Toruń frontem do elektromobilności

List intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektromobilności podpisze 20 lutego 2017 roku w Warszawie prezydent Torunia Michał Zaleski. Tym samym miasto deklaruje dążenie do rozwoju bezemisyjnego transportu miejskiego.

Sygnatariuszami listu, poza prezydentem Torunia, będzie Minister Rozwoju i Finansów, Minister Energii, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Strony zadeklarują chęć nawiązania współpracy na rzecz tworzenia w Polsce warunków do rozwoju branży elektromobilności. Uważają, że rozwój bezemisyjnej motoryzacji  przyczyni się do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki,  że upowszechnienie samochodów i autobusów elektrycznych  pozwoli radykalnie poprawić jakość powietrza w Polsce,  a warunki życia Polaków będą sukcesywnie zmieniać się  na bardziej ekologiczne i przyjazne dla zdrowia,  m.in. poprzez rozwój elektrycznego transportu miejskiego. Są też przekonani, że ich współpraca służyć będzie promowaniu polskiej myśli technicznej, rozwojowi nauki i stanie się zalążkiem budowania ekosystemu,  który przyczyni się do powstania polskiego rynku pojazdów bezemisyjnych.  

Strony deklarują m.in. udział w pracach badawczo–rozwojowych, związanych z opracowywaniem nowych rozwiązań dotyczących autobusów bezemisyjnych, samochodów elektrycznych oraz związanej z nimi infrastruktury ładowania, a także rozwój bezemisyjnego transportu we wszystkich innych obszarach funkcjonowania służb miejskich.

Warto tu dodać, że Toruń planuje wprowadzić autobusy elektryczne – sześć pierwszych ma się pojawić na naszych ulicach jesienią 2018 r., zaś do 2020 roku ma ich być 50. Do tego dojdzie pięć samochodów elektrycznych służbowych i dla służb komunalnych.