Toruń w Forum Organizatorów Transportu

Toruń przystąpił do Forum Organizatorów Transportu. Pozwoli to na zacieśnienie współpracy pomiędzy gminą i organizatorami transportu z całej Polski. Decyzję radni podjęli 23 marca 2017 r.

Uczestnikami FOT – oprócz Torunia - jest 18 jednostek pełniących rolę organizatora transportu: BKM Białystok, ZDMiKP Bydgoszcz, ZKKM Chrzanów, ZKM Elbląg, ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia, KZK GOP, ZTM Kielce, ZIKiT Kraków, ZTM Lublin, ZDiT Łódź, ZDZiT Olsztyn, Gmina - Miasto Płock, ZTM Poznań, ZTZ Rybnik, ZTM Rzeszów, ZDiTM Szczecin, ZTM Warszawa.

Robocze kontakty nawiązywane podczas spotkań w różnych miastach Polski oraz za pośrednictwem elektronicznej platformy (eFOT) pozwalają na niezwykle cenną wymianę doświadczeń. Ponadto intencją FOT jest wypracowywanie wspólnego stanowiska organizatorów transportu, które pozwoli w przyszłości na wprowadzanie korzystnych - z punktu widzenia mieszkańców miast - zmian w obowiązujących przepisach prawa.

Jedynym kosztem uczestnictwa są delegacje pracowników na organizowane cztery razy w roku spotkania. Dodatkowo gospodarz spotkania ponosi każdorazowo koszty jego organizacji (zapewnienie sali, lunchu i kolacji). Spotkania przeprowadzane są cyklicznie w kolejnych zrzeszonych miastach. Jedynym wyjątkiem jest tu Uczestnik Wiodący (jest nim Warszawa), który jest gospodarzem jednego spotkania rocznie. Oznacza, że uczestnictwo Torunia w FOT wiązałoby się ze zorganizowaniem spotkania raz na ok. 6 lat. Koszt będzie więc niski w stosunku do korzyści - możliwości wymiany doświadczeń i wypracowania wysokich standardów funkcjonowania lokalnego transportu zbiorowego.