Toruń przystąpił do „Mieszkania plus”

Gmina Miasta Toruń przystąpiła do rządowego programu „Mieszkanie plus”. 26 października 2016 roku w Warszawie miasto podpisało w tej sprawie list intencyjny z bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. Dzięki temu może powstać ponad 400 nowych mieszkań.

Mieszkanie Plus to nowy rządowy program, który ma ułatwić Polakom tańszy wynajem mieszkań. Z programu Mieszkanie Plus miałyby skorzystać osoby bądź rodziny, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są za małe, aby móc pozwolić sobie na wynajem lokum na rynku komercyjnym. Z programu skorzystają też osoby, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego.

W ramach współpracy związanej z realizacją  programu „Mieszkanie Plus” Gmina Miasta Toruń proponuje przeznaczyć na budowę lokali mieszkalnych dwie nieruchomości położne przy ul. Okólnej 2-18 i Inowrocławskiej 3-19.

Nieruchomość przy ul. Okólnej 2-18 ma powierzchnię 3.2062 m2. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tej nieruchomości ustalono przeznaczenie podstawowe na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Maksymalna wysokość nowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej to 4 kondygnacje nadziemne, nie więcej niż 15 m od poziomu terenu. Nieruchomość przy ul. Inowrocławskiej 3-19  ma powierzchnię 1.2334 m2.  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tam jako  przeznaczenie podstawowe - zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Maksymalna wysokość nowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej to 3 kondygnacje nadziemne, nie więcej niż 12 m od poziomu terenu. Obydwie działki są uzbrojone w infrastrukturę techniczną i mają  dostęp do  sieci zaopatrujących w wodę i odprowadzanie ścieków, energię elektryczną,  gaz oraz sieci telekomunikacyjne. Na działce przy Okólnej można wybudować  około 370, a na Inowrocławskiej – około 36 mieszkań.  

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie Plus, Rada Ministrów przyjęła pod koniec września. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z założeniami programu powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).