Szczepienia dla dziewcząt

Szczepienia dla dziewcząt

440 dziewcząt zaszczepi w 2017 roku Toruń w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Szczepienia odbędą się w Centrum Medycznym „OLK-MED” Sp. z o. o. ul. Plac 18 Stycznia 4 w Toruniu. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Rusza kolejna edycja programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest  jednym z czynników wywołujących raka szyjki macicy.

- Kontynuujemy działania profilaktyczne rozpoczęte w Toruniu w 2008 roku - mówi dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia Izabela Miłoszewska. - W ramach programu zaszczepimy 400 dziewcząt z rocznika 2004 oraz 40 dziewcząt z  rocznika 2003, które z różnych powodów nie wzięły udziału w programie im dedykowanym w 2016 r. O kwalifikacji do szczepienia decydować będzie kolejność zgłoszeń. Mamy nadzieję, że te szczepienia przyczynią się do zmniejszenia zachorowania na raka szyjki macicy.

Szczepienia zrealizuje Centrum Medyczne „OLK-MED” Sp. z o. o. ul. Plac 18 Stycznia 4, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00-15:00 nr tel.: 509 814 018. Dziewczętom zostanie podana czterowalentna szczepionka Silgard.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Polsce około 4 tysiące kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Do większości zakażeń genitalnymi typami HPV dochodzi w czasie pierwszych kontaktów seksualnych, a także przez kontakt skóra - skóra.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w programach decyduje kolejność zgłoszeń, warunkiem niezbędnym udziału w programie jest pisemna zgoda rodzica.