Stypendia kulturalne na II półrocze 2017r.

Dziesięć osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury otrzyma Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2017r. Za otrzymane od Miasta pieniądze zrealizują swoje artystyczne projekty.

Do 31 marca 2017 r. do Wydziału Kultury komisji wpłynęło 19 wniosków o stypendium.  

Wnioski oceniała Komisja ds. stypendiów powołana przez Prezydenta Miasta Torunia, w składzie:

1)      Bartłomiej Jóźwiak;

2)      Zbigniew Derkowski;

3)      Magdalena Kujawa;

4)      Aleksandra Łukomska - Smulska;

5)      Teresa Stępień – Nowicka;

6)      Jan Ząbik.

Po zapoznaniu się w opinią Komisji ds. stypendiów Prezydent Miasta Torunia decyzją z dnia 4 maja 2017r. postanowił, że Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury, w wysokości 4.550 zł. brutto każde, otrzymają (w kolejności alfabetycznej):

Roch Hercka

Gitarzysta zespołu Bladysolo, który został założony w 2014r. Zespół tworzą: Roch Hercka – gitara, Bartłomiej Łyczak – wokal, Krystian Rubacha – gitara, Przemysław Stochmal – perkusja. Zespół wykonuje muzykę rockową, w języku polskim. Teksty dotyczą m.in. Torunia.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na nagranie i przygotowanie do wydania materiału na debiutancką płytę zespołu Bladysolo.

Rafał Kłoczko

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyrygent, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki. Założyciel orkiestry symfonicznej Tutta Forza.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na podjęcie studiów podyplomowych na kierunku: korepetytor operowy na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.

Paulina Komorowska

Studentka prawa na UMK w Toruniu. Od lat zajmuje się fotografią. Związana ze stowarzyszeniem Toruńskie Spacery Fotograficzne. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych stowarzyszenia oraz w wystawach pokonkursowych w CSW.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację projektu pn. „Aktywni i dojrzali po toruńsku”. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa planowana na jesień br.

Witold Konopka

Doktorant na Wydziale Historycznym UMK. Organizator festiwalu „Celtycki Gotyk”. Od trzech lat uczy się w praktyce i teorii techniki gry na Wielkich Dudach Szkockich. Uzyskał trzeci stopień dudziarski nadany przez szkocką instytucję kwalifikującą.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na  udział w indywidualnym kursie gry na dudach szkockich w National Piping Centre w Glasgow.

Piotr Lenkiewicz

Założyciel i gitarzysta toruńskiego zespołu H5N1. Od 2012 r. współpracuje z TV Toruń współtworząc i prowadząc program telewizyjny „Muzyczny kram”. Autor książki pt.            „A jednak coś po nas zostało … (nie)zapomniane historie toruńskiej muzyki okresu przełomu”.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na utworzenie i poprowadzenie pierwszego interaktywnego portalu o historii muzyki rozrywkowej w Toruniu - MuzycznyTorun.pl

Olga Pniewska

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu. Laureatka wyróżnień i nagród w konkursach literackich, skrzypcowych, konkursie interpretacji teatralnej.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na przygotowanie i opublikowanie w formie książkowej tomu opowiadań kryminalnych będących kontynuacją wydanej w roku 2016 książki „Tajemnice Torunia”.

Martyna Rzepecka

Absolwentka edukacji artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Uczestniczka studiów doktoranckich z zakresu sztuk pięknych. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje z CSW Znaki Czasu w  Toruniu.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na organizację pierwszej wystawy indywidualnej w Toruniu pt. „do id”. Wystawa będzie prezentowana w Galerii 9,39 Zakład Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Miłosz Rządkiewicz

Uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Odnosi sukcesy na ogólnopolskich konkursach pianistycznych. Regularnie uczestniczy w warsztatach muzycznych, konkursach pianistycznych i lekcjach u profesorów Akademii Muzycznych.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na doskonalenie umiejętności gry na fortepianie poprzez udział w warsztatach fortepianowych oraz  konkursach pianistycznych. 

Aleksandra Sulżyńska

Artysta plastyk technik scenicznych, designer. Ma w swym dorobku kolekcje dla różnorodnego kręgu odbiorców. Studentka Uniwersytetu IADE, Instytutu Sztuki, Designu i Biznesu w Lizbonie.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację projektu pn. „Toruńska kolekcja kapeluszy”, którego celem jest zaprojektowanie i wykonanie kolekcji współczesnych nakryć głowy we współpracy z toruńską pracownią kapeluszy.

Piotr Zelazkiewicz

Prowadzi własną działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych. Działa pod pseudonimem artystycznym ZELO w Toruńskim Zespole PTP (Północny Toruń Projekt) rozpoznawalnym w środowisku hip-hop.

Otrzyma stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację profesjonalnych wideoklipów do autorskich utworów muzycznych. Przygotowane w ramach projektu wideoklipy będą promowały album, którego premiera odbędzie się pod koniec 2017r.