Toruń z szansą na mistrzostwa

Zdjęcie do artykułu: Toruń z szansą na mistrzostwa

Arena Toruń to najlepszy obiekt tego typu, jaki kiedykolwiek widziałem na świecie – stwierdził podczas wizyty w Toruniu Stan Perkins, prezydent Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki.

Od 9 do 13 marca w Toruniu przebywa grupa delegatów WMA w związku z ubieganiem się naszego miasta o organizację Mistrzostw Świata Weteranów w roku 2019. Goście zwiedzają Toruń, oglądają obiekty sportowe i hotele, a w sobotę, 12 marca będą obserwować 25. Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki.

Przyjechali: Stan Perkins – Prezydent WMA, Margit Jungmann – Wiceprezydent WMA, Serge Beckers – Wiceprezydent WMA, Winston Thomas – Sekretarz WMA oraz gościnnie Jerzy Krauze – Wiceprezydent EMA (Europejskiej Federacji Weteranów LA).

W czwartek delegaci zwiedzili Ratusz Staromiejski i spotkali się tam z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem. Rozmawiano o wrażeniach delegacji z pobytu i szansach naszego miasta w rywalizacji o organizację Mistrzostw Świata Weteranów. Goście byli pod ogromnym wrażeniem Torunia. Prezydent WMA, który był już w naszym mieście pięć lat temu, z uznaniem wypowiadał się o zmianach, jakie zaszły w Toruniu.

- Macie prawo być dumni z waszej nowej areny sportowej. Jest to najlepszy obiekt tego typu, jaki kiedykolwiek widziałem na świeciestwierdził Stan Perkins, prezydent Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki. - Prócz znakomitej infrastruktury sportowej wielką atrakcją Torunia jest atmosfera miasta i jego historyczne dziedzictwo, takie jak ten ratusz. Jestem pewien, że weterani lekkiej atletyki z całego świata chętnie przyjechaliby do Torunia, żeby wziąć udział w mistrzostwach. Osobiście nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć sportowca, który bierze udział w sobotnich zawodach w kategorii wiekowej 105-109 lat. Taki fakt z pewnością trafiłby na nagłówki gazet na świecie.

Stan Perkins zapowiedział, że będzie rekomendował naszą kandydaturę członkom WMA. Decyzja zapadnie 3 listopada br. podczas Mistrzostw Świata w Perth w tajnym głosowaniu 160 delegatów na Walnym Zgromadzeniu Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki.

- Mogę zapewnić, że jeśli decyzja będzie pozytywna, władze miasta, prezydent Torunia i zespół ludzi, którzy mają doświadczenie w organizacji dużych zawodów sportowych, uczynią wszystko, by przygotować udane mistrzostwa stwierdził zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Gra idzie o wysoką stawkę, gdyż jak poinformował prezydent WMA, organizacja mistrzostw oznacza przyjazd do Torunia nawet 4 tys. sportowców z 50-60 krajów świata, a licząc z osobami towarzyszącymi, nawet drugie tyle. Weterani zaś to grupa lekkoatletów, którzy, jak podkreśla Sam Perkins, prócz udziału w rywalizacji chcą także poznać miejsce zawodów, miło i ciekawie spędzić czas.

To już drugie podejście Torunia do organizacji światowej imprezy lekkoatletycznej dla weteranów. Pierwszy raz kandydowaliśmy w 2011 r. (na rok 2015), wtedy jednak chodziło o mistrzostwa świata na obiektach otwartych. Niestety wówczas się nie udało. Teraz naszą kartą przetargową jest Arena Toruń i inne obiekty, nie tylko sportowe, które powstały od tego czasu w Toruniu.