Toruński witraż pod szkłem

Zdjęcie do artykułu: Toruński witraż pod szkłem

Cenny witraż z prezbiterium toruńskiej katedry św. Janów zyskał nowoczesną ochronę.

Ogromny, czterodzielny witraż za ołtarzem głównym gotyckiej katedry św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu zawiera oryginalne kwatery ze szkłem XIII i XIV w. To ostatni w Polsce średniowieczny witraż bez oszkleń ochronnych in situ (w pierwotnym obiekcie). W ubiegłym roku toruńska parafia katedralna zainicjowała projekt konserwatorski według wytycznych Corpusu Vitriarum Medii Aevi (CVMA), obejmujący badania naukowe i wzorcowy proces konserwacji witraża.

Prace trwały rok i właśnie się zakończyły. Wykonała je firma Creo Beata Oleszczuk we współparcy z urzędem konserwatorskim oraz ekspertami z Niemiec i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania dotyczące chemicznego składu szkła oraz zjawisk uszkodzeń realizowała Federalna Instytucja Badań i Kontroli Materiałów w Berlinie.

11 lutego 2016 r. specjaliści z Niemiec oraz konserwatorzy z Torunia dokonali odbioru końcowego prac. Na witrażu zamontowano od zewnątrz specjalne oszklenie ochronne, które wraz z odpowiednią wentylacją od wewnątrz zabezpieczy go maksymalnie przed wpływami środowiska zewnętrznego i ustabilizuje procesy korozji średniowiecznych szkieł. Przez kolejny rok eksperci będą badać skuteczność tej ochrony, mierząc temperaturę i poziom szkodliwych substancji.

Realizacja toruńskiego projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu rządu Niemiec, który na ten cel przekazał 100 tys. euro za pośrednictwem Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Zgorzelcu.