Rockandrollowy Festiwal Wspomnień

Nowy festiwal w Toruniu! 25 i 26 marca 2017 roku w CKK Jordanki odbędzie się Rockandrollowy „Festiwal Wspomnień”.

Legendy brytyjskiego rocka — The Animals & Friends i Wishbone Ash; największe gwiazdy polskiego big-beatu — Czerwone Gitary, Skaldowie, No To Co i Trubadurzy; dwa wieczory z rockandrollowymi przebojami, które znają wszyscy melomani, a całość podana w konwencji scenicznego talk-show prowadzonego przez lubiany kabaret i głos radiowej „Trójki” — to czeka na gości nowego toruńskiego festiwalu, rockandrollowego Festiwalu Wspomnień, który odbędzie się w sali na Jordankach 25 i 26 marca 2017 roku

Festiwal Wspomnień przyjmie formę dwóch niezwykłych wieczorów — należącego do gwiazd polskiego big-beatu (sobota, 25 marca 2017 roku) i legend brytyjskiego rocka (niedziela, 26 marca 2017 roku). Każdy z artystów wystąpi z wiązanką swoich największych przebojów, po czym zostanie zaproszony do rozmowy utrzymanej w konwencji scenicznego talk-show. Nie zabraknie muzycznych wspomnień z lat 60. i 70., ciekawych anegdot i nieopowiadanych wcześniej historii. W rolę prowadzących wcielą się członkowie lubianego, nieprzemijającego kabaretu Elita oraz uznany i lubiany prezenter radiowej „Trójki”, autor kultowej audycji „Bielszy odcień bluesa”, Jan Chojnacki.

Dzień pierwszy (25 marca): gwiazdy polskiego big-beatu

Pierwszy z wieczorów Festiwalu Wspomnień poprowadzi kabaret Elita. Grupa powstała w 1969 roku. Kabaret początkowo występował na festiwalu studenckim FAMA, a w 1971 roku zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od początku jest znany ze swoich piosenek („Kurna Chata”, „Hej, szable w dłoń”, „Do serca przytul psa”, „Nie odlecimy do ciepłych krajów”, „Czego się boisz głupia”, „Warto było czekać” i wielu innych). Od wczesnych lat 70. współpracuje z Programem III Polskiego Radia tworząc magazyny satyryczne, z których najbardziej znane jest „Studio 202”, najstarsza audycja rozrywkowa w Polskim Radiu. Kabaret współtworzył również magazyn satyryczny „60 minut na godzinę”. Obecnie grupa występuje w kraju i za granicą na koncertach, bierze udział w programach telewizyjnych i kontynuuje działalność radiową. Grupa prowadziła program „TelePeReLe” emitowany w TVP 2.

 

Pod opieką kabaretu Elita, na scenie toruńskiego CKK Jordanki wystąpią:

Czerwone Gitary — zespół powstały w 1965 roku w Gdańsku. Nazwa zespołu nawiązuje do koloru gitar, na których wówczas grali muzycy. Przez lata swojej działalności grupa otrzymała wiele nagród, w tym między innymi „Trofeum Midem” — nagrodę na Festiwalu w Cannes, taką samą, jaką otrzymał zespół „The Beatles”. Wyjątkowo ważnym osiągnięciem był również tytuł przyznany przez amerykański magazyn „Billboard” dla najlepszego polskiego zespołu. Zespół sprzedał około 12 milionów swoich płyt, a jednocześnie zdobył 14 płyt platynowych. Działalność artystów wieńczy najnowszą płytą zatytułowaną „Czerwone Gitary — jeszcze raz”, która ukazała się z okazji 50. rocznicy działalności zespołu. Ich najbardziej popularne utwory to m.in. „To właśnie my”, „Historia jednej znajomości” czy „Nie zadzieraj nosa”.

Skaldowie to polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock and roll, jazz, big-beat oraz muzyka popularna. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej — skaldów. W 1969 roku nagrali album „Cała jesteś w skowronkach” wypełniony hitami takimi, jak „Króliczek”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Bas” czy „Prześliczna wiolonczelistka”. Po trasie koncertowej w USA w tym samym roku Skaldowie wkroczyli w falę rocka. W styczniu 1970 nagrali płytę przedstawiającą ich nowe oblicze — „Od wschodu do zachodu słońca”, gdzie w brzmieniu dominują organy Hammonda i mocno wyeksponowana gitara basowa. Na kolejnym Festiwalu Opolskim Skaldowie wykonali 3 utwory: „Nie ma szatana”, „Gorzko mi” i „W żółtych płomieniach liści” do słów Agnieszki Osieckiej. Trzeci z nich zdobył nagrodę dziennikarzy, a ponadto uzyskał tytuł „Piosenki 25-lecia”. 29 czerwca 2006 roku zespół został odznaczony medalem „Gloria Artis”. W 2015 roku zespół obchodził 50-lecie działalności. Ukazał się także kolekcjonerski box, w którym znalazło się dwanaście albumów CD, będących replikami oryginalnych płyt winylowych oraz płyta DVD z filmem krótkometrażowym poświęconym grupie.

No To Co to zespół wokalno-instrumentalny, łączący polski folklor z muzyką skifflową i big-beatem. Grupa powstała w lipcu 1967 roku w Łodzi. Jej założycielem jest Piotr Janczerski, były wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. Zespół, jeszcze bez nazwy, debiutował w grudniu 1967 roku w programie telewizyjnym „Po szóstej”. Od stycznia 1968 grupa rozpoczęła występy estradowe na terenie całego kraju, a także koncertowała m.in. we Francji, Kanadzie, USA, RFN, Wielkiej Brytanii i krajach bloku wschodniego. Lata 1968–1970 to najlepszy okres w dziejach No To Co. Zespół zdobywał główne nagrody, m.in. na VI KFPP w Opolu w 1968 roku za piosenkę „Po ten kwiat czerwony”. Na tym festiwalu furorę, choć bez nagrody, zrobił utwór „Te opolskie dziouchy”. Następne nagrody przyszły rok później — na festiwalu w Kołobrzegu, V Festiwalu Bratysławska Lira i festiwalu Folk Country w Pradze. Zespół występował również na festiwalu w Sopocie, na I Europejskim Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Rzymie i na targach Midem w Cannes. 12 czerwca 1969 roku otrzymał Złotą Płytę za album „Nikifor”. Zespół zawiesił działalność w 1980 roku. Latem 1993 roku doszło do reaktywacji grupy. W kolejnych latach formacja zbierała się na koncerty w Polsce i za granicą. Gościnnie z zespołem występuje jej założyciel, Piotr Janczerski.

Trubadurzy to legendarna muzyczna grupa założona w 1965 roku przez Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana, Sławomira Kowalewskiego, Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego. W 1965 roku do zespołu na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk, zaś w 1967 roku Ryszard Poznakowski. Zespół wylansował wiele znanych przebojów, m.in. „Znamy się tylko z widzenia”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Cóż wiemy o miłości”.

Bilety w cenie 60 zł na każdy dzień lub karnety w cenie 100 zł na oba festiwalowe dni są dostępne w serwisie Bilety24.pl oraz — wkrótce — w kasie CKK Jordanki (al. Solidarności 1–3).