Zmiany w programie współpracy z NGO

Rusza drugi etap konsultacji społecznych "Wieloletniego programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi na lata 2013-2017".

Konsultacje związane są ze zmianami, jakie zostały wprowadzone w tym programie. Wynikają one z potrzeby dostosowania jego treści, przyjętej uchwałą nr 440/12 Rady Miasta Torunia z dnia 22 listopada 2012 r. do zapisów znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 i 395) oraz uwag przedstawicieli organizacji pozarządowych, zgłoszonych podczas spotkania konsultacyjnego "World Cafe" 17 sierpnia 2016 r. 

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2015 r. wprowadziła m.in. nowe obowiązki dla administracji dotyczące rad pożytku publicznego, regulacje dot. trybu odwoływania członków RDPP przed upływem kadencji, wydłużyła okres kadencji rady o 1 rok (dotychczas były to 2 lata).

Z kolei zmiany zgłoszone podczas spotkania konsultacyjnego "World Cafe", zorganizowanego przez Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji UMT 17 sierpnia br., dotyczyły trybu pracy RDPP.

Ponadto wprowadzono dwie zmiany w ramach aktualizacji dotychczasowych zapisów dot. działań rewitalizacyjnych na ternie miasta Torunia.

Do pobrania:

Przedstawiony projekt uchwały Rady Miasta Torunia uwzględnia następujące zmiany w Wieloletnim Programie współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi na lata 2013–2017:

1) w rozdziale IV Przedmiot współpracy:
a) w § 5 ust. 1:
- w pkt. 8 zaktualizowano treść lit. d dot. programu rewitalizacji,
- w pkt. 14 uzupełniono dotychczasowy zapis o zadanie wskazane w art. 4 ust. 1 pkt 32a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (rewitalizacja),
- w ust. 2 zaktualizowano treść dot. programu rewitalizacji;

2) w rozdziale VIII Utworzenie Rady:
a) w § 19 zmiana stylistyczna pkt 2 (skorygowano zgodnie z art. 41i ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),
b) po § 21 dodano § 21a dot. możliwości zwoływania i prowadzenia posiedzeń rady przez wiceprzewodniczącego w przypadku czasowej niemożliwości pełnienia funkcji przez przewodniczącego RDPP (propozycja techniczna umożliwiająca sprawne funkcjonowanie rady),
c) w § 25 zmieniono okres kadencji z dwóch na trzy lata (zgodnie z art. 41e ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),
d) treść § 26 dostosowano do aktualnych zapisów art. 41g ust. 2 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (przypadki odwołania członka Rady przed upływem kadencji),
e) propozycja dodania § 26a wynika z potrzeby zapewnienia sprawnego funkcjonowania RDPP w przypadku złożenia przez przedstawiciela organizacji pozarządowych rezygnacji ze składu rady (zgodnie z art. 41g ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);

3) w rozdziale IX Sposób monitorowania i zasady dialogu samorządu z organizacjami pozarządowymi – w § 29 termin złożenia sprawozdania z realizacji programu dostosowano do terminu złożenia sprawozdania z realizacji programu rocznego.

UWAGI DO PROJEKTU UCHWAŁY RADY MIASTA TORUNIA MOŻNA ZGŁASZAĆ DO 10 PAŹDZIERNIKA 2016 r.:

  • za pomocą poczty elektronicznej, na adres: konsultacje@um.torun.pl,
  • faxem pod nr 56 611 86 80,
  • pocztą tradycyjną lub osobiście (decyduje data wpływu) do siedziby Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 8, pok. nr 35 (sekretariat).

Przyjdź na spotkanie

W ramach konsultacji społecznych odbędzie się dyżur konsultacyjny – 6 października 2016 r. (czwartek), w godz. 16.00 – 18.00, Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Torunia - Centrum, ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Osoba do kontaktu:
Małgorzata Skibicka – pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi (T: 56 611 87 24, E: m.skibicka@um.torun.pl)