Informacja dla osób niedosłyszących

Weekend w Toruniu

Ten weekend w Toruniu zapowiada się spacerowo. Można przyłączyć się do wycieczek szlakiem „toruńskich hitów” znajdujących się na obszarze wpisanym na Listę UNESCO, szlakiem modernizmu bądź śladami św. Jakuba. Warto jednak zachować siły na sobotnie wieczorne tango w Dworze Artusa. A w niedzielny poranek czeka nas odpoczynek i regeneracja sił na Rynku Nowomiejskim podczas Toruńskiego Wolnego Jarmarku Śniadaniowego.


PIĄTEK 21.07

godz. 11:00 Lato z archeologią: „Mały mistrz garncarski”, Muzeum Okręgowe, ul. św. Jakuba 20 a

godz. 11:00 Ratusz nieznany
Wycieczka po toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Zwiedzający poznają miejsca na co dzień niedostępne dla gości – tajne przejścia, ukryte sale, mroczne piwnice. Wycieczkę poprowadzi Anna Kroplewska-Gajewska – wieloletnia kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Bilety: 21 zł. Rezerwacja: 56 660 56 89.  Czas trwania: ok. 1,5 godz.

godz. 11:00 Parowozy i automobile na dworcu Toruń Główny
Na toruńskim dworcu Toruń Główny, na peronie 2, pojawią się zabytkowe parowozy oraz automobile. Podczas trwania imprezy będzie można zwiedzać Kolejową Izbę Tradycji oraz podziwiać inscenizację pt. „Toruńscy automobiliści oczekujący na pociąg w klimacie lat 30.”. Całej uroczystości towarzyszyć będzie oprawa muzyczna przy dźwiękach kapeli „Semafor”.

godz. 12:00 Spotkania kuratorskie przy wystawach stałych i czasowych, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Weź miodu praśnego... Dawne i współczesne przepisy piernikarskie”.

godz. 19:00 Od Elvisa do Lady Gagi – Kwartet Infinito ft. Maria Mieszczankin, Dwór Artusa (także 29.07 i 4.08)
Program „Od Elvisa do Lady Gagi” przybliży nam wielkie hity rocka, popu i disco - w klasycznych, często bardzo zaskakujących aranżacjach, w formie krótkich opowieści o współczesnej muzyce rozrywkowej. Usłyszymy przeboje takich wykonawców, jak Elvis Presley, Led Zeppelin, The Beatles, Simon & Garfunkel, U2, Sting, Leonard Cohen, a także ABBA, Dżem, Republika czy Artur Rojek. Z kwartetem Infinito gościnnie wystąpi Maria Mieszczankin, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Bilety: 15 zł ulgowy, 20 zł normalny.godz. 19:00 Nova Muzyka i Architektura: Świątynie Kultury, CKK Jordanki
Projekcja filmu, który przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Prowadzenie: Magdalena Wichrowska. Wstęp wolny.

godz. 21:30 Kino letnie: „Pamiętnik”, reż. Nick Cassavates, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, ul. Przedzamcze 3
Cena biletu: 6 zł.


SOBOTA 22.07

godz. 11:00-14:00 Animacje dla dzieci, plac Podominikański
Gry i zabawy dla dzieci pod kierunkiem aktorów, w każdą sobotę wakacji. Najmłodszych torunian  w zabawie poprowadzi Teatr Afisz Jacek Pietruski. W programie nie zabraknie sportowej rywalizacji, gier i zabaw, konkursów z nagrodami i zajęć artystycznych - plastycznych, muzycznych i tanecznych.

godz. 11:15 Toruń UNESCO: Toruńskie Hity, Toruński Serwis Turystyczny
Podczas czterogodzinnej wycieczki z przewodnikiem poznamy obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli cały toruński Średniowieczny Zespół Miejski. Pierwszeństwo mają osoby, które dokonają wcześniejszego zgłoszenia. Miejsce rozpoczęcia wycieczki: Centrum Przewodnickie Toruńskiego Serwisu Turystycznego, ul. Bankowa 14/16/16. Koszt: 20 zł.

godz. 12:00 Letnie Spacery Tematyczne: Modernizm, także 24.08, CSW
Podczas trzeciego już Letniego Spaceru Tematycznego podążymy śladami międzywojennego modernizmu toruńskiego. Na przykładzie najważniejszych gmachów publicznych i budynków mieszkaniowych poznamy różne zasady projektowania u progu i u kresu lat międzywojennych, przemiany stylistyczne i zróżnicowane odmiany architektury modernistycznej. Spacer poprowadzi Michał Pszczółkowski.

