Za nami XIII Toruńskie Forum NGO [VIDEO]

200 uczestników i moc ciekawych tematów dotyczących działalności organizacji pozarządowych - tak było na tegorocznym XIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się 24 października 2016 r. w Dworze Artusa.

Toruńskie Forum NGO to najważniejsze w roku spotkanie dwóch sektorów - samorządowego i pozarządowego. O potrzebie organizacji takiej imprezy świadczy olbrzymie zainteresowanie - w tym roku w forum wzięło udział 200 osób. Miasto reprezentowali m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Andrzej Rakowicz oraz radni. Program forum przygotowała Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, która w kadencji 2015-2016 bardzo efektywnie animowała współpracę pomiędzy Gminą Miasta Toruń a III sektorem.

Na warsztacie z zakresu zmian w prawie dotyczącym funkcjonowania NGO (m.in. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawie – Prawo o stowarzyszeniach)uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak prawidłowo dostosować do obowiązujących przepisów wewnętrzne dokumenty organizacji. Uczestnicy warsztatu dotyczącego ekonomii społecznej uzyskali praktyczne porady w zakresie zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych oraz innych przedsiębiorstw społecznych. Zapoznali się też z procedurą ubiegania się o dotację z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu na utworzenie stanowiska pracy. Trzeci warsztat dotyczył zagadnień i problemów związanych z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju Miasta Torunia. Uczestnicy warsztatu pracowali nad określeniem roli NGO w aktywnej realizacji LSR oraz nad formami współpracy z Lokalną Grupą Działania „Dla Miasta Torunia”. Panel o fundraisingu dotyczył motywacji darczyńców organizacji pozarządowych i metod pracy z osobami prywatnymi, jak: zbiorki, 1% podatku, darowizny, wpłaty on-line, akcje w mediach społecznościowych oraz z firmami (sponsoring i darowizny).

Śpiew, taniec… najwięcej działo się podczas III Kawiarenki Obywatelskiej Seniorów. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Toruniu przygotowali prezentację dotyczącą relacji międzypokoleniowej. Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami współpracy międzypokoleniowej Stowarzyszenia Hospicjum Światło w Toruniu. Harcerze z 30. Drużyny Starszoharcerskiej przedstawili prezentację „Jedni dla drugich”, a Fundacja Nadzieja dla Rodzin informację o prowadzonej działalności na rzecz dużych rodzin i seniorów. Fundacja „Serce za serce” z Torunia zaprezentowała projekt „przygotowania serca na zmianę”.

Na koniec przedstawiony został projekt Programu współpracy GMT z NGO w roku 2017 oraz informacja o planowanych otwartych konkursach ofert na realizacją zadań publicznych.

W związku z kończącą się w br. kadencją Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia (2015-2016) podczas Forum przeprowadzone zostały wybory reprezentantów III sektora do składu Rady na kolejną, tym razem trzyletnią kadencję (2017-2019). Weszli do niej:

1. Aleksandra Łukomska – Smulska – Europejska Unia Kobiet Sekcja Polska O/Toruń
  2. Katarzyna Gucajtis – Fundacja Światło
  3. Janusz Wiśniewski – Kujawsko – Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych
  4. Anna Zielińska – Archipelag Inicjatyw (fundacja)
  5. Aleksandra Ruszczak – Fundacja Społeczno – Charytatywna „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, Hospicjum Nadzieja
  6. Jędrzej Binkowski – Lokalna Grupa Działania „Dla Miasta Torunia”
  7. Ewa Grobelska – „Daj Szansę” Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych
  8. Małgorzata Kowalska – CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne
  9. Sławomir Filip Giminski – Fundacja na rzecz integracji międzypokoleniowej i dobrego życia seniorów „Łączymy Pokolenia”

Specjalnie na forum wydana została broszura informacyjna o źródłach finansowania projektów organizacji. Przedstawiciele III sektora mogli też skorzystać z dyżurów konsultacyjnych pracowników Urzędu Miasta Torunia oraz zapoznać się z ofertą programową innych organizacji pozarządowych na ich stoiskach promocyjnych.

Obejrzyj film z XIII Toruńskiego Forum NGO

Warto wiedzieć:

• w Toruniu mamy zarejestrowanych 1211 organizacji pozarządowych (to wzrost o 19 w stosunku do końca 2015 r.)
  • większość z toruńskich NGO (759) to stowarzyszenia. 254 to fundacje, 89 – klubu sportowe, a 25 - uczniowskie kluby sportowe. Pozostałe stowarzyszenia posiadają rejestrację w KRS
  • zaledwie 95 toruńskich organizacji posiada status organizacji pożytku publicznego, ale tylko 85 z nich mogło w 2015r. korzystać z 1-procentowego odpisu od podatku dochodowego
  • łączna kwota wsparcia finansowego udzielonego NGO przez gminę w 2015 r. wyniosła ponad 20 mln zł (mieszczą się tu także zadania z zakresu pomocy społecznej, rozwoju sportu, projekty wieloletnie i inicjatywa lokalna)
  • część organizacji (60) wynajmuje lokale użytkowe z zasobów gminy, korzystając z obniżek w czynszu (łącznie udzielono ich na kwotę ponad 580 tys. zł)