Informacja dla osób niedosłyszących

Torunianie walczą o zdrowie

Torunianie walczą o zdrowie

Ogromnym zainteresowaniem wśród torunian walczących z otyłością cieszą się zajęcia z trenerem ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej oraz ogólną poprawę kondycji. W mieście powstały grupy wsparcia dla osób otyłych.

- Toruń jako jedno z dwóch polskich miast pozyskał środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie grup wsparcia wśród osób otyłych – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszewska. - Założeniem realizatorów zadania jest wykształcenie w uczestnikach  zdrowych nawyków żywieniowych oraz odpowiedzialności za własne zdrowie, a także wskazanie odpowiedniej drogi, która doprowadzi do sukcesu tj. upragnionej utraty masy ciała.

W ramach zadania utworzono cztery grupy dla dzieci w wieku 5-15 lat oraz ich rodziców, a także dwie grupy dla osób w wieku 40-60 lat.  Każdy miał okazję skorzystać z indywidualnych konsultacji z dietetykiem i psychologiem. Uczestnicy programu spotykają się raz w tygodniu naprzemiennie z dietetykiem i psychologiem, gdzie otrzymują wsparcie, jak  radzić sobie z pokusami dnia codziennego, otrzymali także zadania do wykonania np. eliminacja/ograniczenie spożycia słodyczy, picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, spożywanie 5 posiłków dziennie, w tym drugiego śniadania oraz podwieczorku, spożywania ostatniego posiłku co najmniej dwie godziny przed pójściem spać.

Dorosłym osobom sugerowano, aby początek swojej drogi rozpoczęły od oczyszczania wątroby poprzez picie na czczo wody z cytryną, naparów z ziół np. czystka.  Zachęcano  dzieci i  młodzież  do  spożywania śniadań przed pójściem do szkoły oraz obowiązku zabierania drugiego śniadania do szkoły. Próbowano nakłonić członków grup do prowadzenia dzienniczków i zapisywania w nich codziennego jadłospisu w tym napojów z uwzględnieniem godzin posiłkowania. W trakcie spotkań następuje wymiana doświadczeń, osoby które schudły (rekordzista 10 kg) chętnie opowiadają o sukcesach, dzielą się przepisami.

W grupach znajdują się również osoby, które, mimo że stosują się do zaleceń, schudły niewiele, oni także mają okazję wypowiedzenia się na forum, dzielą się kłopotami. W zamian otrzymują szereg cennych rad, które być może z czasem zaowocują sukcesem tj. doprowadzą do spadku masy ciała.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z trenerem ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej oraz ogólną poprawę kondycji. Z pewnością na sukcesy uczestników wpływ ma ogromna wiedza i zaangażowanie prowadzących zajęcia tj. psychologa, dietetyka, trenera, którzy są propagatorami zdrowego stylu życia i zarazili swoją charyzmą i pasją zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież uczestniczące w grupach wsparcia.

Spotkania potrwają do maja, osoby które schudły najwięcej i utrwaliły zdrowe nawyki, tj. utrzymały wagę lub doprowadziły do dalszego spadku, zostaną nagrodzone prze Prezydenta Miasta Torunia w trakcie lokalnych obchodów Światowego Dnia Walki z Otyłością w październiku 2017 r.