godz. 16:00 i 19:00 Festiwal Teatrów Ulicznych: Johnny’s Stuntshow – Baengditos Theatre, Niemcy, starówka
Ten spektakl stanowi humorystyczne połączenie elementów akrobatyki ze sztuczkami kaskaderskimi. Opowieść o próbie bicia rekordów przez nieustraszonego kierowcę-kaskadera i jego kompana. Ten zabawny duet mierzy się z coraz trudniejszymi sztuczkami na oczach widzów wjeżdżając w płomienie i balansując na krawędzi dachu urokliwego Volkswagena Garbusa.godz. 18:00-2:00 Milonga: Lato, Dwór Artusa
Milonga to spotkanie taneczne, podczas którego króluje tango argentyńskie. Część gości czerpie radość z tańca, część z możliwości spotkań towarzyskich, a część po prostu delektuje się muzyką i niepowtarzalną atmosferą. Cena biletu: 25 zł.

godz. 19:00 Musciodrama 3 – musical kieszonkowy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny
Spektakl jest pokazuje odwieczny konflikt pokoleń, w której głównymi bohaterkami są Matka i Córka. Obie uczestniczą w teatralnym castingu, nieświadome faktu, że zarówno na scenie, jak i poza nią przyjdzie im wkrótce zawalczyć o główną rolę. Ich towarzyszem jest zaprzyjaźniony pianista - akompaniator George. Bilety: 30 zł, 25 zł ulgowy.

godz. 20:00-21:00 Zamkowe Spotkania z Poezją - koncert, Zamek Krzyżacki
„Yaga Kowalik w koncercie... PIAF GRECO AZNAVOUR" to prezentacja największych przebojów klasyki piosenki francuskiej z repertuaru trójki jej niezwykłych interpretatorów. Wystąpią artyści Teatru Piosenki Francuskiej w Krakowie: Yaga Kowalik, Walentyn Dubrowskij, Michał Półtorak. Cena biletu: 15 zł.

godz. 20:00 Nova Muzyka i Architektura: Zwycięskie skrzypce, CKK Jordanki
Do naszego miasta powraca Aleksandra Li, która w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym – Toruń 2016 zajęła 3. miejsce. W jej wykonaniu usłyszymy recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego. Towarzyszyć jej będzie polska pianistka i akompaniatorka, na stałe mieszkająca w Niemczech – Katarzyna Wieczorek. Cena biletu: 25/20 zł.

godz. 21:00 Między chmurą a kulturą: Baasch, scena na Wiśle
Baasch, polski producent i wokalista, kompozytor muzyki do filmu „Płynące Wieżowce”,  reprezentuje styl muzyki alternatywnej, porusza się głównie w nurtach Indie popu i synth popu. Swoje kompozycje zaprezentuje na scenie na Wiśle. Wstęp wolny.

godz. 21:00 Deep Woods vol 10, KLUB NRD


NIEDZIELA, 23.07

godz. 10:00-18:00 2. Rajd Krzyżacki – Toruńska Liga Rajdowa modeli RC, Zamek Krzyżacki
W fosie zachodniej Zamku Krzyżackiego odbędą się Rajdowe Mistrzostwa Torunia Modeli Terenowych RC. Wstęp wolny.

godz. 11:00-15:00 Toruński Wolny Jarmark Śniadaniowy, Rynek Nowomiejski
Na Rynku Nowomiejskim czekają na torunian same smakołyki: domowe wypieki, chleby na zakwasie, warzywa i owoce, miody, wyroby z mleka koziego, przetwory owocowe i warzywne, potrawy i smakołyki wegańskie i witariańskie, bezglutenowe, a także niepowtarzalne wyroby rękodzielnicze.

godz. 12:00-17:00 Śladami św. Jakuba, Zamek Dybowski
Impreza rozpocznie się mszą św. W kościele św. Jakuba, gdzie o godz. 14:00 rozpocznie się gra miejska, która doprowadzi uczestników do Zamku Dybowskiego. Tam czekają nas przy ognisku rozmowy na temat Camino oraz koncert dawnej muzyki hiszpańskiej. Wydarzeniu towarzyszy wystawa poświęcona podróży Grzegorza Zmudy Trzebiatowskiego trasą Camino de Santiago.

godz. 20:00, Koncert muzyki żeglarskiej, scena na Wiśle
W pierwszym koncercie z cyklu „Zespoły Domu Muz na scenie Kulturalnego Lata” usłyszymy muzykę żeglarską w wykonaniu zespołu Barowe Żywioły. Wstęp wolny.

godz. 21:00 Koncerty pod Gwiazdami: Wojtek Mazolewski Chaos Pełen Idei ft. Wojciech Waglewski, Piotr Zioła i Vienio, Amfiteatr Muzeum Etnograficznego
Wojtek Mazolewski to lider kwintetu jazzowego, który znany jest z łamania stereotypów, współpracując z artystami, na pierwszy rzut oka, z zupełnie innych muzycznych światów. Taki jest właśnie też jego najnowszy projekt „Chaos Pełen Idei”. To płyta pełna mocnych emocji, poezji, szaleństwa i melodii, które na długo zapadają w pamięć. Podczas toruńskiego koncertu zespołowi będą towarzyszyć goście specjalni: Wojciech Waglewski (lider Voo Voo), Piotr Zioła i Vienio. Bilety: 60 zł (ulgowy), 65 zł (normalny).