Rozpoczął się Festiwal Nauki i Sztuki

Blisko 140 imprez czeka na uczestników XVII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 21 kwietnia br. w Auli UMK.

- Zaczynamy wspaniałą imprezę! Tak od 17 lat patrzymy na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, widząc w nim jedno z najpopularniejszych i najważniejszych wydarzeń w toruńskim kalendarzu kulturalnym i edukacyjnym. W kopernikańskim Toruniu pięć festiwalowych dni będzie jednym wielkim świętem – tymi słowami otworzył tegoroczną edycję Festiwalu prezydent miasta Michał Zaleski. W uroczystości, która odbyła się 21 kwietnia br. o godz. 18:00 w Auli UMK, uczestniczyli także prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK, prof. Andrzej Radzimiński, prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu, członkowie Rady Programowej Festiwalu oraz delegacja z Chin, która przybyła do Torunia w związku z otwarciem Polsko-Chińskiego Centrum Badań nad Turystyką. Ich występ wokalno-taneczny, a także wykład na temat tradycyjnej medycyny chińskiej i pokaz ceremonii parzenia herbaty uświetniły uroczystość otwarcia imprezy.

Motywem przewodnim tej edycji festiwalu jest Wisła, jako że w całej Polsce obchodzony jest Rok Rzeki Wisły. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zatem wpisuje się w bogaty kalendarz imprez związany z  tym ogólnopolskim przedsięwzięciem.

Od siedemnastu lat istnienia Festiwalu Nauki i Sztuki celem postawionym sobie przez jego organizatorów jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. W programie tegorocznego festiwalu jest blisko 140 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów. Odbywać się będą one w różnych miejscach Torunia. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. W ciągu kilku festiwalowych dni prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Widzowie mogą od kuchni poznać miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia też poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego.

Organizatorami Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Miasto Toruń oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Impreza potrwa do 25 kwietnia br.

Program do pobrania w wersji pdf