Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla niesłyszących

Aktualności
Toruń, 25.10.2014 r.

news Zanussi o pasjach w Toruniu

Krzysztof Zanussi gościł w Toruniu na IV Wojewódzkim Spotkaniu Samorządów Uczniowskich pt. "Głos należy do Ciebie".
news Komunikacja na 1 listopada

W dniach 24 października – 2 listopada inaczej pojedzie komunikacja miejska. Uruchomione zostaną też dodatkowe połączenia autobusowe.
news Toruńska aplikacja najlepsza

I nagroda dla toruńskiej aplikacji mobilnej wśród 18 zgłoszonych w konkursie „Róża Regionów 2014”.

Konkurs na najlepsze wydawnictwa i aplikacje mobilne promujące gminy, miasta i regiony organizuje od 2011 r. wydawca dwutygodnika „Wiadomości Turystyczne”. Biorą w nim udział miasta na prawach powiatu, powiaty, gminy miejskie i wiejskie, gminy wiejskie, regiony, lokalne grupy działania, a także lokalne i regionalne organizacje turystyczne. 

Wydawnictwa i aplikacje są oceniane w kategoriach:
news Nowa linia tramwajowa

Od poniedziałku 27 października w Toruniu uruchomiona zostanie nowa linia tramwajowa. Pojazdy z numerem 4 pojadą na trasie: Elana – Kościuszki – Kraszewskiego – Uniwersytet. Trasę obsługiwać będą pięcioczłonowe tramwaje typu swing, które uzyskały wymaganą homologację.
news Weekend w Toruniu

W niedzielę już po raz XXXII wystartuje Maraton Toruński. Zawodnicy zmagania na dystansie 42,195 km rozpoczną o 10.00 na Rynku Staromiejskim. Meta wyznaczona została na stadionie przy ul. Bema.
news Pieniądze dla szkół i szpitala

Więcej pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli, nowy koronarograf dla szpitala, mniejsze wydatki na dokapitalizowanie miejskich spółek i spłatę kredytów – na sesji rady miasta 23 października radni zaakceptowali zmiany w budżecie Torunia na 2014 r.
news NGO pomoże także emerytom

Na sesji rady miasta, 23 października 2014 r. radni przyjęli Program współpracy Gminy Miasta Toruń w 2015 r. z organizacjami pozarządowymi.
news Startup Weekend Toruń

Inkubator nowych technologii Smart Space w dniach 7-9 listopada 2014 organizuje Startup Weekend Toruń. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w Toruńskim Parku Technologicznym, w bud. G, przy ul. Włocławskiej 167.
news Konkurs na aplikację rozstrzygnięty

Tylko jedna praca wpłynęła w konkursie dla studentów na zaprojektowanie i wykonanie aplikacji wspomagającej proces katalogowania i wyszukiwania nagrobków na toruńskich cmentarzach. Kapituła nie przyznała nagrody głównej.
news Konkurs na rozwój sportu

Zapraszamy do udziału w konkursie ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu dzieci i młodzieży, w okresie od 24 października do 31 grudnia 2014 roku.
news Przy mogiłach Barbarki

26 października uczcimy w Toruniu 75. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce.

Co roku pod koniec października w lesie barbarskim odprawiane jest uroczyste nabożeństwo w intencji mieszkańców Torunia - ofiar masowych egzekucji, przeprowadzanych w tym miejscu w 1939 r. przez hitlerowców. Szacuje się, że śmierć poniosło około 600 osób. W tym roku mija 75. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Do udziału w uroczystości na Barbarce zapraszają Dowódca Garnizonu Toruń, Prezydent Miasta Torunia i Proboszcz parafii p.w. św. Antoniego.

Program:
news Będą tańsze bilety MZK

Miasto wychodzi naprzeciw pasażerom komunikacji miejskiej. Od nowego roku obniży ceny niektórych biletów miesięcznych i wprowadza nowe bilety – rodzinne, weekendowe i 15-dniowe.
news Stypendia dla studentów

Radni zdecydowali o przyjęciu Miejskiego Programu Stypendialnego. To finansowe wsparcie skierowane do najlepszych studentów, którzy kontynuują lub rozpoczynają studia w Toruniu.
news Zmiany w podatkach

Od nowego roku w Toruniu będą obowiązywać nowe stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportu dla niektórych kategorii pojazdów.
news Nie palę!

