygotowały specjalną ofertę (zobacz patrnerów akcji).
news Zmiany w ZS nr 22

Systematycznie zmniejszająca się liczba uczniów we wszystkich szkołach wchodzących w skład Zespołu Szkół Nr 22 w Toruniu to główna przyczyna likwidowania zespołu.
news Punkt dla diabetyków

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z punktu konsultacyjnego działającego w Stowarzyszeniu Diabetyków przy ul. Jęczmiennej 10 w Toruniu. Dodatkowe dyżury w kwietniu.
news Studenci w juwenalia pojadą za darmo

Podczas tegorocznych Juwenaliów w Toruniu, między 8 a 11 maja 2014 roku, studenci będą mogli za darmo jeździć komunikacją miejską.
news Festiwal Sztuki Faktu otwarty

W Baju Pomorskim w Toruniu rozpoczął się 10 kwietnia 2014 roku 2. Festiwal Sztuki Faktu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "25 lat wolności".  Gala otwarcia  była okazją do spotkania z kilkoma ważnymi osobistościami telewizji, a także obejrzenia we fragmentach i w całości kilku dokumentów, m.in. o nowym toruńskim moście. 
news Bezpłatny kurs samoobrony

W najbliższy wtorek, 15 kwietnia 2014 r., rozpocznie się bezpłatny kurs samoobrony dla Pań. Trwają zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń.
news Nowe ulice w Toruniu

Fromborska, Iławska i Szczepana Waczyńskiego – tak będą się nazywały nowe ulice w Toruniu. Dwie pierwsze znajdują się na osiedlu Bielawy-Grębocin, trzecia – na Podgórzu.
news Toruński Program Współpracy

To już ostatni miesiąc testowania Toruńskiego Programu Współpracy.
news Mistrzowie baroku i klasycyzmu

11 kwietnia o 19:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert „Torelli, Haydn, Mozart – mistrzowie baroku i klasycyzmu”. Koncert bierze udział w akcji „Toruń za pół ceny". Dla pierwszych 40 osób przeznaczono bilety za 15 zł.
news Nabór „Toruń dla mieszkańców”

Trwa nabór na ostatnią edycję szkoleń skierowanych do przedstawicieli organizacji pozarządowych, w ramach partnerskiego projektu "Toruń dla mieszkańców". Na zgłoszenia czekamy do 6 maja 2014 r.
news Zmiany w obwodach głosowania

Radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian granic, nazw, siedzib i utworzenia odrębnych obwodów głosowania dla przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 25 maja 2014 r.
news Więcej na II etap Trasy Średnicowej

Zwiększenie kwoty przeznaczonej na II etap Trasy Średnicowej Północnej, oszczędności na rozliczeniu budowy mostu i ul. Nieszawskiej – na sesji rady miasta 10 kwietnia 2014 r. radni wprowadzili zmiany w budżecie Torunia. Są one związane z budową II etapu Trasy Średnicowej Północnej.
news W piątek Droga Krzyżowa

W piątek, 11 kwietnia 2014 r. po południu, ulicami toruńskiej starówki przejdzie tradycyjna procesja Drogi Krzyżowej.
news Maszyny na Suwalskiej

Obiekt mostowy znajdujący się w ciągu ulicy Suwalskiej zostanie przebudowany i zyska zupełnie inne parametry. Wszystko to za sprawą przebudowy, która ruszy w najbliższy poniedziałek, 14 kwietnia 2014 r.
news W sobotę zamknięty wiadukt

W związku z trwającą modernizacją wiaduktu kolejowego na placu Armii Krajowej w najbliższą sobotę 12 kwietnia 2014 r. nie będzie możliwości przejścia ani przejazdy pod tym obiektem. Prace będą prowadzone od godziny 7.00 do godziny 20.00.
news Limity na sprzedaż alkoholu

Na majowej sesji rady miasta toruńscy radni będą debatowali nad zwiększeniem liczby punktów sprzedaży alkoholu. 10 kwietnia 2014 r. zapoznali się z projektem mówiącej o tym uchwały. Propozycja wyszła od grupy mieszkańców Torunia.
news Porządki w lesie przy Forcie II

Miasto chce przekształcić obszar między ulicą Rydgiera a Fortem II w Toruniu w teren leśno-parkowy.
news 55. sesja rady miasta

Zwiększenie kwoty przeznaczonej na II etap Trasy Średnicowej Północnej, oszczędności na rozliczeniu budowy mostu i ul. Nieszawskiej – na najbliższej sesji rady miasta, 10 kwietnia 2014 r., radni pochylą się m.in. nad zmianami w budżecie Torunia na 2014 r. Początek obrad o godz. 10.00.
news Trakcja z Warszawy dla toruńskich tramwajów

Warszawska spółka Trakcja – PRKiI S.A. zaprojektuje i zmodernizuje system sterowania oraz urządzenia odpowiedzialnych za zasilanie trakcyjnej sieci tramwajowej w Toruniu. Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu BiT City.
news Jarmark na Rynku Staromiejskim

Od 11 do 19 kwietnia będzie w tym roku trwał Jarmark Wielkanocny. Kramy z rękodziełem staną na Rynku Staromiejskim.
news Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Do 25 kwietnia 2014 r. można składać wnioski o przyjęcie do oddziałów szkół ponadgimnazjalnych dwujęzycznych, sportowych i mistrzostwa sportowego oraz do takich, w których kandydaci zdają sprawdziany uzdolnień kierunkowych.
news Święto reportażu w Toruniu

Już w czwartek, 10 kwietnia 2014 roku, rozpocznie się w Toruniu druga edycja Festiwalu Sztuki Faktu. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem została otwarta rejestracja na niektóre bloki programu.
news Zmiany w kartach parkingowych

Obecnie obowiązujące karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych stracą ważność 30 listopada 2014 r. Nowe karty parkingowe wydawane będą od 1 lipca 2014 r.
news Medale dla małżonków

Przeżyli razem 50 lat. W najbliższy piątek, 11 kwietnia 2014 r., 15 toruńskich par otrzyma Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Projekty europejskie
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
16 kwietnia

1676 - Król polski Jan III Sobieski wydał przywilej potwierdzający wolność wyznania konfesji augsburskiej w Toruniu.

1813 - Władze miasta podpisały akt kapitulacji. Rozpoczęła się okupacja rosyjska, która trwała do 17 września 1815 r.

1950 - W rezolucji Komitetu Miejskiego PZPR w Toruniu stwierdzono, że realizując uchwały Komitetu Centralnego " oczyszczono aparat gospodarczy i administracyjny demaskując i usuwając elementy wrogie i obce klasowo".