Toruńskie firmy z Diamentami Forbesa

28 firm z Torunia znalazło się wśród laureatów tegorocznej edycji Diamentów Forbesa. Wyróżnienia wręczono 20 kwietnia w Hotelu Bulwar.

W województwie kujawsko-pomorskim w 2017 roku laureatami Diamentów Forbesa zostało 179 firm, z czego 28 prowadzi działalność na terenie Torunia. Jest to wzrost o blisko 33 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej Gali Diamentów Forbesa, która odbyła się 20 kwietnia w toruńskim Hotelu Bulwar. Galę poprowadził Roman Młodkowski, dyrektor zarządzający segmentu biznes i finanse w Grupie Onet - Ringier Axel Springer Polska. W uroczystości wziął udział prezydent miasta Michał Zaleski, obecni byli także przedstawiciele nagrodzonych firm.

Wyróżnione firmy podzielone zostały na trzy kategorie wg przychodów ze sprzedaży:

  • firmy małe - 5–50 mln zł;
  • firmy średnie - 50–250 mln zł;
  • firmy duże - powyżej 250 mln zł.

W tegorocznej edycji żadna firma z Torunia nie znalazła się w zestawieniu firm dużych o przychodach powyżej 250 mln złotych. Z kolei pięć firm zostało zakwalifikowanych jako firmy średnie, a 23 – jako firmy małe.

Lista nagrodzonych

Miesięcznik „Forbes” już po raz dziesiąty wyróżnił najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy w kraju. Laureatami Diamentów Forbesa zostają firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. W tym roku w rankingu pojawiło się blisko 2,4 tys. firm, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2016 o prawie 25 procent.

Zestawienie opracowała firma Bisnode Polska. Zebrała dane o podmiotach gospodarczych, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego w 2015 roku. Na tej podstawie powstała baza blisko 3 tys. przedsiębiorstw, którym w tym roku wywiadownia przyznała pozytywny rating wiarygodności (na podstawie wskaźników EBIT i ROA), mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie te warunki musiały również wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Wyeliminowano zaś  instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi czy handlowymi. Na liście Diamentów znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny roczny wzrost wartości.

Analitycy i eksperci Bisnode Polska wyceniali przedsiębiorstwa stosując metodę szwajcarską. Łączy ona metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia z kolei wrażliwości na zmiany sezonowe lub koniunkturalne, które wpływają na ich poziom. Poza tym przedsiębiorstwa, które są nastawione na rozwój i dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski.