Stacje paliw bez mocnego alkoholu

Alkohol na toruńskich stacjach paliw tylko poniżej 4,5%, z wyjątkiem piwa – taką decyzję podjęła Rada Miasta Torunia podczas 35. sesji.

Choć obecnie na żadnej ze stacji paliw na terenie miasta Torunia nie sprzedaje się alkoholu powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa), uchwała ma mieć charakter porządkujący i wprowadzający obostrzenia w handlu detalicznym alkoholem w tych miejscach. – Celem uchwały jest realizacja przepisów wynikających z ustawy, według której polityka samorządu ma prowadzić do ograniczenia dostępności i spożycia alkoholu. Takie miejsca, jak stacje paliw powinny służyć przede wszystkim do kupna paliwa właśnie wyjaśnia Krzysztof Kisielewski, dyrektor Wydziału Ewidencji i Rejestracji Urzędu Miasta Torunia.

Uchwała wprowadza stały zakaz sprzedaży na stacjach paliw zlokalizowanych na terenie miasta Torunia, który dotyczy napojów o zawartości powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa). Pozostawia się natomiast możliwość sprzedaży, podawania i spożywania napojów o zawartości do 4,5 % alkoholu oraz piwa.

Rozbudowana sieć stacji paliw ma przede wszystkim umożliwiać kierowcom zaopatrzenie się w paliwo do pojazdów, a nie jest siecią handlową innych produktów. Stacje nie powinny stawać się punktami dystrybucji wysokoprocentowych napojów alkoholowych również ze względów bezpieczeństwa – kierowcy spożywający alkohol stanowią bowiem zagrożenie dla zdrowia i życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych wskazany w uchwale nie dotyczy lokali gastronomicznych, usytuowanych na terenie stacji  paliw, pod warunkiem, iż znajdują się one w odrębnych, samodzielnych (wolnostojących) stałych obiektach budowlanych, przeznaczonych na działalność gastronomiczną bądź hotelowo-gastronomiczną, w których może być prowadzona sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Oznacza to, że sprzedaż nie będzie dozwolona chociażby w namiotach, a konieczne jest istnienie osobnego, stałego lokalu gastronomicznego.