Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Inscenizacja historyczna i Bieg Tropem Wilczym w lasku przy Arenie Toruń zainaugurowały 26 lutego 2017 r. cykl wydarzeń związanych z toruńskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w niedzielnym Biegu Tropem Wilczym w lasku przy toruńskiej hali widowiskowo-sportowej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Nasz Podgórz”. Bieg został rozegrany na dwóch dystansach: 8 km i 1963 m (liczba nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Rywalizację biegaczy poprzedziła inscenizacja historyczna czasów partyzanckich.

W ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 26 i 27 lutego odbyło się również spotkanie z Franciszkiem Batorym, bratem Józefa Batorego PS. „Argus”, świadkiem procesu IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

We wtorek, 28 lutego zaplanowana jest premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć", poświęconego postaci Danuty Siedzikówny, sanitariuszki AK, skazanej na śmierć przez władze komunistyczne i zastrzelonej w sierpniu 1946 r. w Gdańsku. Projekcja filmu odbędzie się o godz.18:00 w auli Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego, ul. Poznańska 49.

Natomiast w środę, 1 marca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość wojskowa pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, a o godz.11:00 w Centrum Dialogu Społecznego - wykład mgr. Pawła Sztamy o gen. Auguscie Emilu Fieldorfie „Nilu”.

2 marca o godz.10:00 w Centrum Dialogu Społecznego odbędzie się pokaz filmów o polskich podziemiu niepodległościowym (zapisy: kamila.churska@ipn.gov.pl), a 11 marca w tym samym miejscu o godz.17:00 - spotkanie z Januszem Niemcem, najmłodszym więźniem politycznym.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to przypadające 1 marca święto państwowe, ustanowione w 2011 r. dla upamiętnienia prześladowanych i pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.