Przy śniadaniu o biznesie

Podczas Śniadania Biznesowego z Prezydentem Miasta Torunia oraz przedstawicielami urzędu miasta spotkali się lokalni przedsiębiorcy reprezentujący sektor tworzyw sztucznych.

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zorganizowało kolejne Śniadanie Biznesowe Prezydenta Miasta Torunia. Do udziału w spotkaniu, które odbyło się 24 marca br. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu przy ul. Łokietka 3, zaproszonych zostało blisko 30 lokalnych przedsiębiorców reprezentujących sektor tworzyw sztucznych.

Śniadania Biznesowe Prezydenta Miasta Torunia to doskonała okazja do wymiany poglądów na temat tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju toruńskich firm, wspierania aktywności gospodarczej, promocji zatrudnienia oraz współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a samorządem lokalnym. Organizujące ten cykl spotkań Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu jest łącznikiem pomiędzy przedsiębiorcami a samorządem. Jego rolą jest pomoc na całym etapie procesu inwestycyjnego - od znalezienia lokalizacji, przez uzyskanie wymaganych pozwoleń, po rekrutację pracowników, a także kompleksowa opieka poinwestycyjna.

Spotkanie z przedsiębiorcami z sektora tworzyw sztucznych rozpoczął cykl sześciu prezentacji pokazujących, jak miasto może wspierać przedsiębiorców, jak wygląda toruński rynek pracy oraz edukacja wykwalifikowanych pracowników. Tematy prezentacji to:

  • Kierunki zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia – Wojciech Cetkowski, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu;
  • Miejska oferta inwestycyjna – Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami;
  • Zwolnienia od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie miasta Torunia – Maria Skowrońska, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji;
  • Profile kształcenia zawodowego w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych – Józef Pyrczak, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu oraz Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji;
  • Formy wsparcia oferowane przez instytucje rynku pracy na rzecz lokalnych pracodawców z sektora tworzyw sztucznych – Adam Horbulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia;
  • Możliwości pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej przez przedsiębiorców reprezentujących branżę tworzyw sztucznych – Kamil Błaszczyk, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Toruniu.

Wśród poruszanych tematów w dyskusji, która toczona była po prezentacjach, pojawiały się m.in. kwestie lokalizacji na terenie miasta pod potencjalne inwestycje czy wsparcia oferowanego przez miasto. Przede wszystkim jednak skupiono się na kwestii zatrudnienia w przemyśle tworzyw sztucznych i znalezienia dobrych pracowników.

- Jest to główny problem, który spędza sen z powiek przedsiębiorcom działającym w tej branży – brak ludzi do pracy. Ludzi przygotowanych, wykwalifikowanych, najlepiej absolwentów szkół zawodowych, a w przyszłości szkół branżowych. Myślę, że musimy wspólnie szukać rozwiązań tej sytuacji – podsumował spotkanie prezydent miasta Michał Zaleski.- Mogą to być rozwiązania klastrowe czy o charakterze porozumień. Mają one zapewnić młodym ludziom miejsca pracy po ukończeniu szkół o kierunkach zawodowych, przygotowujących do podjęcia pracy w sektorze tworzyw sztucznych, a jednocześnie będą dawały szansę przedsiębiorcom, że ci młodzi ludzie po ukończeniu tych szkół zechcą podjąć u nich pracę – dodał prezydent.

Polska to szósty co do wielkości konsument tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem przemysł ten dynamicznie się rozwija. Tworzywa sztuczne przyczyniają się do racjonalnego i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych oraz znajdują szerokie zastosowanie w produkcji opakowań, budownictwie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym,  motoryzacji, wyrobach medycznych. Dzięki tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, branża tworzyw sztucznych jest również istotnym czynnikiem rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Liczne przedsiębiorstwa działające na terenie Torunia pokazują znaczenie tej branży dla rozwoju miasta.