Sukces Balu Marszałkowskiego

Blisko 200 000 zł – taką kwotę zebrano podczas VII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Pieniądze te trafiły do pięciu instytucji z regionu, niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym.

Kuchnia św. Alberta w Bydgoszczy, toruńska Fundacja Światło, Specjalny Ośrodek Wychowawczy we Włocławku sióstr orionistek oraz domy pomocy społecznej w Chełmnie i Świeciu prowadzone przez siostry szarytki – te placówki otrzymały wsparcie dzięki środkom zebranym podczas VII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Bal odbył się 21 stycznia br. w CKK Jordanki w Toruniu, aego organizatorami byli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydenci – Torunia Michał Zaleski i Grudziądza Robert Malinowski.

Podczas podsumowującej siódmą edycję balu konferencji prasowej, która odbyła się 24 marca br. w Urzędzie Marszałkowskim, organizatorzy uroczyście wręczyli symboliczne czeki na kwotę 37 000 zł każdy wspomnianym pięciu instytucjom dobroczynnym, które niosą pomoc i wsparcie ubogim, potrzebującym i niepełnosprawnym. Odebrały je siostry zakonne prowadzące te ośrodki oraz Jadwiga Mirończuk z toruńskiej Fundacji Światło. – Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację balu i wzięli w nim udział, a świetnie się bawiąc, jednocześnie wsparli hojnie jego cel, jakim jest pomoc finansową beneficjentom, czyli lokalnym instytucjom dobroczynnym – powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

- Dziękuję panu marszałkowi, że tak wytrwale kontynuuje tradycję tego balu – to była już jego siódma edycja. Dziękuję oczywiście też wszystkim za otwarte portfele i serca, to dzięki Wam wsparliśmy hojnie osoby najbardziej potrzebujące w regionie. Pozostaje nam życzyć, byśmy z radością czekali na kolejny bal marszałkowski, który odbędzie się już za dziesięć miesięcy -  dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.


Prezydent Michał Zaleski wręcza symboliczny czek wspierający działalność Fundacji Światło.

Miasto Toruń aktywnie włączyło się w organizację balu, m.in. poprzez udostępnienie sali w CKK Jordanki, a prezydent przekazał na licytację cenne przedmioty: spinki do mankietów ze srebrnym herbem Miasta Torunia, płytę CD „57th&9th” Stinga w etui z herbem Miasta Torunia, koszulkę sportową z autografami zawodników Gortat Camp 2016 (w tym samego Marcina Gortata oraz innych koszykarzy), który odbył się w Toruniu, informację o filmie „Habit i zbroja”, do którego sceny były kręcone w Toruniu z autografami twórców (min. aktora Stacy’ego Keatcha) oraz obraz autorstwa Aleksandra Popova. Obraz ten ma swoją historię: prezydent Michał Zaleski wylicytował go w 2011 roku podczas Charytatywnego Balu Karnawałowego Fundacji Ducha na rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych. Również Urząd Miasta Torunia przekazał znaczną liczbę przedmiotów, m.in. kubki „I Love Toruń”, płyty CD Marka Olbricha i Katarzyny Żak oraz wydawnictwa albumowe na loterię fantową.



VII Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • Około 200 tysięcy złotych – to szacowana na tę chwilę suma środków zebranych podczas VII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. W ramach wszystkich edycji balu zebrano już 1 milion złotych.
  • 130 darczyńców – tyle instytucji i firm z regionu oraz samorządowców i znanych osobistości z całej Polski włączyło się w organizację VII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego.
  • Niemal 170 par bawiło się podczas balu. Goście tańczyli na parkiecie o powierzchni 225 metrów kwadratowych. W części oficjalnej znalazły się występy orkiestry wojskowej, pokazy zespołu Ziemia Bydgoska, toast gospodarzy i polonez.
  • 6 przedmiotów oraz 3 worki z nieznaną zawartością trafiły na licytację główną, którą poprowadził dziennikarz Rafał Rykowski. Suma zebranych w ten sposób środków to 80 tysięcy złotych. W jednym z worków z nieznaną zawartością był miód, za który nabywca zapłacił 5,5 tysiąca złotych.
  • Po 15 tysięcy złotych zapłacili nabywcy gitary z autografem Stinga oraz grafiki Zdzisława Beksińskiego – najdrożej wylicytowanych przedmiotów podczas aukcji głównej.
  • 140 przedmiotów zakupiono podczas licytacji cichej. Suma zebranych w ten sposób środków to 70 tysięcy złotych.
  • 3,2 tysiąca złotych zapłacił nabywca panoramy Grudziądza autorstwa Krzysztofa Candera – najdrożej wylicytowanego przedmiotu podczas aukcji „cichej”.
  • 25 razy podbijano cenę najpopularniejszego przedmiotu na licytacji cichej. Replikę kopernikańskiego astrolabium wylicytowano ostatecznie za 3,1 tysiąca złotych.
  • 313 losów za 50 złotych każdy sprzedano podczas loterii fantowej. Konto zbiórki zasiliło w ten sposób 15,6 tysiąca złotych. Sprzedawane przez harcerzy kolorowe losy przygotowały podopieczne Specjalnego Ośrodka Wychowawczego we Włocławku sióstr orionistek.
  • Około 80 artystów wystąpiło podczas balu. Oprawę muzyczną zapewnili Eljazz Orchestra, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Wystąpili także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, Krystyna Podleska oraz tancerze Anna Głogowska i Marcin Olszewski.