Informacja dla osób niedosłyszących

Weekend w Toruniu

Festiwal kawy i kawoszy, święto ulicy Przedzamcze, muzyka filmowa i Kuba Badach z przebojami Andrzeja Zauchy na Jordankach, a w Arenie Toruń - renomowany turniej bokserski. Zaś marzącym o własnym M, jego remoncie lub wyposażeniu polecamy Toruńskie Targi Nieruchomości w CT Park.  

PIĄTEK 23 września

godz. 10:00-14:00 VII turniej rycerski uczniów szkół średnich miasta Torunia o Przechodni Płaszcz Komtura, Zamek Krzyżacki
Impreza w formie średniowiecznej zabawy w sposób przystępny zaprezentuje młodzieży dzieje rycerstwa, sposoby walki, współzawodnictwa, etyki oraz historię zamku krzyżackiego w Toruniu. Na turniej zapraszamy młodzież szkół średnich miasta Torunia, zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Drużyny będą rywalizować w strzelaniu z łuku, rzutu toporem, rzutu oszczepem, rzutu podkową, przeciąganiu liny oraz w Biegu Zamkowym. Główna nagrodą jest Przechodni Płaszcz Komtura. Zwycięskie drużyny otrzymają sprzęt sportowy. Na zakończenie turnieju odbędzie się multimedialny pokaz historii zamku krzyżackiego w lochach zamkowych.

godz. 17:00 Osobliwości przyrodnicze Nowej Zelandii. Fotografie Zdzisława Preisnera, do 27.11., Muzeum Podróżników
Plonem wyprawy Zdzisława Preisnera do Nowej Zelandii jest wystawa prezentująca najciekawsze, najpiękniejsze i wyjątkowe miejsca oraz zjawiska przyrodnicze tego kraju: głębokie i wąskie fiordy, kratery czynnych wulkanów, wypełnione dymami, oparami siarki, pyłami i popiołami o przeróżnych barwach, fotogeniczne formacje skalne kamiennych kul Moeraki, skał naleśnikowych, skamieniałych drzew, wapiennych klifów. Zdzisław Preisner jest toruńskim podróżnikiem, geografem, wydawcą, fotografem, wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach. Jest członkiem rzeczywistym Oddziału Polskiego The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Royal Geographical Society w Londynie.

godz. 18:00 Spotkanie z Filipem Springerem, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Filip Springer (ur. 1982) - reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Jego reporterski debiut – książka „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Springer był również finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego najnowsza książka – „13 pięter” to czwarty tytuł w dorobku Springera. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Już nie zapomnisz mnie – Tomasz Stockinger – recital, Dwór Artusa
Recital „Już nie zapomnisz mnie” to piękne wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Wieczór spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego, które wykona specjalnie dla toruńskiej publiczności Tomasz Stockinger. Koncert poświęcony jest twórcom takim, jak: Henryk Wars, Eugeniusza Bodo, Aleksander Żabczyński czy Antoni Fertner. Bilety: 25 zł ulgowy, 30 zł normalny.

godz. 19:00 Kości wszystkich ludzi - wystawa, do 13.11., CSW
Wystawa dedykowana Jackowi Kryszkowskiemu i to twórczość tego artysty wyznacza specyfikę jej narracji. Artysta, debiutujący na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, stał się jedną z kluczowych postaci rodzącego się wówczas w Polsce zjawiska określonego w 1984 roku mianem Kultury Zrzuty. Ten niezależny ruch artystyczny, oparty na samoorganizacji, kolektywizacji i kontestacji, za punkt wyjścia wyznaczył sobie krytykę układu artystycznego, odrzucając jakikolwiek autorytet (społeczny, polityczny, kulturowy, religijny). Artyści: Magdalena Angulska, Piotr Bujak, Jagna Ciuchta, Justyna Górowska, Piotr Grabowski, Martyna Jastrzębska, Szymon Kobylarz, Jacek Kryszkowski, Diana Lelonek, Honorata Martin, Aleka Polis, Natalia Wi