Straż Miejska rozpoczęła realizację nowego programu profilaktyczno-edukacyjnego pn. „Nie palę!”,
news Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych

W Toruniu odbyły się II Mistrzostwa Służb Mundurowych w MMA – mieszanych sztukach walki. W zawodach udział wzięło 42 zawodników reprezentujących policję, wojsko, Służbę Więzienną, Straż Pożarną, Biuro Ochrony Rządu, Żandarmerię Wojskową, Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca oraz Straż Miejską.
news Wizyta studyjna w Feniksie

W poniedziałek, 27 października 2014 r. odbędzie się wizyta studyjna w nowym oddziale Fundacji Feniks - Galerii PRZYDASIE.
news Sukces klasy mundurowej z VI LO

Uczniowie VI LO zwyciężyli w konkurencji zasadniczej - marszobiegu - oraz zajęli szóste miejsce w klasyfikacji punktowej podczas Centralnego Zlotu Klas o Profilu Wojskowym.
news Stop dopalaczom

Od początku października Straż Miejska realizacje w toruńskich placówkach oświatowych nowy program profilaktyczno-edukacyjnego pn. „Stop dopalaczom!”. Szkolenie adresowane jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
news Dyskusja o kreatywnych przestrzeniach w Toruniu

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym poświęconym kreatywnym przestrzeniom w Toruniu.
news Poznańska do remontu

24 października rusza remont ulicy Poznańskiej. Prace będą prowadzone na odcinku 875 metrów, od ul. Drzymały do ul. Andersa.
news Turniej Bokserski im.Zygmunta Krygiera

W dniach 25-26 października 2014 r. w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Bema w Toruniu odbędzie się XVIII Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Zygmunta Krygiera.
news Gimnazjum po pięćdziesiątce

50-lecie istnienia świętuje w tym roku Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.
news Autobusy pojada objazdem

Z powodu robót drogowych na ul. Poznańskiej w tamtym rejonie Torunia będą inaczej kursowały autobusy miejskie.
news Parking dla rowerów

Miejski Zarząd Dróg szuka wykonawcy parkingu dla jednośladów na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Zadaszona wiata z 10 stojakami rowerowymi, która służyć będzie za parking dla 20 rowerów, usytuowana zostanie na miejscu istniejących stojaków rowerowych po północnowschodniej stronie Rynku Nowomiejskiego.
news Nowe miejsca do rekreacji

Dwa kolejne obiekty służące rekreacji – park na Stawkach i ścieżka zdrowia na Rubinkowie - powstaną w tym roku w Toruniu w ramach budżetu partycypacyjnego.
news Zdrowy dzień

Zespół Szkół Nr 6 wspólnie z Ośrodkiem Rehabilitacji „NAVITA” organizuje akcję promocji zdrowia i wspomagania leczenia epilepsji pod hasłem „Zdrowy Dzień”.
news Jubileusz Gimnazjum nr 21

50-lecie istnienia świętuje Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.
news Spotkanie z Michałem Worochem

Muzeum Okręgowe zaprasza na spotkanie z podróżnikami Michałem Worochem i Maciejem Kamińskim pt. „Nie ma rzeczy niemożliwych”, które odbędzie się 24 października 2014 r. o godz. 17.00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Wstęp bezpłatny.
news 61. sesja rady miasta

Nowe stawki podatku od środków transportu i nieruchomości, obniżka cen niektórych biletów MZK i wprowadzenie nowych, stypendia i mieszkania dla studentów – tym między innymi zajmą się radni na 61. sesji rady miasta 23 października 2014 r. Początek o godzinie 10:00.
news Z uśmiechem w drugie stulecie

Prezydent Torunia odwiedził panią Zofię Dulko z ul. Antczaka, która świętuje w tym roku 102. rocznicę urodzin.
news „Straszny Młyn” na Halloween

Mroczna zagadka kryminalna, tajemnice laboratorium kryminalistycznego, profilowanie przestępcy na podstawie zdjęć, specjalne halloweenowe pokazy i doświadczenia naukowe, a do tego konkurs na najlepsze przebranie – takie atrakcje przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z okazji Halloween.
news Targi Konserwacje 2014

W dniach 23-24 października 2014 r. w Centrum Targowym „Park” w Toruniu odbędą się kolejne Toruńskie Spotkania Konserwatorskie. W programie XVIII Targi Konserwatorskie „KONSERWACJE” oraz IV Konferencja Naukowa Konserwatorów „Wczoraj i dziś konserwacji - restauracji zabytkowych kodeksów”.
news Z kraju tulipanów

Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy odwiedzi Toruń 22-25 października 2014 r.
news Korona Smakosza

Zakończyła się III edycja plebiscytu Korona Smakosza organizowanego przez Makro Cash&Carry w Toruniu. Plebiscyt towarzyszył jesiennej edycji akcji "Toruń za pół ceny", a Patronatem Honorowym objął go Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
news Zostań Katarzynką

Chcesz zostać koszykarką? Nic prostszego! Przyjdź na treningi organizowane przez MMKS Katarzynki.
news SPIErnikowe podchody

25 października rozegrana zostanie gra miejska organizowana przez koła naukowe SPIE i OSA Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Początek o godzinie 12:00. Start pod budynkiem WFAiIS.
news Medale z mistrzostw Europy w sztukach walki

18-19 października 2014 r. w Nowem odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy IMAF w Sztukach Walki. W zawodach wzięło udział ponad 170 zawodników z Polski i Europy zrzeszonych w Federacji IMAF.
news Olimpiada o bezpieczeństwie

Do 17 listopada uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w V Kujawsko-Pomorskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczny i przyjazny region”.
news NGO: Kandydaci do RDPP, dodatkowy nabór

Do 23 października 2014 można jeszcze zgłosić kandydata do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. Trwa dodatkowy nabór chętnych.
news Przetarg na wspólny prąd

Do 4 listopada można składać oferty na dostawę energii elektrycznej dla Gminy Miasta Toruń, kilku wyższych uczelni oraz podtoruńskich gmin, które utworzyły grupę zakupową.
news Dzień marchewki

Trwa toruńska kampania „Październik Zdrowiu – Tak, Uzależnieniom – Nie”. W ramach przedsięwzięcia młodzież Zespołu Szkół Technicznych zorganizowała „Dzień marchewki”.
news Pamięci ks. Popiełuszki

W Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
news Zwycięstwo Pomorzanina

Laskarze Pomorzanina pokonali u siebie AZS AWF Poznań 6:2 i odnieśli piąte ligowe zwycięstwo w sezonie.
news Udany start na Head of the Charles Regatta

Rewelacyjnie spisała się toruńska ósemka wioślarska, która wystartowała na 50. Head of the Charles Regatta. W dniach 18-19 października po raz pierwszy zawodnicy toruńskiej akademickiej osady wioślarskiej wzięli udział w regatach na rzece Charles w stanie Massachusetts USA.
news Bądź widoczny, bądź bezpieczny

Sześć publicznych przedszkoli z Torunia weźmie udział w kampanii „Bądź Widoczny, Bądź Bezpieczny”.
news Wybory - losowanie numerów list

20 października 2014 r. o godz. 13.00 zostaną przyznane, w drodze losowania, numery listom komitetów wyborczych.
news Lalki z nagrodami

Spektakl „Ostatnia sztuczka Georges’a Méli?sa” Teatru Drak z Czech zdobył największą ilość nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania. Grand Prix przyznane przez jury profesjonalne powędrowało do Włoch za spektakl „Malowany ogród” Compagnii TPO.
news Informacja dla użytkowników wieczystych nieruchomości
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia informuje o możliwości przekształcenia posiadanego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej będących własnością Gminy Miasta Toruń w prawo własności.Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykorzystanie informacji i danych z tego serwisu wyłącznie za zgodą Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Urzędu Miasta Torunia.

Transmisje z sesji RMT
Projekty europejskie
Wybory samorządowe 2014
Podatki lokalne
Nicolaus Copernicus Thorunensis
Strategia Rozwoju Miasta Torunia
Geoportal Miasta Torunia
Utrudnienia na toruńskich drogach
Serwis dla NGO
Nowy most dla Torunia
Kamery na Toruń

Co, gdzie i kiedy w Toruniu

Newsletter
Aktualne informacje z Torunia
na Twoją skrzynkę pocztową

Przewodnik Turysty
25 października

1805 - Urodził się Teodor Donimirski - wybitny działacz narodowy i społeczny. (zm. 1.05.1884).

1848 - Ukazał się pierwszy numer czasopisma "Biedaczek, czyli Mały i Tani Tygodnik dla Biednego Ludu", wydawanego w Toruniu przez Juliana Prejsa.

1853 - Odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Mikołaja Kopernika, dłuta Fryderyka Tiecka - berlińskiego rzeźbiarza - przed Ratuszem na Rynku Staromiejskim w Toruniu.